Öksürüğü Ne Keser

Öksürük, çeşitli hastalıklar ya da sağlık sorunları nedeni ile ortaya çıkabilen bir durumdur. Çocuklarda ve yetişkinlerde görülebilen bu sağlık sorunu, uzun sürdüğünde ya da şiddetli olduğunda çok rahatsız edici boyutlara ulaşabiliyor. Hastalıklara bağlı öksürüklerin tedavisinde ilk olarak hastalığın tedavisinin yapılması gerekir. Bu yazımızda hep birlikte öksürüğü hemen ne keser sorusunun cevabını vereceğiz.

Hem yetişkinlerde hem çocuklarda zaman zaman ortaya çıkan kuru ya da balgamlı öksürük rahatsız edici boyutlarda olabilir. Şiddetli ve sürekli olduğunda kişinin günlük hayatını da olumsuz yönde etkileyen bu sağlık sorunun farklı çok sayıda çözümü vardır. Öksürüğün geçmesi için yöntem uygulamadan önce kuru ya da balgamlı öksürük olup olmadığına dikkat edilmesi gerekir. Öksürüğün türüne göre uygulanacak olan tedavi yöntemlerinde değişiklik olacaktır. Bunun yanında öksürüğe neden olan hastalık türü de tedavisi için önemlidir. Öksürüğün tamamen geçmesi için ilk olarak hastalığın tedavisinin yapılması gerekir.

Boğazda kuruluk ile birlikte görülen ve kuru öksürük olarak adlandırılan sağlık sorunu için ilk yapılması gereken boğazın ıslatılmasıdır. Mümkün olduğunca bol sıvı tüketimi, özellikle su tüketimi bu dönemde çok önemlidir. Ayrıca boğazın kurumasına neden olan etkenlerin ortadan kaldırılmasının ardından bazı doğal yöntemler denenebilir. Bitkisel olarak kuru öksürüğü ne keser sorusuna verilebilecek en güzel cevaplardan birisi, kesme şeker yöntemidir. Özellikle boğaz gıcığı ile birlikte gelen inatçı kuru öksürük için 2 adet kesme şekeri emerek tüketebilirsiniz. Bu şekilde hem boğazdaki kuruluğun giderilmesini hem de öksürüğün azalmasını sağlayabilirsiniz.

Kuru öksürük değil de balgamla birlikte ortaya çıkan öksürük halinde ise daha farklı yöntemler denenebilir. Balgamlı öksürüğü ne keser hemen sorusunun cevabı için limon, zerdeçal ya da zencefil maddelerini verebiliriz. Balgam ile birlikte başlayan öksürük için 1 çay kaşığı bal ve 2 çay kaşığı limon suyunu bir bardak sıcak suyun içinde karıştırın. Elde ettiğiniz bu karışımdan günde en az 3 kere tüketmeniz gerekir. Limonlu bal karışımının dışında yine balgamlı öksürük için 1 bardak kaynamış suyun içine bir kaşık kadar taze zencefil dilimleri koyun. Bu şekilde 5 dakika demlendirin ve iki kaşık bal ekleyip tatlandırıp tüketebilirsiniz. Balgamlı öksürük için geceleri yatmadan önce 1 bardak sıcak sütün içine 1 çay kaşığı zerdeçal ekleyip tüketebilirsiniz. Aynı şekilde sabahları da 1 bardak zerdeçallı süt tüketerek başgamlı öksürükten kurtulabilirsiniz.

Balgamlı ya da kuru öksürük için bitkisel ve doğal çok sayıda yöntem uygulanır. Bu yöntemler kişiden kişiye ve öksürükten öksürüğe değişiklik gösterir. Bitkisel karışımlar ile öksürüğü ne keser İbrahim Saraçoğlu tarafından da araştırılan bir konu olmuştur. Şifalı bitkiler ve doğal yöntemler hakkında çok sayıda özel formülü bulunan İbrahim Saraçoğlu balgamlı öksürük için keçi boynuzu suyunu öneriyor. Bu karışım için yarım litre suyun içine 7-8 adet keçiboynuzunu kırın. Bu şekilde elde ettiğiniz suyu sabah, akşam aç karnına tüketebilirsiniz. Kısa sürede balgam azalarak öksürüğün ortadan kalktığınız göreceksiniz. Eğer öksürüğünüz balgamsız ve kuru ise bu tür rahatsızlıklar için Saraçoğlu ‘nun sarı soğan kürünü deneyebilirsiniz. Kür için bir adet orta boy, sarı kuru soğanı 8 eşit parçaya bölün. 2 bardak su ile birlikte kaynatın, yumuşasın. Daha sonra içilecek kıvama gelene kadar soğuması için bekletin. Soğuyan her seferinde taze olarak tüketmeniz gerekir.

Yukarıda sizlerle paylaştığımız doğal yöntemler, öneri niteliğindedir. Uzun süreli ve öksürük ile birlikte başka belirtilerin de yer aldığı hastalıkların tedavisi için özel olarak bir doktora başvurmanız ve şikayetlerinizi açıkça dile getirmeniz gerekebilir.

Yorumlar

Bir Cevap Yazın