Öksürük ve Balgam

Öksürük ve balgam, özellikle kış aylarında herkeste görülebilen bir sağlık sorunudur. Havaların soğuması ile birlikte başlayan bu sağlık sorunları tedavi edilse bile zaman içinde yeniden tekrarlayabilir. Her yaştan, herkeste ortaya çıkabilen balgam ve öksürük konusunda detayları yazımızın devamında sizlerle paylaşacağız.

Daha çok kış aylarında görülen geçmeyen öksürük ve balgam kişinin gece uykusu ve günlük hayatını olumsuz etkiler. Balgamlı öksürük, kişide hırıltılı nefes almaya neden olur. Bu hırıltı balgam çıkarıldıktan sonra biraz geçse de öksürük tamamen geçene kadar devam eder. Boğaz kısmını tıkayan balgam, kişinin rahat nefes alıp vermesini de etkiler. Özellikle geceleri daha fazla etkisini gösteren balgam ve öksürük, hem yetişkinlerin, hem küçük çocukların uykudan uyanmasına neden olur. Balgamlı öksürük halinde, rahat uyumak için yüksek bir yastık kullanmanızı öneririz. Aynı şekilde bebek ya da çocukların da uyku sırasında başlarının yukarıda kalacak şekilde konumlandırılması gerekir.

Kişide balgam oluşmasının temel nedenleri sinüzit, bronşit, astım ve zatürre olabilir. Bu hastalıklarda başlangıç evresinde olabileceği gibi ciddi aşamalarında da olabilir. Balgam ile birlikte ateş, nefes darlığı, aşırı terleme, hırıltı ve ani kilo kaybı da söz konusu ise mutlaka en kısa zamanda bir doktora konu hakkında başvurulması gerekir. Aynı şekilde bebeklerde öksürük ve balgam durumunda da vakit kaybetmeden en kısa zamanda bebeğin kontrol edilmesi, balgamın nedeninin belirlenmesi gerekir. Bebeklerde bronşit ya da zatürrenin belirtileri arasında ilk sırada balgamlı öksürük gelir.

Balgam, farklı nedenler ile ortaya çıkan bir sağlık sorunudur. Aşağıda balgam renklerine göre mevcut olabilecek sağlık sorunlarını sizlerle paylaşıyoruz.

  • Beyaz renkli balgam, genelde sigara kullanımı sonrasında ortaya çıkar. Uzun yıllar sigara kullanan kişilerde sürekli öksürük ve balgam sorunu yaşanabilir. Sigaranın azaltılması ile azalabilir, daha fazla içilmesi ile balgam sorunu da katlanabilir.
  • Sarı ya da yeşil renkli balgam genellikle soğuk algınlığı ve enfeksiyonlar nedeni ile ortaya çıkar. Enfeksiyonun nedeni ile boğazda balgam birikmesi ve öksürük artışı yaşanabilir. Bu durumda farklı tedaviler uygulanması gerekebilir.

  • Yeşilden koyulaşarak kahve rengine dönen balgamın nedeni bronşit ya da zatürre olabilir. Bu durumda hastanın hemen en yakın sağlık kuruluşunda tedaviye alınması gerekir. Aksi halde daha ciddi sağlık sorunları ile karşılaşılabilir.
  • Balgam içinde küçük toz parçalarına rastlandığında büyük ihtimalle hava kirliliği nedeni ile balgam sorunu yaşanıyor demektir. Tedavisi için kirli havadan uzak durulmalı ve sık sık boğazın ıslanması için su içilmelidir.
  • Bazı durumlarda balgam içinde kan parçalarına rastlanabilir. Bu durumda ciddi bir sağlık problemi söz konusu olabilir. En yakın sağlık kuruluşunda gerekli kontroller ile balgamdaki kanın nedenini öğrenebilirsiniz.

Öksürük, nedenlerine göre balgamlı ya da kuru olabilir. Ancak balgam genelde kendisi ile birlikte öksürüğü de getirir. Balgamlı öksürük durumunda hem yetişkinlerde hem çocuklarda dikkat edilmesi gereken en önemli nokta öksürük şurubu kullanımıdır. Balgamlı öksürükler için genelde öksürük şurubu kullanımı önerilmez. Bunun nedeni şurubun öksürüğü kesmesi ile balgamın boğazda birikmesi ve buna bağlı olarak daha ciddi sorunların ortaya çıkma ihtimalidir. Eğer balgamlı değil de kuru öksürüğünüz varsa bunun için doktorunuzun tavsiye ettiği bir öksürük şurubunu kullanabilir, ya da bebeğinize kullandırtabilirsiniz. Balgam ve öksürük hem çocuklarda hem de yetişkinlerde mutlaka kontrol altında tutulması gereken bir durumdur. Bu konuda kendiniz ve çocuklarınız için her zaman kontrollü olmanız gerekir.

Yorumlar

Bir Cevap Yazın