Öksürük İlacı

Öksürük, daha çok kış aylarında soğuk algınlığı, nezle gibi hastalıklar ile birlikte görülen sağlık sorunudur. Kuru, balgamlı, inatçı, şiddetli olarak farklı türleri bulunan öksürük, tek başına bir hastalık belirtisi olarak da ortaya çıkabilir. Bronşit, verem, zatürre ya da bazı kanser türlerinin ilk belirtileri arasında yer alan öksürüğün tedavisi için doktor kontrolünde ilaçların dışında doğal ve bitkisel öksürük ilacı tarifleri de mevcuttur.

Öksürük, büyük küçük herkesin etkilenebileceği bir sağlık sorunudur. İster balgamlı, ister kuru öksürük olsun, her iki türü de gece uykularının bölünmesine ve ertesi gün hastanın kendini çok güçsüz hissetmesine neden olur. Hastanın kısa sürede kendini toparlaması için kendine dikkat etmesi ve mutlaka ilaç kullanması gerekir. Uzmanlar balgamlı öksürük için öksürük şurubu kullanılmamasını önerirken, kuru öksürük ilacı olarak çok sayıda öksürüp şurubu markasını öneriyor. Bu ilaçlardan hangisinin, ne şekilde kullanılacağı konusunda doktor önerisi dışında kişinin kendi başına bir uygulama yapmaması gerekir. Benzer şekilde bitkisel ya da doğal öksürük ilacı kullanımında da yine doktorunuza danışarak bu özel karışımları kullanmanız gerekir.

Öksürük tedavisi için evde uygulanabilecek çok sayıda yöntem mevcuttur. Bu doğal yöntemlerden kimisi balgam sökülmesi için, kimisi kuru öksürüğün tedavisi için kimisi ise öksürük krizlerinin daha hafif geçmesi için uygulanır. Bizim bugün sizlerle paylaşacağız doğal öksürük ilacı tarifini, her tür öksürüğün tedavisi için kullanabilirsiniz. Yetişkinler kadar çocukların da öksürüğü için kullanılabilen en iyi öksürük ilacı tarifleri arasında yer alan bu özel karışımı, 2 yaş üzerindeki bütün çocuklar tüketebilir.

Doğal Öksürük İlacı Malzemeleri

  • 1 orta boy kuru soğan
  • 1 limonun suyu
  • 1 su bardağı kaynar su
  • 3 yemek kaşığı süzme bal
  • 1 diş sarımsak
  • 1 tatlı kaşığı tarçın
  • Yarım tatlı kaşığı zencefil

Doğal Öksürük İlacı Yapımı

Evde öksürük ilacı yapımı için ilk olarak soğan ve sarımsakları soyun. Daha sonra ince şekilde kıyarak doğrayın. Bir kavanozun içine soğan, sarımsaklar ve kaynamış su ekleyip su soğuyana kadar bekleyin. Su tamamen soğuduğunda soğan ve sarımsakları süzün. Aynı suyu tekrar kavanoza alın, içine 1 adet limonun suyu, bal, tarçın ve zencefil ekleyip karıştırın. Kavanozun kapağını güzelce kapatın ve tüm gücünüzle çalkalayın. Çalkalama sonrasında doğal öksürük şurubunuz hazırlanmış demektir.

Evde hazırlanan bu doğal ilacı her öğünden sonra yetişkinler bir kahve fincanı kadar çocuklar ise 1 yemek kaşığı kadar tüketebilir. Boğazın yumuşamasını sağlayan bu doğal şurup kısa sürede öksürük sorununun çözülmesini sağlayacaktır.

Doğal da olsa bu öksürük şurubunun kullanımında da zaman zaman yan etkiler görülebilir. Beklenmeyen bir etki görüldüğünde en kısa sürede doktorunuza başvurmanızı öneririz.  Yine bu doğal ilacın kullanımından önce içeriğindeki malzemelerin her birini kendi açınızdan değerlendirin. Eğer her hangi bir malzemeye karşı alerjik durumunuz varsa bu ilacı uygulamadan başka doğal yöntemleri denemenizi tavsiye ederiz.

Doğal öksürük ilacı kullanırken aynı zamanda beslenmenize, dinlenmenize dikkat ederek de daha kısa sürede öksürükten kurtulabilirsiniz. Gün içinde bol miktarda su tüketmek, boğazın ıslak kalması için önemlidir. Şiddetli ya da sürekli öksürük çeşitlerinde daha fazla ortaya çıkan boğaz ağrısı içinse adaçayı, yeşil çay, ıhlamur, elma çayı ya da başka bitki çaylarından tüketilebilir. Sıcak olarak içilen bitki çayları hem boğaz ağrısını hafifletecek hem de öksürük tedavisinin daha kısa sürmesini sağlayacaktır.

Yorumlar

Bir Cevap Yazın