Kuru Öksürük Neden Olur

Kuru öksürük, herkeste farklı şekilde ortaya çıkabilen bir öksürük türüdür. Solunum yolu, boğaz, broşlar ve akciğer zarındaki bazı rahatsızlıklar nedeni ile ortaya çıkar. Sürekli ve çok şiddetli olduğunda boğazda tahrişe neden olan kuru öksürük, çocuklarda ve yetişkinlerde tedavi edilmesi gereken sağlık sorunlarındandır. Kuru öksürük neden olur nasıl geçer sorularından yola çıkarak, kuru öksürük hakkında merak edilenleri sizler için derledik.

Kuru öksürük, beraberinde başka sağlık sorunlarını da getirir. Zamanında önlem alınıp tedavisi yapılmayan kuru öksürüklerin kronikleşmesi, hastada kalıcı ses kısıklığına neden olabilir. Yetişkinlerde olduğu kadar bebek ve küçük çocuklarda da görülen bu öksürük türü, geceleri kriz şeklinde gelebilir. Kişinin nefes alıp vermesini bile zorlayan bu krizler ve kuru öksürüğün nedenlerini 5 ana başlık altında inceleyebiliriz.

Geniz akıntısı: Genelde sinüzit kaynaklı kuru öksürüklerdir. Sinüzit nedeni ile geniz akıntısında artış yaşanması bu öksürüklerin ortaya çıkmasına neden olmaktadır.

Reflü nedeni ile kuru öksürük: Özellikle bebeklerde daha sık görülen kuru öksürük türleridir. Reflü hastalarının büyük çoğunluğunda sindirim yollarında meydana gelen tahriş, kur öksürük sebebidir.

Bronşların duyarlılığından oluşan öksürük: Bronşlar farklı nedenler ile aşırı şekilde duyarlı hale gelebilir. Bu da  akıntı sırasında akciğerlerin verdiği tepkiler karşısında alerjik nedenlerle kuru öksürüğe sebep olabilir.

Sigara kullanımına bağlı öksürükler: Sürekli sigara kullanımı zaman içinde kuru öksürüğe neden olabilir. Bu kuru öksürük ilerleyen dönemlerde kronik öksürüğe döner ve daha da ilerlediğinde öksürük krizlerine dönüşebilir.

İlaç kaynaklı kuru öksürükler: Kullanılan bazı ilaçlar kuru öksürüğe neden olmaktadır. Özellikle tansiyon için kullanılan ilaçlarda bu yan etki daha fazla görülüyor.

Yukarıdaki nedenlerde genel olarak kuru öksürük nedenleridir. Gün içinde ve gece kuru öksürük neden olur sorularının cevaplarını bu şekilde verebiliriz. Zamanında tedavi edilmeyen, önlem alınmayan kuru öksürük ilerleyen dönemlerde hastalarda farklı sağlık sorunlarına da neden olabilir. Bunların başında;

  • Gece deliksiz uyku uyunmadığı için uyuma sorunları
  • Sıvı alımındaki azalmadan kaynaklanan dehidrasyon
  • Akut öksürük nöbeti ve bayılma nöbetleri
  • Dinlenme sorunları nedeni ile yorgunluk
  • Bulantı ve kusma, geliyor.

Öksürük nedeni ile ortaya çıkan bu sağlık sorunları kişinin günlük hayatını olumsuz yönde etkiler. Yetişkinlerde ve bebeklerde kuru öksürük neden olur sorularına verdiğimiz cevapları kendi açınızdan değerlendirip çocuğunuzda ya da kendinizde var olan öksürüğün nedenlerini saptamaya çalışabilirsiniz. Nedenlerin doğru saptanmasının ardından vakit kaybetmeden etkenleri ortadan kaldırıp tedavi uygulayabilirsiniz.

Kuru öksürük tedavisi için doktor kontrolünde reçeteli ilaç kullanabilirsiniz. Bunun dışında evde bazı doğal yöntemler ile de kuru öksürük sorununu çözebilirsiniz. Günlük olarak her zaman içtiğiniz siyah çayın içine bir çay kaşığı bal ekleyip karıştırın. Şeker yerine bal kullandığınız bu çay, kuru öksürüğünüzün hafiflemesini sağlayacaktır. Siyah çayın yanında, özel olarak hazırlanan kekik çayı da kuru öksürük için son derece etkilidir. Bir tutam taze ya da kurutulmuş kekiğin demlenmesi ile hazırlanan bu kekik çayına bir kaşık kadar bal ekleyip günde 2 fincan tüketebilirsiniz. Öksürüğün yanında soğuk algınlığı için de tüketilebilir.

Aniden başlayan bir türlü geçmeyen kuru öksürük için bal ve karabiber karışımını deneyebilirsiniz. 1 tatlı kaşığı bal ile yarım tatlı kaşığı karabiberi karıştırıp macun kıvamına getirin. Bu şekilde hazırlanan macunu gün içinde 2-3 defa bir kaşık şeklinde tüketebilirsiniz. Kuru öksürük için sadece bir kaşık kadar bal da tüketebilirsiniz. Alerjik özelliği olan balı bir yaşından önce kullanmak kesinlikle yasaktır. Bir yaş sonrasında alerji testi sonunda bebekleriniz ve küçük çocuklarınız için de balı öksürük tedavisinde kullanmaya başlayabilirsiniz.

Yorumlar

Bir Cevap Yazın