Şiddetli Öksürük

Şiddetli öksürük, boğaz tahrişinin yanında başka sağlık sorunlarını da beraberinde getirir. Çok şiddetli öksürük ve öksürük nöbetleri, göğüs kafesi ağrılarına, fıtık oluşmasına ya da öksürük sırasında idrar kaçırma sorunlarına neden olabilir. Uzun süreli şiddetli öksürük mutlaka kontrol edilmesi ve tedavisinin yapılması gereken bir sağlık sorunudur. Şiddetli öksürük nasıl geçer sorusundan yola çıkarak bu yazımızda şiddetli öksürük hakkında tüm detayları sizlerle paylaşacağız.

Şiddetli ve kuru öksürük, başta boğaz tahrişi, ses kısıklığı olmak üzere bir çok sağlık sorununa da neden olur. Bu nedenle tedavisinin mutlaka yapılması gerekir. Şiddetli öksürük nedenleri arasında ilk sırada sigara kullanımı geliyor. Uzun yıllar sigara kullanan kişilerde öksürük kronik hale gelmektedir. Şiddetli ve kriz şeklinde gelen öksürükler beraberinde balgam sorununu da getirebilir. Koyu renkli ya da içinde kan parçaları olan balgam ciddi sağlık sorunlarının belirtileri olabilir. Bu nedenle mutlaka ciddiye alınması gerekir.

Şiddetli öksürük tedavisinde genel olarak doktor kontrolünde antibiyotik kullanımı uygulanır. Tedavi görüldüğü halde üç haftadan uzun süren şiddetli öksürük durumunda yeniden doktora başvurulması ve konu hakkında daha detaylı muayene yapılması gerekir. Doktor tedavisinin yanında bitkisel yollar ile de öksürüğün tedavisi mümkündür. Bitkisel yöntemler ile şiddetli öksürük nasıl kesilir sorusunun cevabını aşağıda bir kaç yöntem ile sizlere vermek istiyoruz.

  • Bir tatlı kaşığı bal ve bir çay kaşığı karabiberi karıştırıp macun kıvamına getirin. Bu macunu yedikten sonra üzerine bir su bardağı süt tüketmek şiddetli öksürük için etkili bir yöntemdir.
  • Hem yetişkin, hem çocuklarda şiddetli öksürük için iki tatlı kaşığı dut pekmezinin içine bir miktar karabiber ekleyin. Bu karışımdan günden bir tatlı kaşığı kadar tüketmek 2-3 gün içine öksürüğün kesilmesine yardımcı olacaktır.
  • Özellikle çocukların çok hoşuna giden ve şiddetli öksürük için etkili olan nişastalı limon ya da portakal suyu karışımı yetişkinler tarafından da tüketilebilir. Bu karışım için bir bardak su ve biraz nişastayı kaynatın.Kaynayan suyun içine portakal ya da limon suyu ekleyip karıştırın. Tat vermesi için isterseniz biraz da pekmez ilave edebilirsiniz. Çocuklarda içer içmez etki eden doğal bir öksürük karışımıdır.
  • Şiddetli öksürük için bıldırcın yumurtası ile özel kür uygulayabilirsiniz. Alerjik etkisi olmayan ve öksürük kesmekte son derece etkili olan bu kür için bir adet bıldırcın yumurtasını bir bardak içine kırın. 1 yemek kaşığı kadar bal ile karıştırın ve üzerine oda sıcaklığında bir bardak süt ilave edin. 15 gün boyunca sabahları aç karnına bu kürden tüketebilirsiniz.

Son olarak bütün öksürük çeşitlerinin tedavisinde ve hafifletilmesinde tüketebileceğiniz elma çayından bahsetmek istiyoruz. Hem kuru hem balgamlı şiddetli öksürük için elma çayı hazırlama malzemeleri; her zaman evde bulanabilecek malzemelerdir. Bu özel çay için 1 litre suyun içine ince dilimlenmiş 1 adet elmayı kabukları ile birlikte atın. Elmalar haşlandıktan sonra suyun içinden çıkarın ve elde ettiğiniz karışımı biraz ılıtıp tüketin. Balgam söktürmek için de bu elma çayını tüketebilirsiniz.

Şiddetli öksürük için etkili ve doğal yöntemler arasında süt içine bal karıştırmak ya da bal içine karabiber karıştırıp tüketmek de etkilidir. Bu iki karışımdan da tüketerek ve günde 2,5 litre kadar su içerek şiddetli öksürüğü önleyebilirsiniz. Yetişkinlerde olduğu gibi çocuklarda da görülebilen şiddetli öksürük beraberinde ateş, baş dönmesi, iştahsızlık ve halsizlik de getiriyorsa vakit kaybetmeden bir sağlık kuruluşuna başvurulması gerekir.

Yorumlar

Bir Cevap Yazın