Sürekli Öksürük

Öksürük, kimi zaman hastalık nedeni ile kimi zamansa solunum yollarını tıkayan her hangi bir cismin atılması için refleks olarak meydana gelen bir sempomtur. Solunum yollarını temizlemek için faydalı olan bu vücut refleksi, sürekli ya da şiddetli olduğunda zararlı olabilir. Ciddi sağlık sorunlarının da belirtileri olarak ortaya çıkabilen sürekli öksürüğü sizler için araştırdık.

Sürekli öksürük balgamlı ya da kuru öksürük şeklinde olabilir. Her iki durumda da kişinin boğazında tahrişe neden olan bu durum, kronikleşen soğuk algınlığı ya da üst solunum yolu enfeksiyonlarına işaret olabilir. Bunun yanında sürekli öksürük beyin belirtisi diye soru sorulacak olursa, akciğer tüberkülozu, gırtlak ve akciğer kanseri, kronik obstrüktif akciğer hastalığı gibi ciddi hastalık belirtileri arasında yer alır cevabını verebiliriz. Her biri son derece tehlikeli olan bu hastalıklar için mutlaka doktor tedavisi gerekir. Çocuklarda sürekl öksürük ise, yabancı bir maddenin boğaza kaçmasından kaynaklanabilir. Anneler bu konuda çok dikketli olup gerektiğinde acil müdahale etmelidir. Aksi halde soluk borusunu tıkayan büyük yabancı bir cisim çocuğun nefes almasını engelleyip hayatını tehlikeye atabilir.

Kuru öksürük dışında sürekli öksürük ve balgam sorunu da çok sık görülür. Hem yetişkinlerde hem de küçük çocuklarda görülebilen bu sorun soğuk algınlığı, nezle, grip, bronşit ya da zatürre gibi hastalıklar sonucunda ortaya çıkar. Önlem alınmadığında ilerleyebilen bu tür öksürükler doktor kontrolünde reçeteli ilaç ya da bitkisel tedavi yöntemleri ile tedavi edilebilir. Öksürük ile birlikte atılan balgamda kan olması durumunda vakit kaybetmeden en yakın sağlık kurumuna başvurulması gerekir. Ayrıca yüksek ateş, kilo kaybı, aşırı halsizlik de görüldüğünde yine en kısa sürede doktora başvurulması gerekir.

Sürekli kuru öksürük durumunda ise 21 günden fazla süren öksürükler önemsenmelidir. Öksürüğün çabuk geçmesi için sigara kullanımının azaltılması, acı ve asitli besinlerden uzak durulması, tozlu ortamlarda bulunulmaması ve sürekli boğazın ıslatılması gerekir. Boğazın içten nemlendirilmesi için günde en az 2,5-3 litre su tüketimi gerekir. Bunun yanında asitli ve çok şekerli olmamak kaydı ile hafif ılık ve sıcak içeceklerin sıklıkla tüketilmesi gerekir. Bu şekilde hem öksürük geçecek hem de boğaz ağrısından eser kalmayacaktır.

Sürekli öksürük nasıl geçer sorusu için öksürüğün türüne dikkat etmek önemlidir. Kuru ya da balgamlı öksürükler için farklı yöntemler denenmelidir. Balgamsız kuru öksrükler için doktorların önerdiği öksürük şurupları kullanılabilir. Aynı şurupları balgamlı öksürükler için kesinlikle kullanmamanız gerekir. Balgamlı öksürük durumunda öksürük şurubu kullanımı, balgamın atılmasını engeller. Bu ilk bakışta hastalığın iyileşmesi için iyi bir yöntem gibi görünebilir. Ancak dışarı atılmayan balgam, boğaz bölgesinde birikip nefes darlığına neden olabilir. Bu nedenle kesinlikle balgamlı öksürükler için öksürük şurubu kullanmayın.

Çocuklarda ve bebekler sürekli öksürük tedavisinde yetişkinler için uygulanan yöntemler denenebilir. Ancak bitkisel karışımlar kullanılırken mutlaka doktoruna danışmayı unutmayın. Öksürük için en ideal doğal maddelerden birisi olan balı 1 yaşından önce bebeğinize kesinlikle vermeyin. Alerjik özelliği olan bal, 1 yaşından sonra ise özel alerji testinden sonra verilmeye başlanmalıdır. Geceleri sıklıkla öksüren ve uyuyamayan bebeklerin yastıklarını olduğundan daha yüksek şekilde ayarlayın. Siz de yetişkin olarak 2 adet yastık kullanarak daha rahat nefes alıp deliksiz gece uykusu uyuyabilirsiniz. Hem balgamlı hem de kuru öksürük için bu yöntemi deneyebilirsiniz. Kuru öksürükte bebeğiniz ve küçük çocuğnuz için de bol miktarda su ve sıvı tüketimi gereklidir.

Yorumlar

Bir Cevap Yazın