Öksürük Krizi

Öksürük krizi, aralıksız devam eden ya da ara ara durup sonradan yeniden başlayan ard arda öksürmelere verilen addır. Farklı nedenler ile ortaya çıkabilen  öksürük krizlerinin tedavisinde de yine farklı yöntemler denenebilir. Öksürük krizlerinin tedavisinde ilk aşama ise nedenin tamamen ortadan kaldırılmasıdır. Yazımızın devamında öksürük krizi nasıl geçer sorusunun cevabını birlikte bulacağız.

Öksürük krizi farklı nedenlere bağlı ortaya çıkabilir. Ortaya çıkış nedenine bağlı olarak öksürük krizleri farklı isimler ile adlandırılır. En sık görülen öksürük krizi çeşitleri; faranjit öksürük krizi ve gece öksürük krizi çeşitleridir. Daha çok kış aylarında görülen faranjit rahatsızlığının sonucunda ortaya çıkan öksürük ve ardı ardına öksürük krizleri kişinin günlük hayatını da olumsuz yönde etkiler. Faranjit öksürük krizi nasıl geçer sorusunun ilk aşaması olarak hastalığın tedavisinin yapılması gerekir. Ardından diğer öksürük krizlerinde uygulanabilen yöntemler denenebilir.

  • Yudum Yudum Su İçmek: Her tür öksürük krizi için yudumlayarak su içmeyi deneyebilirsiniz. Bu yöntem, kuru öksürük nedeni ile boğazın gıcıklanması ya da burun akıntısı nedeni ile ortaya çıkan öksürük krizlerinin hafifletilmesinde etkili olarak kullanılabilir. Öksürük krizinin tuttuğu bu dönemlerde günde en az 2 litre su tüketimi gereklidir. Yudum yudum, yavaş bir şekilde içilen su boğazın rahatlamasını sağlayacaktır.
  • C Vitaminine Sahip Besinler Tüketin: Özellikle şiddetli öksürük krizlerinde vücut aşırı derecede direnç kaybeder. Halsizlik ve sürekli kendini yorgun hisseden hastaların kendilerini daha iyi hissetmeleri için bol miktarda C vitamini tüketmeleri gerekir. C vitamini bakımından zengin olan mandalina, limon, portakal ve greyfurt tüketimi kendinizi daha zinde hissetmenizi sağlayacaktır.
  • Nane Limon Kaynatarak Bitki Çayına Bal Katın: Bitkisel çaylar, öksürüğün geçmesi için düzenli şekilde tüketilebilir. Özellikle nane limon, adaçayı, kuşburnu, ıhlamur gibi alerji ihtimali düşük olan bitki çayları öksürük için tüketilebilir. Eğer bitki çayı tüketemiyorsanız, normal siyah çayın içine biraz bal katarak da karıştırıp içebilirsiniz. Bağışııklık sisteminin güçlendirilmesinde ve boğaz iltihabının giderilmesinde etkili olacaktır.

  • Sigara İçmeyin: Yoğun şekilde öksürük probleminiz varsa bu sürede sigaradan mümkün olduğunca uzak durun. Hatta mümkünse hiç içmemenizi tavsiye ederiz. Hangi tür olursa olsun, sigara öksürüğü tetikleyen en önemli faktörlerin başında geliyor.
  • Nem Oranını Ayarlayın: Ev ya da işyerinizdeki ortamın nem oranı öksürük için önemlidir. Bulunduğunuz kapalı ortamın nem oranının 30 ila 50 derece olması, öksürüğünüzün hafiflemesinde ve zamanla öksürük krizlerinin yok olmasında etkili olacaktır. Nem arttırmak için özel buhar makinelerinin yanında kışın soba ya da kalorifer üzerine bir kap su koyup buharlaşmasını sağlayabilirsiniz.
  • Sıcak Duş Almak: Burun akıntısı nedeni ile öksürük krizine sıcak bir duş almak iyi gelebilir. Bu duş burun salgılarının artmasını ve solunum yollarının açılmasını sağlayacaktır. Bu şekilde
  • Sıcak Bir Duş İyi Gelecektir: Burundaki salgıları gidermeniz konusunda sizlere yardımcı olabilecek olan sıcak bir duş aynı zamanda öksürüğünüzün de hafiflemesine yardımcı olabilecektir.

  • Geç Saatlerde Yemek Yemeyin: Akşamları saat: 19:00 ‘dan sonra yemek yemeyin. Reflüyü tetikleyen hiç bir harekette bulunmayın. Asitli, gazlı içecekler ya da çay ve kahve tüketiminden uzak durun. Uyurken yastığınızı yüksek tutmanız da öksürük ve öksürük krizleri için etkili olacaktır.
  • Temizlik Ürünlerinin Kullanımına Dikkat Edin: Bazı temizlik ürünleri solunum yolu ile alındığında boğaz ağrısına neden olabilir. Boğazda tahrişe ve öksürüğe neden olan bu temizlik malzemelerini öksürük krizi durumlarında kullanmamaya dikkat edin.
  • Toz Tutan Eşyalardan Uzak Durun: Toza karşı alerjik bir durum söz konusu olduğunda öksürük meydana gelebilir. Bu öksürüğün önlenmesi ve tedavisi için toz tutan eşyalardan mümkün odluğunca uzak durun. Toz bezlerinin kullanımında bu süre içinde çok dikkatli olun.
Yorumlar

Bir Cevap Yazın