Öksürük İçin Kekik Bal Karışımı

Kışın gelmesiyle birlikte soğuyan havalar bizleri olumsuz yönde etkileyebiliyor. Özellikle küçük yaşta olan çocuklar için bu durum biraz daha ağır yaşanabilir. Hastaneye gitmek istemeyen çocuklar için evde bir kaç pratik tedavi yöntemlerini uygulayabiliriz.

Çocuklar hastaneden, doktordan, hemşireden korkmazlar aslında. Çocukların korktukları şey hiç şüphe yok ki iğnedir. Bu yüzden hasta olduklarında çocuklarınızı hastaneye götürmek biraz zor olur, götürseniz bile iğneyi gören tüm çocuklar bağırıp ağlayabilirler.

Çocuğunuz sabah uyandığında veya günün farklı öğünlerinde boğaz ağrısı başladıysa buna evde bitkisel malzemeler ile çözüm bulabilirsiniz. Boğaz ağrısı ile birlikte gelişen öksürüğe ne iyi gelir?

Bu başlık altında öksürüğe iyi gelen bitkiler diye bir sılama yapalım.

1-Zencefil

2-3 adet zencefili kaynamış suya atarak bir süre bekletin ve bu işlemi bir hafta boyunca uygulayın. Bu sizin boğazınızı yumuşatacaktır.

2-Limon

C vitamini deposu olan limonu sabahları suya sıkıp içmeniz size iyi gelecek, hem boğaz ağrınıza faydası olacak hem de vitamin deponuzu olumlu yönde etkilemiş olacaktır.

3-Sarımsak

Grip, nezle gibi durumlarda çok faydası olan sarımsağı tüketmeniz önerilir. Çiğ tüketilmesi önerilse de çiğ tüketemiyorsanız ekmek arasına koyup yiyebilirsiniz. Hasta olmasanız dahi sarımsak yemeniz önerilir.

4-Tuz

Bir bardak içerisine 1 çay kaşığı tuz atın. Üzerine su ekleyin ve karıştırın. Bunu gargara olarak yaparsanız hem boğaz ağrınıza faydası olur hem de boğaz yanmasını geçirir. Bunu düzenli olarak günde 2-3 defa belirli aralıklarla yapmanız gerekir.

5-Duş almak

Duş almak size ve vücudunuza iyi gelecektir. Sıcacık bir suyla aldığınız duş ve sonrasında uyumanız sizi dinlendirecektir.

Öksürüğe ne iyi gelir bitkisel olarak sınıflandırırsak bal kekik karışımı bize fazlaca faydalı olacaktır.

Tarifi Kısaca Anlatalım:

Suyumuzu kaynatalım. Kaynayan su içerisine 2 yemek kaşığı baharattan, 2 yemek kaşığı baldan ilave ederek karıştıralım. Karışımı yedi gün boyunca tüketerek boğazımızda oluşan ağrı ve benzeri durumları engelleyebiliriz.

Bal tüketmiyorsanız öksürük için çay yapımını deneyebilirsiniz.

TARİF:

Bir demliğe içeceğiniz kadar su ilave edin. Ardından suyu kaynatın. Kaynayan su içerisine bir yemek kaşığı baharattan ilave edin. Ve demliği ocaktan kaldırın. Yaklaşık on dakika bekletildikten sonra içebilirsiniz. Bu karışımı her gün taze olarak demlemeniz önerilir. Sabah aç karnına ve yatmadan önce tüketmeniz daha faydalı olacaktır.

Diğer faydalarını sayarsak :

  • Baharatı yemek yanında kullanmak hem yemeğe güzel bir tat verir hem de cilt sağlığınızı korumaya yardımcı olur. Cilt ve deri hastalıklarını hatta kanserleri önlemede önemli rol oynar.
  • Solunum yolunu açmada size iyi gelen bir karışımdır. Bronşit ve astıma iyi gelir ve sıkça hastalar tarafından kullanılan ve olumlu sonuçlar doğuran bu karışımdan siz de faydalanabilirsiniz.
  • Çeşitli kalp hastalıkları için faydasını gösteren bu baharatı gönül rahatlığıyla kullanıp ileride oluşabilecek kalp damar hastalıklarının, damar tıkanıklığının ve kronik kalp damar hastalıklarının önüne geçebilirsiniz.
  • Bu baharatı kullanarak kemiklerinizi güçlendirebilirsiniz. İçerisinde bulunan K vitamini de size artı bir fayda sağlayacaktır.

  • Stresli olduğunuz günlerde, yoğun olduğunuz sınav zamanlarında yemeklerinizde özellikle kullanmanız stresinizi azaltacak ve yorgunluğunuzu alacaktır.
  • Halk dilinde bunama olarak adlandırılan Alzheimer hastalığının da önüne geçer. Unutkanlık gibi sorunları azaltır.
  • Uyuyamıyor musunuz? Uyku sorununuz varsa baharatı kullanıp uyku probleminizi çözebilirsiniz.
  • Hazımsızlık sorununu aza indiren veya ortadan kaldıran bu besin onu tüketmemiz için resmen tüm faydalarını ortaya koyuyor. Çok ağır durum olmadığı takdirde doktora gitmeden, iğne, ilaç kullanmadan bu karışımlarla evde kendiniz tedavinizi uygulayabilirsiniz.
Yorumlar

Bir Cevap Yazın