Öksürük İçin Çaylar

Öksürüğe ne iyi gelir Soğuk algınlığı, sigara, bronşit vb. hastalıkların birçoğu öksürüğe sebep olabilir. Gece sizi uykudan uyandırabilen, gün içerisinde en ciddi anlarda gelip sizi rahatsız eden öksürüğü kısa süreli geçirecek bitkiler bulunmakta elbette. Fakat tavsiyemiz öksürüğün sebebinin araştırılması. Çok ciddi hastalıkların habercisi olabileceğini unutmamak gerek.

Öksürüğe İyi gelen Bitkiler

1) Kekik: Almanya’da bronşit, öksürük ve üst solunum yolu enfeksiyonuna iyi geldiği kanıtlanan bu bitki şüphesiz ilk başvuracağınız adres olmalı. 1 fincan kaynar suya 2 çay kaşığı kekiği ekleyin, 10 dakika bekletip süzün. Dilerseniz tadını hafifletmek için içine bal ve limon ekleyebilirsiniz.

2) Ihlamur Çayı: Mucizevi bitkilerden biri olan ıhlamuru kaynayıp içmek öksürüğünüzü kesmekte büyük rol oynayacağı aşikardır. Ihlamur çayına şeker katmak içindeki bileşenlerle reaksiyona girebileceği için önerebileceğimiz bir şey değil. Bal ilavesini ise 40 derecenin altına düştüğünde yapmak gerekiyor. Günde 2-3 bardak içmenizde bir engel yok.

3) Ekinezya Çayı: Son yıllarda popülaritesini artıran bu bitki grip, soğuk algınlığı, nezle gibi hastalıklardan korunma, akciğer ve boğaz enfeksiyonlarının açtığı tahrişlere, iltihaba iyi geliyor. Demledikten sonra içerisine ekleyeceğiniz bir tatlı kaşığı balla günde 2 fincana kadar içebilirsiniz.

4) Sığırkuyruğu: Akciğerle ilgili birçok hastalığın şifasını barındıran bu bitkide sizin dostunuz olacaktır.

5) Zencefil bal Karanfil: Zencefilin içerisinde bulunan bazı bileşenler iltihap giderici, karanfilde bulunan bileşenlerin ağız ve boğazda oluşan iltihaplara karşı etkisinin balla olan bu uyumu günde 1 veya 2 tatlı kaşığı aldığınızda zencefil bal ikilisinin mucizesine şahit olacaksınız.

6) Ada çayı: öksürük için çay olarak mucizevi olsa da; Hamile kadınlara önerilmeyen ada çayı; yüksek ateş, boğaz enfeksiyonları ve öksürüğe birebir. İçine koyacağınız bal ve limonla sizi rahatlatacaktır.

7) Soğan Suyu: Birçok hastalığın şifası olan soğan suyu öksürüğün tedavisinde de karşımıza çıkıyor. 2 bardak su, dörde bölünmüş bir adet soğan, dörde bölünmüş limon, elma kabuğu ve dörde bölünmüş portakalı kaynatarak içmenizin size büyük faydası var. Korkmayın tadı o kadar kötü değil. Yine de burnunuzu tıkayarak içmenizi öneririz.

8) Karabiber ve bal: Doğal bir öksürük şurubu olan bal, karabiberle birleştiğinde balgamlı öksürüklere birebir. Taze çekilmiş bir çay kaşığı karabiberi 2 kaşık balla beraber bir bardak kaynar suda 15 dakika demleyerek içtiğinizde şifa bulacaksınız.

9) Hatmi Çiçeği: Yarım bardak kaynar süte karıştırarak içeceğiniz hatmi çiçeği de öksürüğünüze iyi gelebilir.

10) Meyan Kökü: Kurutulmuş ve soyulmuş meyan kökleri tıbbı kanıtları olmasa da öksürüğünüze iyi gelebilir.

11) Zencefil Çayı: 2-3 santimlik zencefili rendeleyip bir bardak suda 10-15 dakika demlenmeye bırakın. Bununda size faydası olacaktır.

12) Elma Çayı: Öksürük için çaylar arasında yer alan bu mucizevi çay için, bir litre suyla bir adet elmayı kaynatmanız yeterli. Balgam söktürme ve şiddetli öksürüğe birebir.

13) Toz zencefil: Çocuklar için önerilmeyen bu karışım; bir miktar balla karıştırıp, macun haline getirilen zencefilin tüketilmesiyle öksürüğün geçeceği söylenilir.

14) Elma, Ihlamur, karanfil çayı: Bir adet elmanın kabukları soyulur. Bir tutam ıhlamur, biraz karanfil ve kabuk tarçınla kaynatılır. Çocuklarda ve yetişkinlerde kullanılacak bu tarif öksürüğünüze iyi gelecektir.

15) Limon, Karabiber, Tuz: C vitamini ile bağışıklığını güçlendirecek bu karışımı; 4’e bölünen limonun üzerine tuz ve karabiber dökerek hazırlayabilirsiniz. Limonu yediğinizde şifa bulacaksınız.

16) Ilık süt, Bal: bir bardak Ilık süte katacağınız bal, boğazınızdaki gıcığa ve öksürüğe iyi gelir.

17) Ananas Suyu, bal: Ananas suyunu biraz ılıtın. İçerisine bir yemek kaşığı balı koyun ve erimesini bekleyip tüketin. Ananasta bulunan bromelain enzimi sayesinde astım kaynaklı bile olsa öksürüğünüzü kesecektir.

Öksürük; grip, nezle, enfeksiyon gibi nedenlerden kaynaklanabilecek olsa bile yine de doktora gitmenizi tavsiye ederiz. Öksürüğe Ne İyi Gelir Bitkisel ​​​​​​​sorusunun cevabını vermeye çalıştık Sağlıklı günler dileriz.

Yorumlar

Bir Cevap Yazın