Öksürük Nasıl Oluşur

Öksürük nasıl olur? Sorusuna şu şekilde cevap verebiliriz; Öksürük aslında insan vücudunun verdiği bir reflekstir. Vücuttaki nefes yolları uyarılır ve öksürük oluşur. Nefes yollarının açılabilmesi için öksürük olur. Bu yüzden öksürük insan vücudu için oldukça önemlidir. Öksürük sanıldığı gibi her zaman bir hastalık habercisi değildir. Ani öksürük refleksi sayesin de vücuttan mikroplar, tahriş edici yabancı maddeler, duman, mukus ya da diğer zararlı mikroplu sıvılar atılır, akciğere kadar ilerleyemezler. Özetle kısaca öksürük vücudumuza faydalı bir reflekstir diyebiliriz.

Ancak öksürük sıklaştığın da aynı düşünce de yaklaşamayız. Sıklaşmış öksürük faydalı bir öksürük olamaz. Uzun süren öksürükler göğüs ağrısı, sersemlik ve halsizlik gibi etkilere yol açar. Aynı zaman da sıklaşmış olan öksürük uykuyu da böler uykuyu bölen öksürük de uykusuzluk nedeni ile yaşanacak problemlere yol açar. Bazı öksürükler kuru bazıları ise yaştır. Yaş öksürükler balgamlı olan öksürüklere denilir. Ancak öksürüğün çeşitleri bununla sınırlı değildir. Öksürüğün akut ve kronik olarak da çeşitleri bulunmaktadır.

Akut öksürük; Bu öksürük genellikle aniden başlar. Öksürük soğuk algınlığı grip ya da enfeksiyon nedenleri dolayısı ile ortaya çıkmaktadır. Tahmini olarak üç hafta kadar sürer.

Kronik öksürük; Öksürüğe reflü, astım ya da sigara gibi sebepler neden olmaktadır. Bu öksürük uzun sürmektedir.

Akut – kronik arası öksürük; Bu öksürük türü ise dört ile sekiz hafta arasın da sürmektedir. Öksürük nasıl oluşur sorusunun cevabından sonra öksürüğün en yaygın nedenlerinden de biraz bahsedelim. Öksürüğün tabi ki birçok nedeni bulunmaktadır. Ancak biz bugün bir kaçından kısaca bahsedeceğiz.

1- Geniz akıntısı: Boğazın arka kısmına akan mukus kronik bir öksürüğe neden olmaktadır. Genellikle alerji ve enfeksiyon dolayısı ile oluşmaktadır. Büyük bir sorun değildir ancak yine de belirtilerini fark edince doktorunuza başvurmanız doğru olacaktır.

2- Astım: Astım nefes yollarının mukus dolayısı ile tıkanması ile oluşan bir hastalıktır. Bu neden dolayısı ile öksürük ortaya çıkar. Belirtileri fark ettiğiniz anda kesinlikle alanında uzman bir doktora başvurmalısınız.

3- Reflü: Midedeki asit yemek borusuna ulaşır ve öksürüğe yol açar. Öksürük kuru öksürük biçiminde olur.

4- Sigara: Sigara dumanındaki çok zararlı maddeler dolayısı ile akciğerler zarar görür ve öksürük ortaya çıkar. İleride de dönüşü olmayan birçok hastalığın habercisi olur. Çok geç kalmadan sigarayı bırakmalısınız.

5- Bazı ilaçlar: Yüksek tansiyon tedavisinde kullanılan bazı ilaçlar kuru bir öksürüğe yol açabilir.

6- Anfizem: Belirtileri orta şiddette kuru bir öksürüktür. Herhangi bir soğuk algınlığı ya da basit rahatsızlıklardan dolayı değil de sebepsiz bir şekilde orta şiddette kuru bir öksürük ile karşı karşıya kalındığında alanın da uzman bir doktora görünmek erken teşhis ve tedavi için oldukça uygundur.

7- Kalp yetmezliği: Kuru ve inatçı ayrıca geceleri artan bir öksürük kalp yetmezliği rahatsızlığı belirtilerindendir.

8- Tüberküloz: Kuru bir öksürük ve zaman zaman balgam oluşumu, kanlı tükürüğün görüldüğü bir hastalıktır. İlerlemeden doktora görünmelidir.

9- Akciğer kanseri: En çok sigara içen kişiler de görülür ancak bu kuru öksürük sigara dumanından sanılabilir. Öksürük geçmiyor ve geceleri sıklaşıyor ise bu akciğer kanseri belirtisidir. Ancak sadece sigara içen bireylerde değil sigara içmeyen bireylerde de az da olsa görülen bir hastalıktır.

10- Alerjen ve tahriş edici maddeler: bazı maddelere karşı vücut hassas olabilir bu neden ile geçici bir şekilde görülen öksürük türüdür. Aynı zaman da sigara içmeyenlerin sigara içilen ortam da bulunmasında da öksürük oluşabilir.

Yorumlar

Bir Cevap Yazın