Kuru Öksürük Şurubu

Hemen herkesin en sık karşılaştığı sağlık sorunlarının başında öksürük gelmektedir. Öksürük daha çok kış aylarında soğuk algınlığına bağlı olarak ortaya çıkmaktadır. Ancak, bazı durumlarda alerjik veya akciğer enfeksiyonlarına bağlı olarak kuru öksürük şeklinde de olabilmektedir. Bu anlamda kuru öksürük şurubu pek çok hekim tarafından önerilmektedir. Kuru ve gıcık şeklinde oluşan bu öksürk türü insanları rahatsız etmektedir. Özellikle gece saatlerinde daha sık görülen kuru öksürük için solunum yollarını nemli ve ıslak tutmak çok önemlidir. Önleyici ve tedbir amaçlı olarak sürekli sıvı tüketimi yapmak öksürüğün hem sıklığını, hem de şiddetini azaltacaktır.

Kuru öksürük ile mücadele etmenin yolu solunum yollarını nemli ve ıslak tutmaktan geçer. Bu nedenle aşırı kaynar olmayan ılık bitkisel karışımların daima tüketilmesi faydalı olacaktır. Normal şartlarda nedensiz gibi görünsede, bazı farklı hastalıkların habercisi olabilir. Bu nedenle tekrarlayan ve şiddetli olarak yaşanan kuru öksürük problemlerinde acilen doktora başvurmanız gerekebilir. Bu tür sağlık sorunları olağan gibi görülebilir. Ancak, tedbir amaçlı olarak doktora gitmek en doğrusudur. Bazı kuru öksürükler mevsim geçişlerinde yaşanabilir. Bu dönemde yaşanan öksürük sorunu çiçek polenlerinden oluşabilmektedir. Bazı insanların çiçek polenlerine karşı alerjisi olduğundan dolayı mevsim geçişlerine bu tür problemler ile karşılaşmak mümkün hale gelebilmektedir. Alerjik kuru öksürük içinde bazı alerji ilaçları ve şurupları mevcuttur. Bu ilaçlar vücudun alerjik düzeyini düşürmekte ve yaşanan öksürük probleminin şiddetini hafifletmektedir.

Kuru Öksürük Şurubu İsimleri

Kuru öksürük balgamlı öksürükten daha zorlayıcıdır. Balgamlı öksürük genellikle sseyrek şekillerde yaşanır. Ancak, kuru öksürük çok seri ve sık bir şekilde yaşanabilmektedir. Bu durum solunum yollarını zorlamakta ve tahriş edebilmektedir. Bu nedenle doktorunuzun önereceği kuru öksürük şurubu isimlerini bilmeniz ve önerdiği şekilde kullanmanız gerekecektir. Kuru öksürük tedavisinde önerilen şuruplar antitussifler olarak bilinir. Bu şuruplar öksürük dinlendirici özelliğine sahiptir. İçerisinde bulunan özel maddeler sayesinde öksüğün hem sıklığını, hem de şiddetini azaltmaktadır.

Sık ve şiddetli olarak görülen kuru öksürükler insan sağlığı için tehlikelidir. Bazı besinlerden veya benzer durumlardan dolayı oluşan geçici kuru öksürük sizi endişeye sevk etmemelidir. Ancak, sürekli devam eden kuru öksürük için ihmalkar olmamalısınız. Hemen doktora gitmeli ve gerekli kontrolleri yaptırmalısınız. Kuru öksürüğe neden olan akciğer enfeksiyonu olabilir. Bunun yanında vücudun diğer bölgelerinde oluşan herhangi bir enfeksiyona bağlı olabilmektedir. Bu nedenle sorunu ciddiye almanızda fayda olacaktır. Teşhis edilmeyen ve tedavisine başlanmayan kuru öksürük farklı problemler için zemin hazırlayabilir. Bunu düşünmeli ve bu nedenle de gerekli kontrolleri yaptırmalısınız. Kuru öksürük için önerilen bazı şurup isimleri aşağıdaki gibidir.

  • Perebron
  • Pediatrik
  • Bricanyl
  • Actidem
  • Levopront
  • Prospan
  • Sinecod
  • Brodil
  • Asist
  • Oksabron

Bu ve bunun gibi öksürük için etkili olabilecek şuruplar bulunmaktadır. Ancak, ülkemizde ilaç kullanımı konusunda halen yeterli bilinç sağlanamamıştır. Pek çok insan eczaneye gitmekte ve bu ilaçları rastgele talep etmektedir. Bu yapılan son derece yanlıştır. İnsanların bilinçsiz şekilde ilaç kullanımı yapmaları ileriki zamanlarda daha farklı sorunlara neden olabilecektir. Bu problemlerin oluşmaması için doktor kontrolü dışında ilaç kullanımı yapmamak büyük önem arz etmektedir. Kuru veya balgamlı öksürük probleminin sürekli hale gelmesi ve geçmemesi durumunda doktora gidiyor, kontrolleri yaptırıyor ve önerdiği ilaçları kullanıyorsunuz. Buna ilave olarak bitkisel ve şifalı olan karışımları da kullanabilirsiniz. Ihlamur, bal, zencefil, tarçın, elma çayı, bitki çayları gibi şifalı karışımlar öksürük tedavisi için faydalıdır. Bu karışımların her zaman içilmesi önerilmektedir.

Yorumlar

Bir Cevap Yazın