Mukotik Öksürük Şurubu

Mukotik öksürük şurubu , karbosistein etken maddesini içeren kuvvetli bir öksürük şurubudur. Genellikle çocuklarda kullanılan mukotik öksürük şurubu öksürüğün yanı sıra solunum yolu enfeksiyonlarında da etkilidir. Aynı zamanda balgam sökücü etkisi de bulunmaktadır.

Mukotik şurup ne için kullanılır, Mukotik şurup ne işe yarar, Mukotik şurup neye iyi gelir konularına da bakacak olursak, ilaç;

-Çocuklarda yoğunlaşan balgam salgısının atılımı gereken solunum hastalıklarında

-Aynı şekilde ameliyatlardan sonra oluşan balgamın atılmasında

-Çocuklarda görülen ora kulak iltihabı (otitis media) hastalığının tedavisinde

-Akciğer tüberkülozunda

-Amfizem hastalığında

-Akut ve kronik bronşit ve astım hastalıklarında

-Aynı zamanda da bronşların temizlenmesi gereken her durumda yani biyopsi , bronş kateterizasyonu vs gibi cerrahi işlemlerde bronş temizliği için kullanılmaktadır.

Eczanelerde reçetesiz satılış fiyatı 6,32 TL olmakla birlikte çocuklarda görülen enfeksiyon hastalıklarda oldukça etkili bir ilaçtır. Fiyatı bakımından da diğer ilaçlar kadar pahalı olmaması da tercih edilmesi için de ortam hazırlamaktadır.

İlacı aldıktan sonra öksürük seviyesinin artması normal kabul edilir. Çünkü bronşlarda biriken mukus (balgam) salgısını atmak için bronşların öksürükle birlikte uyarılması gerekmektedir. Bu da öksürük seviyesinde artışı açıklamaktadır. Öksürükle birlikte gelen mukus salgısının kesinlikle dış ortama atılması gerekmektedir. Yoksa hiçbir şekilde ilacın faydasını görmeniz mümkün değildir.

Her çocuk ya da her yetişkin mukus salgısını çıkarmakta çok da yetenekli değildir. Bazı insanların midesi bulanır ve çıkartmak istemez ya da öksürük seviyesi mukus salgısını bronşlardan ağza taşıyacak kadar kuvvetli değildir bu yüzden dış yardım alarak hastaya hastanede mekanik aspirasyon yapılabilir. Yani bir tıbbi alet yardımıyla mukus salgısı bronşlardan çekilebilir. Acı veren bir operasyon olmamakla birlikte yine de biraz mide bulandırıcı olduğunu söyleyebiliriz. Fakat aspirasyonla yapılan temizlik sonucu öksürüğünüzün fazlasıyla iyileştiğini göreceksiniz.

Bu ilaç bazen astım hastalarının tedavisinde de kullanılmaktadır. Ama ilaç normal öksürük hastalarında kullanıldığı gibi astım hastalarında çok da masum olmayabiliyor. Bazen yan etkisi olarak astım hastalarında bronş spazmı gelişebiliyor ve bu hiçbir şekilde istediğimiz bir durum değildir. Hastayı iyileştirmekten çok daha da kötüye götürebiliriz. O yüzden böyle bir durum geliştiği anda astım hastasında ilaç durdurulmalıdır.

Kullanım şekline gelince kişiye göre değişmektedir. Genel olarak erişkinlerde günde 3 defa 500 mg olarak kullanılır. Çocukların yaşlarına göre de ilaç dozları farklılık göstermektedir. 1-2 yaş çocuklarda günde 1-2 defa 20 mg olarak , 2-5 yaş çocuklarda günde 2 defa 1 ölçek ve 5 yaş üstü çocuklarda günde 3 defa birer ölçek şeklinde kullanılmalıdır. Yetişkinlerde ufak doz değişiklerinin çok etkisi olmamasına rağmen küçük çocuklarda bu iş tam tersine dönebilir bu yüzden hekimin önerdiği dozun dışına çıkılmamalı ve hiç bir şekilde ilacın saati atlanmamalıdır.

İlacın kullanımının ilk günlerinde mukus ve tükürük salgısının artması çok normaldir. Zaten bu durum ilacın kullanımı bir süre devam ettikten sonra bu durum düzelecektir. İlacın yan etkileri olarak da aynı zamanda yüksek dozda kullanıldığında bulantı, kusma, baş ağrısı , burun kanaması, mide rahatsızlıkları ve diyare (ishal) olağan olarak görülebilir.

Her çocukta da kullanılması tavsiye edilmemekle birlikte genel olarak önerilen bir ilaçtır. Yan etkileri olarak çok nadiren görülmekle birlikte deride kızarıklık gibi alerjik reaksiyonlar ve gastrointestinal kanamalara yol açabileceği ihtimali de doktorlarca göz önünde bulundurulmaktadır. Bu yüzden mide sorunları bulunan, herhangi bir mide operasyonu geçirmiş ve geçmişte mide ülseri hikayesi bulunan hiç bir çocuğa ya da yetişkine bu ilaç önerilmemektedir.

Genel olarak çocuklarda sıklıkla tercih edilen bu ilaç anneleri rahatlatmada oldukça etkili olmakla birlikte çocuklarında iyileşmesini hızlandırmaktadır. Bu yüzden hekimlerinde tercihlerinin arasında çoğunlukla yer almaktadır.

Yorumlar

Bir Cevap Yazın