Öksürük Şurupları

Öksürük, tek başına bir hastalık olmasa da bazı önemli hastalıkların sonucunda ortaya çıkabilen önemli bir semptomdur. Ortaya çıkış nedenine göre şiddeti ya da çeşidi değişen öksürük sorunu için kullanılan tedavi yöntemleri de değişiktir. Doktorlar tarafından en fazla önerilen ve hastaların en çok memnun kaldıkları öksürük şurupları listesi ve şuruplar hakkında kısa bilgileri sizler için araştırıp derledik.

Daha çok kış aylarında görülen öksürük, tek başına bir hastalık olarak geçmese de çoğu zaman tek başına hastanın halsiz düşmesi ve kendisini yorgun hissetmesine neden olur. Özellikle geceleri tutan öksürük krizleri, hastanın dinlenmesini ve uykusunu almasını olumsuz yönde etkiler. Bu da var olan hastalığın daha fazla ilerlemesi ve daha uzun sürede iyileşme anlamına gelir. Ortaya çıkış nedenine göre farklı şuruplar ile tedavi edilen ökrüsük için en fazla tercih edilen öksürük şurupları isimleri ve haklarında kısa bilgileri şimdi sizlerle paylaşıyoruz.

Benical Öksürük Şurubu: Boğaz bölgesindeki tahriş nedeni ile ortaya çıkan öksürüklerde ve burun tıkanıklığında kullanılabilir. Piyasada en etkili öksürük ve soğuk algınlığı şuruplarının başında geliyor.

Mukotik Öksürük Şurubu: Özellikle çocuklarda ortayçııkan balgamlı öksürük hastalıklarında kullanılan bir şuruptur. Solunum yolu enfeksiyonları, soğuk algınlığı ve öksürük için etkili bu şurubu, çoğu uzman doktor da hastalarına öneriyor.

Actidem Öksürük Şurubu: Soğuk algınlığı nedeni ile kaşıntı, ödem, kızarıklık ya da hapşırma belirtilerinin en aza indirilmesinde etkili şekilde kullanılabilir. Doktor kontrolünde alınması gereken bu özel ilaç aynı zamanda burun tıkanıklığını da gidererek hastanın daha rahat uyumasını sağlar.

Bricanyl Öksürük Şurubu: Yine daha çok çocuklarda kullanımı yaygın olan öksürük şurupları arasında yer alan Bricanyl solunum yolu kaslarının gevşemesinde etkilidir. Bu sayede hastanın daha rahat nefes almasını sağlar ve boğazdaki balgamı yumuşatıp öksüğün rahatlamasında etkilidir. Balgamlı öksürüklerde daha fazla etkilidir.

Levopront Öksürük Şurubu: Çocuk öksürük şurupları arasında ilk sıralarda yer alan Levopront, sadece 7 gün kullanılması gereken özel bir şuruptur. Soğuk algınlığına bağlı öksürükler için kullanılabilen bu ilacın, mutlaka doktor kontrolünde alınması gerekir.

Pedifen Şurup: Çocuk ve bebeklerde soğuk algınlığı, öksürük, yüksek ateş ve ağrı durumlarında kullanılan yaygın bir ilaçtır. Aromalı tadı ile çocukların da çok hoşuna giden bu şurup nezle, sinüzit, faranjit gibi hastalıkların tedavisinde kullanılıyor.

Zaditen Şurup: Bebeklerde öksürük için kullanılan en etkili şuruplardan birisi olan Zaditen, 6 aydan 3 yaşa kadar günde 2 doz şeklinde ve bebeğin ağırlığına göre verilmelidir. Mevsimsel nezle, alerjik nezle ya da nefes darlığı durumlarında kullanılarak kısa sürede iyileşme sağlar.

Doktor kontrolünde reçete ile satılan bu özel ilaçların dışında bitkisel öksürük şurupları da mevcuttur. Bu öksürük şurupları arasında et etkililerinden bir tanesini sizler için şimdi paylaıyoruz. Özellikle kuru öksürük sorunu yaşayan bebekler ve çocuklar için etkili olan bitkisel öksürük şurubu malzemeleri;

  • 2 bardak su
  • 1 çorba kaşığı kiraz sapı
  • 1 çorba kaşığı plörezi kök
  • 1 çorba kaşığı kekik
  • 1 çorba kaşığı Oregon üzümü kökü
  • 1 çorba kaşığı sığırkuyruğu otu
  • 2 tatlı kaşığı bal

Doğal bitkisel şurup için ilk olarak 2 bardak suyun içine bitkisel otları koyup karıştırın. Yarım saat bu şekilde bekletin ve daha sonra otları süzün. Süzülen otların içine 2 tatlı kaşığı bal ekleyip karıştırın. Elde ettiğiniz bu karışımı buzdolabında 2 ay süre ile saklayabilirsiniz. Her 4 saatte bir 1 tatlı kaşığı kadar çocuğunuza bu karışımdan verebilirsiniz. Öksrüğü geçene kadar karışımı vermeye devam edip daha sonra kesebilirsiniz.

Yorumlar

Bir Cevap Yazın