Öksürükle Kan Gelmesi

İnsan bedeni ömrü boyunca, gün içerisinde çeşitli bakteri ve mikroplarla karşı karşıya kalmaktadır. Bu bakteri ve mikroplara karşı, bir savunma mekanizması üreten insan vücudunun kullanmış olduğu savunma hareketlerinden birisi de öksürüktür. Öksürmek insanlar için oldukça zor ve sıkıntılı anlar yaşatmak, aynı zamanda rahatsız hissettirmenin yanı sıra oldukça önemli bir işleve sahiptir. Hıçkırmak ile aynı fiziksel hareket bağlamında değerlendirilen öksürük; çeşitli nedenler ile başta ciğerler olmak üzere, solunum sisteminde meydana gelen iltihaplanmaların, çeşitli akıntıların vücuttan atılmasına yaramaktadır.

Kimi zaman geçmeyen öksürük nöbetleri, kimi zaman ciğerlerden gelen sert ve sarsıcı öksürüklerin yanı sıra öksürürken kan gelmesi de insanlarda rastlanılan en büyük rahatsızlıklardan birisidir. Bilimsel olarak öksürürken kan gelmesi sebepleri oldukça fazladır. Bu sorun ile karşılaşan hastalar üzerinde yapılan inceleme ve araştırmalar; öksürürken kan gelen hastaların onda sekizinin ciğerlerde oluşan rahatsızlıklar yüzünden, geriye kalan iki hastanın ise diğer solunum yolu ve organlarında meydana gelen rahatsızlıklardan olduğu gözlemlenmiştir. Bu anlamda öksürük ile gelen kanın nedenleri incelenirken; rahatsızlık iki farklı boyutta incelenir. Ciğerler ile alakalı olarak oluşan rahatsızlıklarda kan gelmesinin nedenleri: akciğer kanseri, akut bronşit, tüberküloz, akciğer apsesi, akciğer ana arter ve damarlarının tıkanması olmaktadır. Diğer solunum yolları ile ilgili kan gen gelmesinin nedenleri arasında ise, boğaz tahrişi, burunlarda bulunan kılcal damarların çatlaması veya yırtılması olmaktadır.

Öksürük İle Birlikte Gelen Kan Tehlikeli Midir?

Doktorların ve tıp akademisyenlerinin uzman çalışmaları sonucunda, öksürük ile birlikte gelen kanın oldukça tehlikeli bir hastalık belirtisi olduğu insanlar yayılmıştır. Gerçekten de öksürük ile birlikte gelen kan, solunum yolları ile bağlantılı olduğu ve çeşitli ölümcül hastalıkların neden olarak gösterilmesi ile birlikte oldukça tehlikeli bir belirtidir. Genellikle akciğer kanserinin belirtisi olan öksürürken kan gelmesi durumu, uzun süreli yaşanması ve maruz kalınması beklenmeden doktora başvurulması beklenen hastalık belirtileri arasında yer alır. Kimi zamanlarda sadece kırmızı kan değil, koyu renkli kan ve et parçaları ile birlikte gelen öksürükler; sonu ölümle sonuçlanabilecek hastalıkların en bariz belirtileri arasında yer almaktadır.

Kimi zamanlar da ise çeşitli hastalıklar yüzünden değil; bronkoskopi, tonsillektomi ve solunum yolu biyopsisi gibi tıbbi testler sonucunda oluşmaktadır. Bu testler esnasında oluşan tahrişler veya zedelenmeler vücudun zedelenen bölgeyi tedavi etmesi için kanı boşaltması nedeni ile oluşabilir. Yakın zamanda bu tıbbi testlerden geçen kişiler bu durumda telaş etmemeli iken, uzun süre önce bu testlere katılan veya bu testlere katılmayan kimseler en yakın sağlık kuruluşuna rahatsızlıklarını belirterek başvurmalıdırlar.

Öksürük İle Birlikte Gelen Kanın Tedavisi Nedir?

Sanılanın aksine öksürük ile birlikte gelen kan, bir hastalık değil hastalık belirtisidir. Bu sebep ile öksürüğün ya da öksürük ile birlikte gelen kanın engellenmesi ya da önlenmesi mevcut olarak bulunan hastalığın iyileştirilmesi anlamına gelmemektedir. Bu anlamda öksürük ile birlikte kan gelmesi şikâyeti ile sağlık kuruluşlarına başvuran hastalar için yapılacak ilk tanı, kanın hangi solunum organından geldiğinin tespit edilmesi olacaktır.

Hastalığın sebebinin ciğerler mi yoksa diğer solunum organları mı olduğu tespit edildikten sonra, bronkoskopi, tonsillektomi ve solunum yolu biyopsisi gibi çeşitli tıbbi teşhisler sonrasında hastalık tamamen keşfedilmekte sonrasında ise hastalığın türüne, büyüklüğüne ve boyutuna uygun olarak: ilaçla tedavi ya da cerrahi tedavi yöntemleri uygulanmaktadır. Devamlı olarak gelen kan neticesinde çoğu zaman hastalığın teşhis edilmesi oldukça zor olmaktadır. Bu anlamda hastalığın erken teşhis edilmesi ve tedavi edilmesi hastanın hayati sağlığı açısından oldukça önemli olmaktadır.

Yorumlar

Bir Cevap Yazın