Öksürük İçin Turp Kürü

Özellikle kış mevsiminde çocuklarda ve yetişkinlerde soğuk algınlığına ve nezleye bağlı olarak öksürük çok sık görülmektedir. Can sıkıcı ve vücudu yorucu bir hastalık olan öksürük aslında vücudun bir savunma mekanizmasıdır. Boğaza kaçan bir cisim ya da soğuk algınlığı sonucu artan mukus tabakasının dışarıya atılmasını sağlamak adına öksürme durumu yaşanmaktadır. Üst solunum yolları hastalıklarından öksürme oluşabileceği gibi çeşitli birçok hastalık nedeni ile öksürük olabilmektedir.

En çok internette arama motoruna sorulan sorular arasında da öksürüğü ne keser yer almaktadır. Öksürük sorunu ile karşı karşıya kalan herkes bu durumdan doğal yollar ile kurtulma çabası içine girmektedir. Önemli olan öncelikle doktor muayenesidir. Balgamsız öksürükler genel olarak kurudur ve zamanla atlatılabilmektedir. Balgamlı olan öksürükler ise nezle, grip, sinüzit gibi hastalıklar ile ortaya çıkmaktadır. 3 haftadan uzun süren öksürükler kronikleşme eğilimi göstermektedir.

Öksürükten Kurtulmanın Basit Yolları

Öksürük rahatsızlığından kurtulmanın pek çok yolu bulunmaktadır. Özellikle son zamanlarda popülaritesini arttıran bitkisel karışımlardan biriside öksürük için turp olmaktadır. Bal kara turp karışımı kesinlikle çok iyi gelmektedir. Enfeksiyonlara karşı çok etkili olan karaturp doğal antibiyotik özelliği göstermektedir. Salatalarda kullanılabilen bu mucizevi bitkiyi bal ile hazırlayarak tükettiğinizde öksürük bıçak gibi kesilmektedir. Bağışıklık sisteminin güçlenmesini sağlamaktadır. Sadece çocuklar için değil yetişkinler içinde çok uygun olan bir doğal tedavi yöntemidir. Karaturpun faydaları çok fazladır. Kan yapma özelliğine sahiptir. Ayrıca kanser hastalığına karşı koruyucu bir yapısı bulunmaktadır. Astım hastalarının daha rahat bir şekilde nefes almasını sağlamaktadır. Diş etlerini güçlendirmek için bile faydaları bulunmaktadır.

Karaturp Bal Karışımı Nasıl Hazırlanır?

  • * 1 adet karaturp
  • * 1 adet fincan
  • * yeteri kadar bal

Öncelikle karaturpu bol su ile güzelce yıkayın. Tepe kısmını kapak gibi keserek karaturpun iç kısmını kabak oyar gibi oyun. Turpu alt kısmından minik bir delik açın. Oymuş olduğunuz turpun içine hakiki bal koyun. Kesmiş olduğunuz kapağı karaturpun üzerine kapatın. Fincanın üzerine koyun ve bu şekilde 5 saat beklemesini sağlayın. Turp ve balın özdeşleşmesi sayesinde oluşan doğal şuruptan sabah ve akşam olmak üzere tüketebilirsiniz. Doğal şurubunuz bittiğinde karaturpunuzu atmayın ve tekrardan bal koyarak bekletin. Bu sayede öksürüğünüzden kısa süre içinde kurtulabilirsiniz. 10 gün bu doğal kürü tüketmeniz durumunda öksürükten kurtulmanız mümkün olmaktadır. Enfeksiyonlar ile savaşan vücudunuzu karaturp bal karışımı ile güçlendirebilirsiniz.

Öksürüğü Dindirmenin Pratik Yolları Nelerdir?

BOL SU TÜKETİN:

Bol su içmek balgamın çok daha kolay bir şekilde vücuttan atılmasını sağlamaktadır. Bu nedenle gün içerisinde günde en az 2 litre su içilmesi gerekmektedir.

ODAYA SU DOLU BİR KAP KOYUN:

Özellikle soğuk havalarda iç mekânların kuru ve havasız olmamasına dikkat edilmesi gerekmektedir. Soba üzerine ya da kalorifer peteklerine su dolu bir kap koyarak odanın nemlenmesini sağlayabilirsiniz.

YÜKSEK YASTIK KULLANIN:

Düz zeminde öksürüğünüz daha da artıyorsa eğer yastığınızı yükseltin. Odanın her gün havalanmasını ve oksijen almasını sağlayın. Toz ve mikropların gitmesi için havalandırma gereklidir.

YÜN KIYAFETLER TERCİH ETMEYİN:

Alerjik yapılı bir bünyeniz varsa eğer yün kıyafetlerden ve yün battaniyelerden uzak durmalısınız. Evcil hayvanınız varsa eğer tüylerini ortamdan sık sık temizleyin.

BURNUNUZA TUZLU SU ÇEKİN:

Burun içerisindeki salgılardan kurtulabilmek adına tuzlu su çekmek çok iyi gelmektedir.

SİGARA TÜKETMEYİN:

Özellikle ev içinde sigara içmemelisiniz.

ODA ISISINI İYİ AYARLAYIN:

Odanın aşırı sıcak olması sebebi ile solunum yollarını temizleyen tüysü yapılar çok yavaşlamaktadır. Bu nedenle mutlaka termometre bulundurmalısınız.

Yorumlar

Bir Cevap Yazın