Kuru Öksürük

Balgam olmadan kişide beliren öksürüğe, kuru öksürük adı verilir. Mide bulantısı, yüksek ateş ya da halsizlik ile birlikte görülmediğinde genel olarak tehlike arz etmeyen bu rahatsızlık, her yaşta görülebilir. Kuru öksüğün başlıca nedenleri astım, reflü ve alerjik rahatsızlıklardır. Bu yazımızda sizlerle kuru öksürük nedenleri ve kuru öksürük nasıl geçer sorularının cevaplarını birlikte vereceğiz.

Kuru öksürük farklı çok sayıda neden ile meydana gelebilir. Nedenlerinin iyi belirlenmesi ile tedavisi daha kısa sürede yapılabilen kuru öksürüğün başlıca nedenlerini maddeler halinde aşağıda sıraladık.

 • Alerjiler: Hapşurma, burun tıkanıklığı ve burun kaşıntısı ile birlikte ortaya çıkan kuru öksürük genelde alerji kaynaklıdır.
 • Reflü: Sabahlar ya da yemek yedikten sonra tutan kuru öksürük reflüden kaynaklanıyor olabilir. Bunun için geceleri yatmadan önce 1 çay kaşığı ballı zencefil tüketebilirsiniz.
 • Astım: Kuru öksürüğünüze ek olarak nefes darlığı ve göğüste hırıltı da varsa astım kaynaklı bir öksürüğünüz olabilir. Bunun için kontrollerinizi yaptırmanızda fayda vardır.
 • Akciğer hastalıkları: Kuru öksürüğün yanında ateş, terleme, kendini sürekli yorgun hissetme ve kilo kaybı da yaşadıysanız, ciddi akciğer hastalıklarından birine yakalanmış olabilirsiniz. Bu durumda vakit kaybetmeden gerekli doktorlara gitmelisiniz.
 • Psikolojik sebepler: Her hangi bir sorun olmadığı halde tik şeklinde sürekli öksürmek, kişinin farkında olmadan yaptığı refleks gibi bir hal aldığında psikolojik kuru öksürük olarak değerlendirilebilir.

Kısaca kuru öksürük neden olur sorusuna yanıt verdikten sonra şimdi de kuru öksürüğü önlemenin ve kesmenin yollarını sizlerle paylaşmak istiyoruz.

 • Kuru öksürük için bir adet turpu rendeleyip suyunu sıkın. Bu suyun içine biraz bal karıştırın ve bu şekilde tüketin. Kuru öksürüğünüze iyi gelecektir.
 • Kuru öksürük ve beraberinde gelen gıcık için kekiği bir miktar sıcak suyun içerisine atarak demleyin. Bu çayı ılıkken tüketmeden önce içerisine 1 çay kaşığı kadar bal ekleyin ve karıştırın. Soğumadan bu karışımı tüketebilirsiniz.
 • Kronikleşen, inatçı kuru öksürük için dağ şebboyu demleyip tüketebilirsiniz. Bunun için bir bardak sıcak suyun içine 1 çay kaşığı kadar ince kıyılmış dağ şebboyu ekleyin. Bu şekilde demleyin ve soğumadan süzüp tüketin. Öksrüğünüzün hafifleyip zamanla yok olduğunu göreceksiniz.
 • Boğaz gıcığı için 2 adet kesme şekeri ağzınıza alıp emerek tüketebilirsiniz. Boğazınızın nemlenmesini sağlayan bu yöntem, kuru öksürük için de etkilidir.
 • Yıllardır üst solunum yolları hastalıklarının tedavisi için kullanılan buhar yöntemi, kuru öksürük için de uygulanmaktadır. Bu uygulamalardan en yüksek verimi almak için suyun içine çay ağacı, okaliptus veya nane koyup buharını içine çekebilirsiniz.
 • Kuru öksürük için 1 bardak sıcak suyun içine 1 çay kaşığı toz tarçın ve 1 çay kaşığı karabiber ekleyip demleyin. Bu şekilde karışımı tüketerek öksürükten kurtulabilirsiniz.
 • Kuru öksürük için tuzlu su ile gargara yöntemi de denenebilir. Bu yöntem için bir bardak suyun içine 2 çay kaşığı tuz ekleyip karıştırın. Tuz eriyince ağzınıza alın ve 20 saniye gargara yapıp tükürebilirsiniz. Bu şekilde günde 3-4 kere gargara yaparak kuru öksürükten kurtulabilirsiniz.
 • Elma sirkesi ile ağzınızı günde 2 kere gargara yaparak hem kuru öksürükten hem de öksürük ile birlikte gelen gıcıktan kurtulabilirsiniz. Düzenli uygulama ile kuru öksürüğün tedavisini yapabilirsiniz.

Kuru öksürük nasıl kesilir sorusunun cevabını da kısaca yukarıdaki gibi verebiliriz. Yukarıdaki yöntemlerin her biri her kuru öksürükte etkili değildir. Öksürüğün nedenine göre tedavi yöntemi ve önlenmesi için uygulanması gerekenler de değişiklik gösterebilir.

Yorumlar

Bir Cevap Yazın