Öksürük Hangi Hastalıkların Habercisi

Grip geçiren kişiler beslenmelerine dikkat etmeli, rahatsızlık duymadıkları sürece bitki çayı içmeye devam etmeli ve uzun süreli griplerde muhakkak bir hekime başvurmalıdır. Kısa süreli öksürük ve griple gelen ardından geçen öksürük haricinde uzun süren ve geçmeyen öksürükler de mevcuttur. Uzun süre devam eden sürekli öksürük değişik hastalıkların habercisi de olabilmektedir. Zaman zaman kişilerin sağlığını da tehdit edebilen ve kesilmeyen kuru öksürük nefes almayı zorlaştırmakta, yemek yemeyi daha zor hale getirmektedir. Öksürük değişik sebeplerle ortaya çıkmaktadır. Sigara, soğuk algınlığı, mevsim değişiklikleri ve alerjen maddeler sonucu öksürük görülebilir. Bahsedilen öksürük çeşitlerinden olan geçmeyen öksürük çeşitli hastalıkların habercisi olabilmektedir. Bu hastalıklar ve öksürüğün sebep olabileceği ciddi rahatsızlıklar aşağıda ayrıntılı şekilde açıklanmıştır.

Kışın En Büyük Yan Etkisi: Öksürük

Kış mevsimi denince akla gelen ilk şeylerden biri de kışın getirdiği hastalıklardır. Özellikle soğuk havalarda kişilerde görülme prevalansı artan öksürük bünyesi zayıf olan her insana kolayca bulaşabilmekte ve kışı çok zor atlatmalarına neden olabilmektedir. Kış aylarında 7’den 70’e her yaş grubundan ve her cinsiyetten insanda görülebilen grip hastalığının yanında öksürük de gelişmekte bu da kişilerin yaşam kalitesini kötü etkilemektedir. Sadece kış ayları değil geçiş mevsimlerinde de grip yoğun bir şekilde insanlarda görülmektedir. Genellikle soğuk havadan kaynaklanan grip başka etkenler sonucu da oluşabilmektedir.

Dikkat! Kuru Öksürük Deyip Geçmeyin

Kuru, sürekli ve “kesilmeyen öksürük birçok hastalığın sebebi ve belirtisi olabilir. Akciğerlerde meydana gelen bazı hastalıklar zamanla öksürük yapar ve bu öksürük geçici bir öksürük değil kesilmeyen uzun süreli bir öksürüktür. Çoğu kişi öksürüğü küçümser ve griple bir tutar. Tam aksine çoğu zaman öksürük ciddi hastalıkların habercisi olabilmektedir. Bu nedenle öksürük geçiştirilmemeli, öksürük durumunda beslenmeye dikkat edilmeli, soğuk havadan koruyacak kadar kalınlıkta giysi giyilmelidir. Özellikle zayıf bünyeye sahip olan çocuklar ve zayıf bünyeli kişiler bu konuda dikkatli olmalıdır.

Öksürük Neyin Belirtisi, Neyin Habercisi?

Öksürük önceki paragrafta da bahsedildiği gibi birçok ciddi sağlık probleminin habercisi olabilmektedir. Geçmeyen kuru öksürük neyin habercisi sorusuna verilecek yanıtlar ise şu şekilde:

– Akciğer kanseri öksürükle belirti veren bir hastalıktır. Bu hastalık çok sinsi bir şekilde ilerlemekte ve fark edilmesi uzun zaman almaktadır. Akciğer kanseri için erken teşhis çok önemlidir. Bu konuda da geçmeyen, kesilmeyen, uzun süreli ve kuru öksürük bir belirti olmaktadır. Bu yüzden kesilmeyen kuru öksürük durumunda akciğer kanseri şüphesini göz önünde bulundurmak gerekir.

– Astım öksürükle beliren bir diğer hastalık türüdür. Astım nefes darlığı ile birlikte gelişen zamanla akciğer hasarına da neden olabilen sinsi ve ilerleyici bir hastalıktır.

Sürekli öksürük neyin habercisidir denildiğinde verilecek cevaplardan bir diğeri de KOAH yani kronik obstrüktif akciğer hastalığıdır. Bu hastalık da öksürük ile kendini belli eder. Zamanla öksürük nedeniyle akciğerde tahriş sonucu KOAH oluşur. Bu nedenle hiçbir öksürük hafife alınmamalıdır.

Özellikle uzun süreli ve kesilmeyen kuru öksürükler için hekime başvurulmalıdır. Hekimin önereceği tedaviye harfiyen uyulmalı, ilaçlar düzenli kullanılmalıdır. İlaç tedavisinin yanında beslenmeye de dikkat edilmelidir. Kişide öksürük oluşturabilecek alerjik gıdalar tüketilmemelidir. Kişi beslenme düzenine uymalı ve düzenli su tüketimine dikkat etmelidir. Doktorun önerdiği ilaçlar zamanında alınmalı ve ihmal edilmemelidir. Eğer siz de kuru, kesilmeyen ve uzun sürekli öksürük “ sorunu yaşıyorsanız size en yakın hekime başvurmanız ve size uygun tedaviyi uygulamanız gerekmektedir. Öksürük şikayeti olan kişiler toz, duman ve benzeri alerjik maddelerden uzak durmalıdır.

Yorumlar

Bir Cevap Yazın