Öksürüğe Ne İyi Gelir

Öksürüğe Ne İyi GelirÖksürük hayatın her safhasında; yaz kış, bebek, çocuk, genç, yaşlı demeden, her dönemde, her yaştan insanı etkileyen bir vücut tepkisidir. Bazen de solunum yollarıyla veya başka bir rahatsızlıkla ilgili belirtidir. Boğaza kaçan yabancı bir maddeyi dışarı atmak için savunmaya geçen vücudun ilk çığlığı da olabilir, nefes yollarıyla ilgili bir sinyal de…

Öksürük eğer solunum yollarıyla ilgili bir rahatsızlığın belirtisi ise öksürük için doğal çözümler, öksürük için şifalı bitkiler ve evde hazırlanacak karışımlar imdada yetişebilir. Ancak öksürük tüm bu doğal çözümlerle dahi iyileşmiyorsa ve uzun vadeye yayılıyorsa mutlaka uzman bir hekimden yardım almak gerekir.

Öksürük şikayeti beraberinde hep şu soruyu getirir; öksürüğe ne iyi gelir? Öksürüğe iyi gelen, öksürükle ilgili şikayetleri azaltan ve rahatlama sağlayan doğal çözümler hayli fazladır. Öksürük şurubu hem çocuklarda hem de yetişkinlerde ilk akla gelen çözümlerden birisidir. Bu son derece pratik ve yaygın çözüm, şiddetli öksürük gibi durumlar dışında acil ve net sonuçlar sağlar. Ama öksürüğün temelinde ciddi ve derin akciğer ve solunum problemleri yatıyorsa acil ve kapsamlı tıbbi tedavi şarttır. Sebep basit soğuk algınlıkları ve buna benzer problemlerse öksürük için bitkisel çözümler çoğunlukla işe yarar.

Doğal Yöntemler İle Öksürüğe Ne İyi Gelir

Peki doğal çözüm anlamında öksürüğe ne iyi gelir bir bakalım…

Öksürük için uygulamaya alınan çözümlerden ilki, bol sıvı tüketimidir. Kuruyan ve tahriş olan boğazı yumuşatmanın ve nemli tutmanın en etkili yolu sıvı tüketimi olacaktır.

Doğal Yöntemler İle Öksürüğe Ne İyi GelirSigara kullanılıyorsa muhakkak bırakılmalı ve duman olan ortamlardan uzak durulmalıdır.

Bunun haricinde öksürük tedavisi ile ilintili o kadar fazla ev çözümü vardır ki, içlerinden birisi mutlaka fayda sağlayacaktır.

Öksürük için ballı kahve de bunlardan birisi. Özellikle kış aylarında yakaya yapışan öksürük illetini bertaraf etmenin doğal çözümlerinden birisi de ballı kahvedir. Ballı kahve de hem hazırlanması kolay, hem de öksürüğü tabii yollarla kesen etkili yöntemlerden birisi. Öksürük için ballı kahve tarifi için malzemeler:

  • 1 fincan süt
  • 1 tatlı kaşığı Türk kahvesi
  • 2 tatlı kaşığı çam balı

 

Yapılışı:

Bütün malzemeleri bir cezve içine koyup kısık ateşte Türk kahvesi yapar gibi hazırlayın. Pişerken karıştırmayın. Ballı Türk kahvesi boğazda oluşan tahrişi kesecek ve öksürüğü yumuşatacaktır.

Öksürük kimi zaman inatçıdır ve nefes alış verişlerde göğüsten hırıltı sesi gelir. Hele bir de bu hırıltılı öksürük sabahları uykuyu bölecek kadar şiddetliyse, astım hastalığı şüphesini akla getirmek gerekir.  Bir türlü geçmeyen ve sabah görülen öksürüğün en yaygın sebeplerinden birisi de astım hastalığıdır. Astım hastalığı her ne kadar alerjik bir hastalık olsa da öldürücü değildir.

Öksürük için zencefil tüketmek, öksürüğe ne iyi gelir sorusuna verilecek ev iyi yanıtlardan birisi. Zencefil adeta bir öksürük kurutucu olarak görev yapar. Zencefil ile yapılacak çay boğazı yumuşatan ve teskin eden bir özelliğe sahip. Öksürük için karaturpu oyup içine balla doldurmak, bir gece bekleterek bu balı tüketmek de öksürüğü kesen çözümlerden. 1 çay kaşığı zencefil ve zerdeçalı balla karıştırarak yutmak da yine etkili ve faydalı netice verecek doğal çözümler arasında gösterilebilir.   

Öksürüğe ne iyi gelir sorusuna en iyi muhatap bir hekime başvurmak elbette. Bu arada doğal çözümlerden yardım almak da destekleyici bir yol.

Yorumlar

Bir Cevap Yazın