Öksürük Nedenleri

Öksürük her ne kadar olumsuz bir durum ve bir sağlık problemi habercisi olarak görünse de aslında bir refleks ve vücudun kendini savunmaya alması durumudur.

Otomatik bir refleks olan öksürükte, nefes yollarında bulunan yabancı bir madde sebebiyleÖksürük Nedenleri uyarılan sinirler, istenmeyen yabancı bir maddenin varlığına ilişkin sinyalleri beyne iletir. Bunun üzerine beyin de akciğer ve nefes alıp vermeyi sağlayan kaslarla iletişime geçer. Bu iletişim neticesinde güçlü bir nefes alıp, yine güçlü bir şekilde nefesi dışarı itmeye zorlanırız. Öksürüğün oluşması ve öksürük neden olur sorusunun yanıtı böyle verilebilir.

Nefes yollarının ve boğazın temizlenebilmesi için öksürmek şarttır. Öksürük sayesinde yabancı maddeler, mukus, mikroplar, duman, is, kirli hava ve diğer sıvı maddeler akciğere kadar yol alamaz ve dışarı atılabilir. Öksürük, nefes yollarındaki sinir uçlarının uyarılması neticesinde meydana gelir. Nefes, büyük bir şiddetle dışarı doğru itildiğinde, yani öksürme şiddeti ile nefes yolu da yabancı maddelerden arındırılmış olur. Yani öksürük genel anlamda vücut için bir koruma düzeneği oluşturduğundan, faydalıdır bile denebilir. Tabii ki altında yatan farklı bir sağlık sorunu ve ciddi bir problem yoksa…

 

Öksürük Nasıl Geçer

Öksürük uzun soluklu hale geldiyse ve iyileşmiyorsa bitkinlik, halsizlik, sersemlik gibi yan
etkilere sebep olabilir. Öksürük sebebiyle bölünen ve yetersiz hale gelen uyku ilerleyen safhada uykusuzluk problemine sebep olur ve bu kez de uykusuzluğa bağlı şikayetler yaşanabilir. Öksürük, balgamlı olup olmamasına ve süresine göre kategorilendirilir. Balgamlı öksürük “yaş öksürük” olarak nitelendirilir. Diğer ismi ise prodüktif öksürüktür. Balgamsız öksürük ise kuru öksürük olarak tanımlanır.

Bir öksürük çeşidi daha var ki sadece geceleri tutar. Öksürüğün sebebi, boğazdaki yabancı maddeyi temizlemekse, zaten kısa süreli olacaktır, endişe ve tedavi gerektirmez. Ancak günler, haftalar ve hatta aylarca süren öksürükler de var ki üzerinde durmayı, düşünmeyi ve tedavi sürecini gerektirir. Öksürük sebepleri arasında en büyük pay virüslere aittir. Virüsler sebebiyle meydana gelen öksürükler ise tedaviye gerek kalmadan zamanla kendiliğinden geçer.

Öksürük Nasıl GeçerÖksürük, ana hatlarıyla akut ve kronik olarak iki sınıfa ayırılabilir. Akut öksürük çoğunlukla
grip, soğuk algınlığı yahut sinüs enfeksiyonu gibi sebeplere bağlı olarak birdenbire başlar ve aşağı yukarı 3 hafta sürer. Akut ile kronik öksürük arasında kalan öksürük tipi yaklaşık 3 hafta ila 8 hafta arasında sürer. Kronik öksürük ise 3 haftayı aşabilir. Astım, reflü yahut sigara gibi faktörler genellikle kronik öksürük sebebidir.

Öksürük nedenleri arasında sigaranın sebep olduğu bronşit gelir. Hatta bronşit kuru öksürüğün en temel sebeplerinden birisidir. Sigara kullanmayanların maruz kaldığı öksürük ise soğuk algınlığı, akut bronşit, gribal enfeksiyon, astım, reflü, geniz akıntısı gibi tıbbi sebepler yüzünden ortaya çıkar. Tüberküloz ya da daha yaygın olarak bilinen adıyla verem hastalığı da nadir de olsa öksürük nedenleri arasında gösterilebilir.

Sinüs enfeksiyonu şikayeti ise daha çok çocuklarda görülen öksürük nedenleri arasında sayılabilir.

Yorumlar

Bir Cevap Yazın