Öksürüğe İyi Gelen Besinler

Kış aylarında daha sık görülen öksürük her yaştan insanı etkisi altına alabilmektedir. Solunum yolu hastalıklarında öksürük çok sık olarak görülmektedir. Hava koşullarının olumsuz etkisinin öksürük oluşumunda katkısı çoktur. Üst solunum yollarında ortaya çıkan öksürüğü geçirmek için çeşitli yöntemler denenmektedir. Solunum yollarında birikmiş olan yabancı cisimlerin, mukusların dışarıya atılması için öksürük devreye girmektedir. Önenmeli olan öksürük değil öksürüğün neden olduğunun araştırılması gerekmektedir. Öksürüğe ne iyi gelir mutlaka araştırılmalıdır. Öksürük için uygulanabilecek tedavi yöntemlerinin dışında doğal yöntemlerde bulunmaktadır. Öksürük nasıl geçer hakkında bilgili olunması gerekmektedir.

Öksürük Çeşitleri Nelerdir?

  • Kuru Öksürük; Gastrit, ishal, sindirim sorunları, nezle, grip, solunum yolu enfeksiyonları, sigara içme, kalp hastalıkları, bağırsak solucanları, ses tellerinin zarar görmesi, bademcik iltihabı gibi nedenlerden dolayı oluşabilmektedir.
  • Nöbet Biçiminde Öksürük; Astım, boğmaca ya da ciğer şişmesi durumlar nedeni ile öksürük nöbet biçiminde olmaktadır.
  • Balgamlı Öksürük; Astım, sinüs iltihabı, bronşit, tüberküloz, kalp hastalıkları gibi sorunlarda balgamlı öksürük görülmektedir.

Öksürük Nasıl Geçer?

Öksürüğün tedavisi için mutlaka çeşidine göre bir yöntem uygulanmalıdır. Kuru öksürük durumunda hava şartlarının iyileştirilmesine bağlı olarak öksürük geçmektedir. Güzel bir havalandırma iyi gelmektedir. Yada odanın nemlendirilmesi gerekmektedir. Enfeksiyonlara bağlı olarak gelişen öksürükler için mutlaka antibiyotik tedavisi uygulanmaktadır. Enfeksiyonlardan kaynaklı öksürüklerde ciğerlerde biriken pisliğin dışarı çıkması için öksürüğün kesilmemesi gerekmektedir. Öksürüğü ne keser araştırması yapmadan önce öksürüğün çeşidi ve nedeni öğrenilmelidir.

Öksürük Doğal Yollar İle Nasıl Geçer?

Herkesin hastalık sırasında merak ettiği konulardan biriside öksürüğü ne geçirir olmaktadır. Hemen doktora gitmek yerine doğal yöntemler ile öksürüğün geçirilmeye çalışılması gerekmektedir. Öksürük hastalığı ile savaşırken en etkili çözümlerden biriside bal-karabiber-süt karışımı olmaktadır. Ilık bir sütün içerisine bir tatlı kaşığı bal, bir miktar karabiber öksürüğün geçmesi için çok etkili olmaktadır. Doğal öksürük şurubu olarak bilinen süt, bal, karabiber karışımı öksürüğü çok kolay bir şekilde geçirmektedir. Balı sıcak sütün içine koymamanız gerekmektedir.

Öksürükten kurtulmanın ikinci bir yolu da bol bol ılık su içmektir. Geçmek bilmeyen öksürükler için bol sıvı tüketimi çok önemlidir. Gün içinde en az 2 lt ılık su içmeniz durumunda öksürüğünüz yumuşayacaktır.

Kuru kekik ve taze kekik dallarını kaynamış su içerisinde bekleterek demlediğinizde harika bir öksürük giderici çay olmaktadır. Ilık duruma geldiğinde bir miktar bal koyarak tatlandırabilirsiniz. Bu sayede öksürükten kurtaran etkili bir doğal şurup elde etmiş olacaksınız.

Öksürük sorunu ile baş etmek için doğal yöntemlerden biriside badem ve portakal suyunun karışımında oluşmaktadır. Bir tatlı kaşığı bademi güzelce ezin ve bir bardak portakal suyunun içine ilave ederek için. Kısa süre içinde öksürüğünüzün geçtiğini göreceksiniz.

Balgamlı öksürükler için en etkili besinlerden biriside meyan köküdür. Meyan kökünü çiğneyerek balgamdan kurtulmak mümkündür. Günde 2 ya da 3 kez çiğneyerek balgamlı öksürüğe kısa süre içinde çare bulmak mümkün olmaktadır. Hatta çiğneyemem diyorsanız eğer meyankökü çayı yapabilirsiniz.

Eski tarifleri arasında olan zencefil ve bal karışımı da aç karna sabahları alındığında balgamın atılmasında ve öksürüğün giderilmesinde çok iyi olmaktadır. Ayrıca muz, bal ve ılık su karışımı ile de doğal şurup yapabilirsiniz. Bu karışım sayesinde de öksürüğün hafiflemesini sağlayabilirsiniz. Evdeki eczane her zaman için iyi gelmektedir. Bilinçli olarak doğru karışımları hazırlamak gerekmektedir.

Tüm bu doğal yöntemleri uygulamadan önce uzman doktora görünerek detaylı bir muayene olmanız gerekmektedir. Faydalı meyveleri ve yiyecekleri tüketirken, sağlıklı beslenirken mutlaka doktorun vereceği ilaçları da kullanmak önemlidir. Öksürük deyip geçmeyin ve mutlaka tedavi olun.

Yorumlar

Bir Cevap Yazın