Kuru Öksürük Nasıl Kesilir

Balgam olmadan sadece boğazda kaşıntı hissi ile ortaya çıkan öksürüğe kuru öksürük adı verilir. Her yaştan ve herkeste ortaya çıkabilen bu sağlık sorunu, geceleri ortaya çıktığında ya da kriz şeklinde uzun süre ardı ardına tekrarladığında daha fazla rahatsız edici olmaktadır. Farklı sebepler ile ortaya çıkan kuru öksürüğün tedavisinde genel olarak benzer uygulamalara yer verilir. Bu yazımızda hem yetişkinlerde hem de bebeklerde kuru öksürük nasıl kesilir sorusunun cevaplarını vereceğiz.

Bebeklerde kuru öksürük, genel olarak soğuk algınlığı, nezle, bakteriyel durumlar nedeni ile ortaya çıkar. Bebeklerin rahat uyumasını engelleyen kuru öksürük, bazı durumlarda nefes alış verişinde de zorlanmaya neden olabilir. Yüksek ateş, halsizlik, bebekte iştahsızlık ile birlikte devam eden kuru öksürük mutlaka doktor kontrolü gerektirir. Hem bebeklerde hem yetişkinlerde uzun süreli devam eden kuru öksürüğün de tedavi amaçlı doktor kontrolü gereklidir.

Kuru öksürük kesme yöntemlerini uygulamadan önce öksürüğün nedenlerinin iyi belirlenmesi gerekir. Nedenlerin doğru belirlenmesinin ardından ilk olarak bu nedenleri ortadan kaldırarak tedaviye başlamak gerekir. Kuru öksürük nedenlerinin ortadan kaldırılmasının ardından aşağıdaki bitkisel yöntemler ile öksürüğün hafiflemesi hatta yok edilmesi sağlanabilir.

  • Nane Limon: Geçmişten günümüze en fazla kullanılan soğuk algınlığı bitkisel karışımlarından birisidir nane-limon… Boğaz kuruluğunun en fazla olduğu sabah ve akşam saatlerinde bu bitkisel karışımı tüketebilirsiniz. Bunun için sıcak suyun içine bir tutam taze nane ya da bir çay kaşığı kadar kuru nane koyun. Üzerine bir çay kaşığı bal ile yarım limonun suyunu da sıkarak ilave edin. Karıştırdığınız nane limonu günde iki kere tüketebilirsiniz.
  • Soğan: Midesi soğana karşı hassas olanların bile uygulayabileceği bu yöntemde soğanın buharından yararlanılır. Uygun büyüklükte bir tencere içine biraz su koyun ve 2-3 adet küçük soğanı doğrayıp içine atın. Kaynayan suyun buharını içinize çekerek burun kanallarını açabilirsiniz.

  • Sarımsak: Sarımsağı yoğurdun içine ekleyerek tüketebilirsiniz. Eğer yoğurt içinde tüketmek istemezseniz, çay şeklinde de hazırlayabilirsiniz. Bunun için bir kaç diş sarımsağı hafifçe ezin. Sıcak suyun içinde bir kaç dakika demlendirin. Biraz bal ve kekik ekleyip karıştırarak tüketebilirsiniz.
  • Adaçayı: Bir iki dal adaçayını bir bardak sıcak suda 5 dakika kadar demlendirin. Demlenen adaçayını ılık şekilde öksürük başlangıcında yudum yudum içebilirsiniz. Eğer içemiyorsanız günde 2 kere gargara da yapabilirsiniz.
  • Zencefil çayı: Ülkemizde son dönemlerde daha fazla kullanılmaya başlanan zencefil, pek çok sağlık sorununun tedavisinde kullanılabiliyor. Bağışıklık sistemini güçlendiren ve kansere karşı da koruma sağlayan zencefil çayı, öksürük için de etkilidir. Bir kaç dilim taze zencefili bir bardak kaynar suyun içine koyun ve 5 dakika kadar demlenmesini bekleyin. Demlenen zencefil çayını günde 3 kere içebilirsiniz. Öksürükten dolayı tahriş olan boğazın acısının geçmesini sağlayacaktır.

  • Limon, bal ve karabiber karışımı: Pek çok sağlık sorunu için önerilen bu doğal karışım için bir tatlı kaşığı balın içine bir çay kaşığı karabiber ve 10 damla kadar limon suyu sıkın. Karıştırın ve elde ettiğiniz karışımı yutun. Bunu günde 3 kere uygulayabilirsiniz. Bazı kişilerde karabiber alerjisi olabilir. Karabiber alerjisi olanlar sadece limon suyu ve bal karışımı tüketebilirler. Bir bardak ılık suyun içine biraz limon suyu ve bir yemek kaşığı bal ekleyerek günde 2 kere tüketebilirsiniz.
  • Yukarıda sizlerle paylaştığımız örnek karışımlar genel olarak kuru öksürük için kullanılan doğal yöntemlerdir. Siz de doktorunuza danışarak bu yöntemlerden birini uygulayabilirsiniz.
Yorumlar

Bir Cevap Yazın