Öksürük İçin Soğan Kürü

Bal ve soğanın karışımıyla elde edilen tamamen doğal kür ile hem antibiyotik etkisini hisseder hem de oldukça doğal bir yöntemle oldukça yüksek etkisi olan kür sayesinde öksürükten kurtulmak mümkün. Hasta olunduğunda ya da hasta olunacağı hissedildiğinde soğan bal karışımı hazırlanarak ve kullanarak önlem alınmış olunur. Her hastalıkta vücuda antibiyotik yüklenmemesi gerektiği doktorlar tarafından da belirtilen bir konudur, yani öksürüğü hemen ne keser diye antibiyotiğe yönelmek doğru değildir.

Kuru öksürük ne keser bunu yorumlarına kulak asılmamalıdır. Doğal besinlerin içerisinde aslında etkili vitaminler olduğu unutulmamalıdır. İşte bu karışım da tam bu konuda uzman besinlere sahip. Öksürük için soğan besininin doğal olması da cabası. Öksürmeye başlandığında birilerine sorulur ve cevap bellidir, öksürüğe ne iyi gelir bal öksürük için bal.

Bu karışım; bağışıklık sistemini kuvvetlendirmek için birebirdir, ayrıca anti bakteriyel olma özelliğindedir. Soğan bal öksürük kesmek için ideal özelliklerdedir. Bu yüzden bal ve soğan karışımı öksürüğe birebir etki eder. Bilimsel veriye dayandırmak gerekirse; Bilimsel bir araştırma sonucunda bal ve soğan karışımının yapılmasından sonra etkileşime geçerek, Beta Hemolitik Streptokok bakterisinin üzerindeki yok edici etkisinin penisilinden kat kat daha olduğu kanıtlanmıştır.

* Yapılan bilimsel araştırmada; bal ve soğan karışımıyla boğaz enfeksiyonları üzerindeki etkisi gözlemlenerek, sonrasında oluşan sıvının mikrobiyoloji laboratuvarında hazır bakteri kültürlerine aşılanarak incelenmesiyle; penisilin maddesinin bakteride 24 mm genişleme yaptırdığı, bal ve soğandan oluşan karışımın ise 26 mm genişleme yaptırdığı kanıtlanmıştır. Bu sonuca göre; bal ve soğandan hazırlanan karışımın boğaz enfeksiyonlarında penisiline oranla çok daha etkiye sahip olduğu kanıtlanmış oldu.

* Bu bilimsel araştırma: Konya Özel Güventaş Lisesi Öğrencilerinden olan F. Nurbanu Turan ve İ. Hira Yuca’ nın projeler danışmanı öğretmeni Serap Tolu eşliğinde Necmettin Erbakan Üniversitesi Meram Tıp Fakültesi’ndeki Mikrobiyoloji Laboratuvarı’nda birlikte yaptıkları bilimsel çalışmanın sonucudur.

Şifa deposu olan soğan ile bal karışımından oluşan iki farklı kür tarifi

Malzemeler:

 • 1 adet kabuğu sağlam soğan
 • Saf su
 • Bal
 • Limon

Yapılışı:

İlk önce soğan kabuğu soyularak ayıklanır. Ocağa konulan küçük bir tencerenin içerisine konulan su ile kaynatılır. Tencerenin içerisindeki su kaynamaya başladığında kuru soğan 4 parçaya bölünür ve kaynayan suyun içine konulur. Kuru soğan 5 dakika kaynatıldıktan sonra soğan kürü hazır olacak. Bal limon ile karıştırılarak, kürün ılık olarak tüketilmesi tavsiye edilir.

Bal ve Soğan Kürünün Faydaları

 • -Bağışıklık sistemini kuvvetlendirmek için etkili bir doğal besin destekleyicisidir.
 • -Balgam söktürücü etkisiyle birlikte, stresin de etkilerinin azalmasına yardımcı olur.
 • -İçerisindeki etken maddeler sayesinde Antibiyotik etkisine sahiptir.
 • -Çiğ olarak soğanı yemek ise; kandaki total gliserit oranını yemek sonrasında düşürür.
 • -Sinüzit ile ilgili sıkıntıların daha da ilerlemesini engeller.
 • -Adet düzensizliği ve menopoz dönemi şikâyetlerinin azalmasında yardımcıdır.
 • -Dolaşım sistemini düzenleyicidir.
 • -Akne ve sivilceler üzerinde de olumlu etkileri vardır.

Bal Soğan Karışımı 2. Tarif

Soğanın İçine Bal Ekleyerek Suyunu Çıkarmak;

Öncelikle 1 tane kuru soğanın dışındaki kabukları soyulur. Soyma işlemi yapıldıktan sonra, alt ve üst kısımlarında kalan fazlalıklar kesilir. Bu işlemde tamamlandıktan sonra kuru soğanın üst kısmı bir tatlı kaşığının girebileceği büyüklükte oyulur(bal koyabilecek kadar). Soğanın altta kalan kısmı 3-4 delik olacak şekilde soğanın içerisine bal konulduktan sonra oluşacak sıvının akabilmesi için delinir. Bu adımlar da tamamlandıktan sonra, oyuk oluşturulan üst kısıma da bir tatlı kaşığı bal konulur ve soğandan akacak sıvının akarak dolması için soğan yerleştirildiğinde altında boşluk kalacak bir kaba yerleştirilir. Bu haliyle oda sıcaklığında 3-4 saat kadar bekletilir. Bu sürenin sonunda oluşan sıvı kaba akmış olacaktır, sonrasında da içilebilir. Öksürüğü ne keser sorusunun cevabı da bu tarifle verilmiş oluyor.

Not: Verilen tarifler tamamen tavsiye amaçlıdır ve ilaç olduğu belirtilmemektedir. Rahatsızlıklarla ilgili ağır durumlarda mutlaka doktora başvurulmalıdır.

Yorumlar

Bir Cevap Yazın