Öksürüğe Ne İyi Gelir Bitkisel

Çoğunlukla soğuk havalarda ortaya çıkan öksürük, beraberinde başka hastalıklar ve sağlık sorunlarını da getiriyor. Ortaya çıkış nedenine göre farklı tedavi yöntemleri kullanılan öksürük sorunu için doktor kontrollü reçeteli ilaçların yanı sıra ev yapımı bitkisel tedaviler de uygulanabilir. Kuru öksürük, balgamlı öksürük, şiddetli ya da inatçı öksürük türleri için en fazla kullanılan bitkisel yöntemleri yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Öksürük için bitkisel tedavi yöntemlerini uygulamadan önce kendinizin de bazı önemli noktalara dikkat etmeniz gerekir. Bu noktalardan en önemlisi, hastalık süresince yemenize, içmenize ve dinlenmenize dikkat etmenizdir. Acılı, baharatlı, çok soğuk ya da çok sıcak gıdalardan mümkün olduğunca uzak durun. En azından öksürüğünüz geçene kadar sigara alışkanlığınız varsa bırakın ya da en az seviyeye indirin. Kendiniz içmediğiniz gibi içenlerin yanında da durup dumanından etkilenmeyin.

Sürekli bulunduğunuz ortamları havalandırın. Ortamın kuru olmamasına dikkat edin. Bunun için özel nemlendirici buhar makineleri ya da soba üzerinde kaynayan çaydanlığı deneyebilirsiniz. Bulunduğunuz ortamın tozlu olmamasına dikkat edin. Sürekli temiz ve hijyenik ortamlarda çalışıp uyumaya özen gösterin. Geceleri uyurken öksürük daha fazla tutuyorsa yastığınızı yükseltin. Bu daha rahat nefes almanızı sağlayacaktır. Önemli noktalara dikkat ettikten sonra öksürük türünüze göre aşağıda bitkisel karışımlardan birini deneyebilirsiniz.

Çocuklarda ve bebeklerde öksürüğe ne iyi gelir bitkisel yöntem;

Çocuklar ve bebeklerde öksürük için anneler genelde ilaç kullanmayı istemezler. Eczanelerde satılan kimyasal ilaçlardansa ev yapımı bitkisel karışımlar ve ilaçların kullanımını annelerin daha fazla ilgisini çeker. Çocuklarda öksürük için elma çayı tarifi malzemeleri;

 • 1 tane orta boy elma
 • 1-2 tane elma çekirdeği
 • 1 adet karanfil
 • 1 dilim limon
 • 1 çorba kaşığı süzme bal
 • 1 tatlı kaşığı ıhlamur
 • 1 tane çubuk tarçın
 • 5 su bardağı su

Malzeme listesinde yer alan bütün malzemeleri, bal hariç bir tencere içine alın. Orta dereceli ateşte kaynatın. Kaynayan karışımı ocaktan alın ve süzün. İçine 1 çorba kaşığı süzme bal ekleyip karıştırın. Karışımı bir su bardağı olacak şekilde çocuklarınıza içirebilirsiniz. Bebeklere ise 1 yaşından önce bal eklemeden ve çay kaşığı ile bir çay bardağı kadar içirebilirsiniz.

Kuru öksürüğe ne iyi gelir bitkisel yöntem;

Kuru ve boğazda tahrişe neden olan öksürük türleri için boğazı yumuşatan bitkisel karışımlar uygulanabilir. Kronikleşen ve geceleri de kişiyi uyutmayan kuru öksürük için zencefil kürü tüketilebilir. Bu kür için gereken malzemeler;

 • Yarım tatlı kaşığı toz zencefil
 • 1 tatlı kaşığı süzme bal

Uygun bir kap içinde toz zencefil ve balı karıştırın. Macun kıvamına gelen kürü bir kaşık şeklinde tüketebilirsiniz. Eğer bu şekilde zor olursa 1 su bardağı su içine yine bir kaşık olacak şekilde macundan ekleyip karıştırıp tüketebilirsiniz.

Gıcık öksürüğe ne iyi gelir bitkisel yöntem;

Gıcık şeklinde ortaya çıkan ve bir türlü geçmeyen kuru öksürükler için en iyi yöntem boğazı yumuşatacak yöntemlerdir. Bunun için süt, bal ve karabiber karışımını kullanabilirsiniz. Karabiber kürü olarak geçen bu bitkisel yöntem için gereken malzemeler;

 • 1 kahve kaşığı süzme bal
 • 1 su bardağı kaynamış süt
 • Yarım kahve kaşığı karabiber

Sütü uygun büyüklükte bir cezve içinde kaynatın. Kaynayan sütün içine karabiber ve balı ekleyip karıştırın. Bal eriyince karışımı ılıkken tüketin. Özellikle geceleri uyumadan önce tükettiğinizde boğazınızın rahatlamalasını sağlayabilirsiniz.

Öksürüğe ne iyi gelir bitkisel tedavi   yöntemlerinden en fazla kullanılanlarını sizlerle paylaştık. Bitkisel de olsa bu karışımları kullanmadan önce yine doktorunuza danışmanız gerekir. Bitkisel karışımları tüketirken.

Yorumlar

Bir Cevap Yazın