Öksürük İçin Karabiber Çayı

Solunum yollarını tahriş eden maddelere ve vücudun enfeksiyonlara karşı verdiği tepki sonucu oluşmaktadır. Öksürük, grip gibi enfeksiyonlu hastalıklarda mücadelede önemli bir rolü bulunmaktadır.

Öksürük Nedir?

Solunum yollarını tahriş eden maddelere ve vücudun enfeksiyonlara karşı verdiği tepki sonucu oluşmaktadır. Öksürük, grip gibi enfeksiyonlu hastalıklarda mücadelede önemli bir rolü bulunmaktadır. Öksürük hayatımızı zor duruma sokup kısıtlayan bir hastalıktır. Bu durumdan kurtulmak için gitmediğiniz doktor kalmadı mı? Doktorların önerdiği ilaçlar dışında tamamen evde uygulayabileceğiniz tedavi yöntemler de bulunmaktadır. Öksürüğe ne iyi gelir gibi soruların cevaplarını sizin için araştırdık. Özellikle uzman kişiler karabiber çayını denemenizi tavsiye etmektedir.

 Öksürüğe İyi Gelen Bitki Çayları

Soğuk algınlığı nedeniyle ortaya çıkan öksürük için birçok doğal yöntem bulunmaktadır. Bunlardan en önemlisi öksürüğe iyi gelen bitkiler kullanmaktır. Evlerimizde var olan malzemelerle öksürük için çay yapabiliriz. Bu bitki çaylarının öksürüğe iyi gelmesinin yanında çeşitli vitamin ve mineralleri barındırmasından dolayı vücudumuzu zinde tutarak daha kısa sürede iyileşmemizi sağlayacaktır. Sıcak içeceklerin hali hazırda boğazı yumuşatarak öksürüğe geldiğini unutmayalım.

Şimdi öksürüğe ne iyi gelir bitkisel olarak inceleyelim.

Zencefil Çayı (Zencefil-Bal-Limon Suyu)

Zencefil, nezle ve grip hastalıklarına karşı oldukça etkili bitkidir. Zencefilin çayını yaparak boğazlarımızı yumuşatıp, bronşlarımızı açabiliriz. Öncelikle zencefilleri ince ince dilimleyerek demliğin içine ekleyin. Ardından üzerine su ekleyin ve ocağın altını açın kaynatmaya başlayın. Su kaynadıktan sonra ocaktan alın ve bir süre demlenmesi için bekletin. Ardından içine bal ve limon suyu ekleyerek daha etkili bir içecek yapabilirsiniz.

 Karabiber Çayı (Karabiber-Bal)

Karabiber bitkisi solunum yollarındaki balgamı sökmek için önemlidir. Bir de buna bal eklenirse tam bir şifa çayı haline gelir. Bal antibiyotik özelliği ile kuru öksürüğe çok iyi gelmektedir. Bu karışımın tarifini gelecek olursak 1 çay kaşığı toz karabiber ile 2-3 tatlı kaşığı balı sıcak suyun için atılır ve 10 dakika kadar bekletilerek demlenmesi sağlanır. Ayrıca karabiber bal karışımını sıcak süt ile birlikte tüketimi de gerçekleştirilebilir. Günde 2-3 defa tüketmeniz tavsiye edilmektedir.

Ihlamur Çayı (Ihlamur-Bal)

Grip, öksürük denilince akla ilk gelen çay ıhlamur çayıdır. İçerisinde hastalıkları giderecek birçok vitamin ve mineral bulunmaktadır. Bu nedenle günde en az 2-3 çay bardağı tüketilmesi gerekmektedir. 1 tutam ıhlamur çayı yaprağını demliğe koyun ve kaynatın. Kaynayan ıhlamuru 10 dakika kadar bekleterek demlenmesini sağlayın. Ardından içmeden önce 2 tatlı kaşığı balı ıhlamur çayının içine ekleyin ve afiyetle tüketin. Ayrıca şeker çayla etkileşime girdiğinden dolayı şekersiz tüketilmesi tavsiye edilmektedir.

Kekik Çayı (Kekik-Bal)

Kekik bitkisi içerdiği besinler, mineraller ve vitaminler sayesinden sağlığımıza çok fazla katkı sağlamaktadır. Kekik potasyum, demir, kalsiyum, magnezyum açısından oldukça zengin bir bitkidir. Kekik potasyum, demir, magnezyum, kalsiyum, manganez ve selenyum açısından zengin bir kaynaktır. Cilt sağlığına, kalp sağlığın ve yüksek tansiyona iyi gelmesi yanında en önemlisi astım, bronşit ve grip gibi enfeksiyonlu hastalıklara karşı çay olarak tüketilerek fayda sağlamaktadır. Bu çayı hazırlamak için 2-3 çay kaşığı kekiği kaynamış bir suyun içine atın ve 10 dakika kadar bekletin. Ardından içerisine bal ekleyerek tüketin. Kekik özellikle bebekler için çok faydalıdır.

 Nane Çayı (Nane-Limon)

Grip, nezle gibi enfeksiyonları vücuttan atılması için en çok tercih edilen bitkisel çaylardan biridir. Nane ve Limon birlikte kaynar suyun içine atılarak 5-10 dakika demlenmesi sağlandıktan sonra tüketilir.

Ayva Çayı (Karanfil-Tarçın)

Ayva kış aylarında tüketilen B2, A ve C vitamini yönünden zengin bir meyvedir. Ayvanın yenerek tüketilmesinin yanında çay olarak da tüketilmesinin sağlığa birçok faydası bulunmaktadır. Ayva çayı İltihaplanmaları, boğaz şişliğini, boğaz ağrısını gidermesinin yanında, öksürüğü de yatıştırır. Çayı hazırlamadan önce ayvayı iyice yıkayın ve ince olarak dilimleyerek demliğin içine koyun. Ardından üzerine karanfil ve tarçın da ekleyerek 5-10 dakika kadar demleyin. Günde en az 2 bardak aç karnına tüketin.

Ada çayı

Doğal adaçayının vücuttan toksinleri uzaklaştıran önemli bir besindir. Ayrıca kuru öksürüğü de yatıştırmaktadır. Eğer boğazınızda keskin bir ağrı var ise adaçayı üzerine kaynar su ekleyerek 5-10 dakika beklettikten sonra tüketin.

Öksürüğe karşı mücadele etmek için önerilen bitkisel çayların yanında bol bol sıvı tüketmemiz gerekir. Ayrıca boğazdaki balgamın atılması için 2 saatte bir tuzlu su ile gargara yapmamız tavsiye edilmektedir.

Yorumlar

Bir Cevap Yazın