Öksürük için Ne İyi Gelir

Öksürük, her yaşta ve her mevsimde olabilen bir sağlık sorunudur. Bebeklerden yaşlılara kadar herkesin rahatsız edici düzeyde etkilenebileceği öksürük problemi, kuru ya da balgamlı olabilir. Rahatsızlığın tedavisi için öksürük türünün belirlenmesi önemlidir. Bu yazımızda sizlerle yaşa ve öksürük türüne göre öksürük için ne iyi gelir sorusunun cevaplarını vereceğiz.

Öksürük bebek ve çocuklarda da sıklıkla görülen bir sağlık sorunudur. Kışın soğuk havanın etkisi ile üst solunum yolları hastalıklarıyla ortaya çıkan öksürük, yazın ise soğuk gıda ve içeceklerin dikkat edilmeden tüketilmesi sonucu boğaz bölgesinin tahrişi öksürük nedeni olabilir. Hem yetişkinler hem de miniklerdeki balgamlı öksürük için öksürük şuruplarından uzak durulması, sadece kuru öksürük için şurup kullanılması önerilir. Bu bilginin ardından kısaca yaşa ve çeşidine göre öksürüğe ne iyi gelir sorusunun cevabını vermek istiyoruz.

Bebeklere Öksürük İçin Ne İyi Gelir?

Bebeklerdeki öksürüğün geçmesi için doğal yöntemler denenebilir. 1 yaş öncesinde bebeklerde görülen öksürük için miniğin odasının mümkün olduğunca hava alması ve sonrasonda nemlendirilmesi gerekir. Bu özellikle kuru öksürük durumunda boğazın rahatlamasını sağlayacaktır. Balgamlı öksürük halinde ise bebeğin gece uykusunu rahat uyuması için başının altına yüksek yastık kullanılması gerekir. Gece öksürük nöbetlerini engelleyen bu yöntem ayrıca bebekten çıkan balgamın soluk borusuna kaçmasını da önler.

1 yaş sonrası bebeklerin öksürüğü için bitki ve elma kabukları ile hazırlanmış özel çay tüketilebilir. Bu çay için çaydanlığın içine yeni soyduğunuz bir adet elmanın kabuklarını koyun. Üzerine 1 adet çubuk tarçın, 2 adet karanfil, biraz ıhlamur ve 1 dilim limon koyup kaynatın. Hazırladığınız karışımı süzüp sabah ve akşamları çocuğunuza içirebilirsiniz. 1 yaş üzeri bebeklere tatlandırmak için 1 çay kaşığı bal eklenerek de verilebilir.

Çocuklarda Öksürük İçin Ne İyi Gelir?

Bebeklerde olduğu gibi çocuklarda da öksürük sıkça görülür. Çocuklarda öksürük için en etkili yöntemlerden birisi, tereyağı-pekmez karışımıdır. Eski zamanlardan beri uygulanan bu yöntem hem balgam söktürmede hem de öksürüğün kesilmesinde etkilidir. Bunun için 1 su bardağı su, 1 yemek kaşığı pekmez ve 1 yemek kaşığı tereyağını birlikyte kaynatın. Karışım ılıyınca çocuğunuza kaşık ile ara ara içirin. Tek seferde içirilmesi midesinin bulanmasına neden olabilir.

Kuru Öksürük İçin Ne İyi Gelir?

Balgamsız, sadece kuru öksürük şeklindeki sağlık sorunu için doğal bitki çayları tüketilebilir. Bu bitki çaylarından özellikle kekik çayı ve meyan kökü çayının etkisi çok yüksektir. Taze olarak demlenen ve ılık olarak tüketilen bu çaylar boğazın ıslanmasını sağlar ve daha az öksürmek için etkilidir. Bunun yanında buhar yöntemi de kuru öksürük için kullanılan bir doğal yöntemdir. Buhar yöntemi için her hangi bir kap içine sıcak su koyup odanın içine bırakabilirsiniz. Ya da özel buhar makineleri ile odanın nemlendirilmesini sağlayabilirsiniz.

Balgamlı Öksürük İçin Ne İyi Gelir?  

Balgam ile birlikte ortaya çıkan öksürük, kişinin çok rahatsız olmasına neden olabilir. Bu durumda bal  karışımı tüketilebilir. Balgam ve öksürük ile mücadelede etkili olacak karabiber-bal karışımı için bir tutam karabiberi, bir kaşık bal ile karıştırın. Bu karışımı boğazınız çok gıcık tuttuğunda hazırlayıp hemen tüketerek en kısa zamanda öksürükten kurtulabilirsiniz.

Öneri niteliğinde olan yukarıdaki doğal yöntemleri denerken dikkatli olmanızı öneririz. Beklenmeyen bir etki görüldüğünde doktorunuza başvurup gereken bilgileri vererek yan etkilerin yok edilmesini sağlamanız gerekebilir.

Yorumlar

Bir Cevap Yazın