Öksürük İçin Ilık Süt Bal Karışımı

Hastalanınca soğuk havaya ve soğuk içeceklere maruz kaldığımızda hasta olacağımızın ilk belirtisi öksürüktür. Öksürük genel itibariyle mükemmel bir yapıdaki vücudumuzun savunma mekanizmasıdır. Öksürük solunum yolunu temizlemeye yarayan ve yabancı maddelerin kaçmasından koruyan bir savunma sistemidir. Fakat öksürük hastalıkların da belirtisi olarak görülmektedir.

Ciğerlerimizdeki hava her zaman kolaylıkla çıkmayabilir. Solunum yolu boyunca tıkanan tahriş gören yerlerde havanın geçişi solunum kanalındaki sinir uçlarını uyarmaktadır. Uyarılan sinir uçları ise bir refleks olarak öksürüğe yol açmaktadır. Öksürük çoğu zaman normal ve ciddiye alınmayacak bir şey olduğu gibi bazen ciddi bir hastalığın belirtisi de olabilmektedir. Peki, öksürüğe ne iyi gelir, öksürüğe iyi gelen bitkiler neler, süt bal iyi gelir mi öksürük için çay var mıdır?

Öksürük Çeşitleri

Öksürük genel olarak ciğerlerimiz kaynaklı olacağı gibi sadece üst solunum yolları sebebiyle ve dışarıdan gelen etkenlere bağlı da olabilmektedir. Öksürükte balgam bulunması iltihap belirtisi olabilmektedir. Kuru öksürük ise solunum yolunun tahriş olması sebebi ile ortaya çıkan ve rahatsız edici bir durumdur. Öksürük sigara gibi kimi insanları rahatsız eden bir durumdan da olabilmektedir. Alerjik astım hastaları alerjisi olan şeylere karşı öksürmektedirler.

Öksürüğe ne iyi gelir bitkisel çözümler öksürüğe ne iyi gelir bitkisel olarak?

Öksürük her zaman doktora gitmemizi gerektirecek seviyede olmayabilir fakat günlük yaşantımızı da olumsuz etkileyebilmektedir. Öksürüğe iyi gelen bitkiler Öksürük için ilaç içmektense bitkisel çözümler ile öksürük sorunundan kurtulabilirsiniz öksürüğe ne iyi gelir. Öksürük için çay tüketerek gayet normal bir şekilde öksürüğünüzden kurtulabilirsiniz. Öksürük için tüketilecek bitkisel ürünleri rastgele ve kullanılış biçimine uygun olmayan şekillerde tüketmek öksürükten kurtulmaktan ziyade sağlığınızı daha da tehlikeye atacaktır.

Öksürüğe İyi Gelen Her Şey

Öksürük denince ilk akla gelen bal ve karabiberi karıştırıp yutmaktır. Karabiber güzel bir baharat olduğu gibi mükemmel bir öksürük gidericidir. Bal ile karıştırılıp içilen bir kaşık karabiber özellikle kuru öksürüğe çok iyi gelmekte ve öksürüğü kesmektedir.

Bal ve karabiber karışımından sonra öksürüğünüz tamamen kesilsin istiyorsanız boğazınız yumuşasın tahriş olan yerlerden ötürü acı hissetmek istemiyorsanız mutlaka ballı süt tüketmelisiniz. Genel yapısı itibariyle çok faydalı bir besin olan bal süt ile karıştırıldığında daha da besleyici faydalı ve öksürüğe iyi gelen bir karışım haline gelmektedir. Ballı süt karışımı yaparken balı karıştıracağınız sütün çok sıcak olmamasına dikkat ediniz. Ilımış süt bu karışım için en idealidir.

Karabiberin kendisi gibi çayı da öksürük için tüketilebilir. Kuru öksürük için bal ile karıştırılıp direk içilen karabiber yerine balgamlı öksürük için karabiber çayı tüketmelisiniz. Bal ve karabiber karıştırıp üzerine kaynamış su dökün ve biraz bekleyin daha sonra bu karışımı bir süzgeç yardımı ile süzüp çayınızı içebilirsiniz.

Okaliptüs zor bulunan fakat öksürük ve astım için doğal bir solunum yolu açıcıdır. Hatta astım hastalarının kullandığı tüplerin vermiş olduğu etki kadar büyük bir etkiye sahiptir. Kronik öksürüğe sahip olan kimseler okaliptüs kullanarak solunum yolunu açabilir ve kendini rahatlatabilir.

Ananas suyu ve bal güçlü bir öksürük ilacıdır. Taze sıkılmış bir ananas suyuna bal karıştırarak tüketmeniz öksürüğünüz için çok etkili bir bitkisel ve doğal bir ilaç olacaktır. İçindeki maddelerden ötürü solunum yolunuzu temizleyecek olan ananas suyu ve bal karışımı sizleri öksürük şikâyetinizden kurtaracaktır.

Bronşit hastaları için özellikle tavsiye edilen bir diğer bitki çayı da kekik ve bal çayıdır. Kekik yaprakları üst solunum yollarını temizleyici bir etkiye sahip olduğu gibi çayına bal katarak tüketmekte sizi öksürükten kurtaracaktır.

Yorumlar

Bir Cevap Yazın