Öksürük İçin Bitkisel Çözüm

Öksürük için bitkisel çözüm ilk akla gelen en doğal çözüm yollarından birisi. Doğal öksürük tedavisi için meyve ve baharatlarla hazırlanmış karışımlar, sıcak bitki çayları ve doğal ilaçlar öksürük için hem pratik hem de etkili çözümler olarak işe yarayacaktır.

Öksürük İçin Bitkisel ÇözümÖksürük nasıl geçer bitkisel çözümleri nelerdir sorusu için işte doğal reçeteler ve formüller…

Kabuğu soyulmuş bir adet elma, elmanın birkaç çekirdeği, bir iki adet karanfil, biraz ıhlamur, tarçın kabuğu ve bir dilim limonu kaynatıp, arzuya göre bal ilavesiyle tatlandırıp sıcak şekilde içebilirsiniz. Çocuklar için ılık olarak da verilebilir.

Öksürük için ne yapılmalı sorusuna bir başka cevap; bir tatlı kaşığı bal ve toz zencefili macun haline gelene kadar karıştırın ve yiyin şeklinde verilbilir. Boğaz ve öksürük için birebirdir. Ancak çocuklarda öksürük için ne iyi gelir sorusuna verilecek bir yanıt değildir; zira bu karışımın çocuklara verilmesi tavsiye edilmez.

Bir miktar karabiber ile iki tatlı kaşığı dut pekmezini karıştırıp günde bir kaşık tüketebilirsiniz. Kısa sürede öksürüğü kesecektir. Hem yetişkinlerde hem de çocuklarda etkilidir.

1 tatlı kaşığı bal ile 1 çay kaşığı karabiber karıştırılıp süt ile yutulabilir. Yetişkinler ve çocuklar rahatlıkla kullanabilir.

Tarçın elma, zencefil, ıhlamur, kabuklu limon ve ayvayı kaynatıp suyunu için. Göğsü yumuşatır ve öksürüğü geçirir.

Nişastayı suyla kaynatıp içine portakal veya limonsuyu ilave edin. Tatlandırmak için pekmez de ekleyebilirsiniz. Karışımın ılık içilmesi daha faydalıdır. Çocuklara da çok iyi gelir

Öksürük İçin Bitkisel Çözüm

Özellikle çocuklardaki kuru öksürükte son derece faydalı ve etkili olan bir yöntemde ballı havludur. Temiz ve genişçe bir havlunun üzerine ince bir tabaka bal sürüp üzerine karabiber serpin ve sırtına yerleştirin. Gece bu şekilde uyuduktan sonra sabah havluyu alın. Öksürüğün hızlı şekilde kesilmesini sağlayan bir yöntemdir. Yetişkinlerde de etkilidir.

Ayva yaprağı ıhlamurla beraber kaynatılıp içildiğinde öksürüğü keser.

Zeytinyağını ısıtıp içine karabiber atmak ve hafifçe yanana kadar pişirmek, sonra ılınan bu karışımı öksüren kişinin veya çocuğun sırtına ve göğsüne sürerek masaj yapmak son derece iyi gelen bir yöntemdir. Cilt, karışımı iyice emince sıcak bir bezle örtülüp beklenmelidir.

Kekiği su ile kaynatın, içine bal ilave edip için. Bebeklerde de öksürüğü kesen bir çaydır.

Yorumlar

Bir Cevap Yazın