Öksürük İçin Bal Zencefil Karışımı

Sağlık çok önemlidir. Sağlığımızı kaybettiğimiz de değerini çok iyi anlarız. En ufak bir rahatsızlıkta bedenen çöktüğümüz gibi psikolojik olarak da oldukça çökeriz. Kış ayların da ise en çok gribe yakalanırız ve ilerlediği takdirde gribi atlatmak oldukça zorlaşır. İlerledikçe de devamında ateş, öksürük hepsi bir araya gelir ve ciddi bir sorun olmaya başlar. Öksürük oldukça zor atlatılan bir durumdur. Öksürük ilerledikçe hem çok rahatsız edici hem de çok fazla boğaz ağrılı olur.

Peki, öksürüğe ne iyi gelir? Herkes grip ya da öksürüğü ilaç yolu ile değil de bitkisel yollar ile atlatmak ister. Bu neden dolayısı ile öksürük için çay, öksürüğe iyi gelen bitkiler her zaman merak edilir. Ancak internet üzerinden her zaman uygun doğal tarifler bulmak mümkün değildir. Öksürüğe ne iyi gelir bitkisel sorularına en doğal ve en doğru çözüm olarak zencefil bal karışımı ile artık öksürük ve gripten kolayca kurtulacaksınız. Eskiden çekilmez bir hal alan kış aylarındaki öksürükten bitkisel yollar ile kurtulmak artık mümkün. Evde kendiniz kolayca bu karışımı çabucak hazırlayabileceksiniz ve çabucak sağlığınıza kavuşacaksınız.

Peki, zencefilli bal karışımı nasıl hazırlanır? Nasıl kullanılır? İşte cevabı aşağıda;

Zencefilli Bal Karışımı Hazırlamak İçin Malzemeler;

  • – 1 adet limon
  • – yarım kavanoz taze zencefil
  • – 1 yemek kaşığı bal
  • – Orta boy bir kavanoz

Zencefilli bal karışımını hazırlarken öncelikle taze zencefilleri yıkayıp kurulayalım. ( zencefilin taze olması hazırlayacak olduğumuz karışımın etkili olmasın da büyük etkiye sahiptir) Ardından zencefilleri dilimleyerek orta boy kavanozun içerisine alalım. Daha sonra limonu da yıkayarak kabukları ile birlikte dilimleyelim ve zencefilleri koyduğumuz kavanozun içine dilimlediğimiz limonu da ekleyelim.

Ardından bir kaşık balı da kavanoza ekleyelim ve kavanozun kapağını sıkıca kapatalım. (kavanozu kapamadan önce kavanoz da çok az boşluk kalmalı buna dikkat edelim çünkü hazırladığımız karışım sonradan hafif sulanacaktır) Ardından kapadığımız kavanozu buzdolabına kaldıralım. Zencefilli bal karışımınız hazır. Hazırlamış olduğunuz zencefil bal karışımını buzdolabın da sakladığınız takdir de karışım bozulmadan 2 – 3 ay boyunca rahatlıkla tazeliğini koruyabilir, bozulmaz. Ancak sıcak yer de muhafaza ettiğiniz takdir de bozulabilir dikkat etmelisiniz.

Hazırladığımız bu zencefilli bal karışımını peki nasıl kullanacaksınız. Kullanımınız hakkında da sizlere kısaca bilgi verelim;

Bir su bardağına hazırlamış olduğunuz zencefilli bal karışımından 2 yemek kaşığı kadar koyun ve üzerine bir dilim limon ekleyin ( limonu yıkayıp dilimi kabuğu ile birlikte koyun ). Bardağa biraz da sıcak su ekleyerek hepsini güzelce karıştırın ve afiyetle için. Şikâyetçi olduğunuz inatçı öksürüklerden kısa sürede kurtulacağınıza emin olabilirsiniz. Hazırlamış olduğunuz karışımı hafta da 2 – 3 defa ya da her gün bir defa kullanabilirsiniz. Oldukça sağlıklı ve zararsız bir bitkisel tedavi yöntemidir. Aynı zamanda korkmadan bu bitkisel zencefil bal karışımını çocuklarınıza da verebilirsiniz.

Yan etkisi olmayan bu karışım sayesin de çocuklarınızın da öksürüğü eskisi gibi uzun sürmeyecek kısa süre de sağlıklarına kavuşabilecekler. Ancak çocuklarınıza karışımı verirken ağır gelmemesi için bir su bardağına bir yemek kaşığı hazırladığınız zencefil bal karışımından ekleyip bir dilim limon ve ılık su ile vermeniz daha doğru olabilir. Çünkü küçük vücutlara fazlası ağır gelebilir. Aynı zaman da çocuklar için hafta da bir kaç defa hazırladığınız bitkisel karışımdan vermeniz yeterli olacaktır. Zaten ilk kullanımdan sonra etkisini gösterecek tedaviye başlayacaktır. Bu neden ile fazla fazla içmenize, çocuklarınıza içirmenize gerek yok.

Yorumlar

Bir Cevap Yazın