Kanlı Balgama Yol Açan Öksürük Nedenleri

Kanlı balgam genel olarak tüm insanları çok korkutan bir durumdur. Balgamdan kan gelmesi gibi bir durum ile karşı karşıya kalındığında mutlaka uzman doktora başvurulması gerekmektedir. Kanlı balgam öksürük belirtileri ile birlikte meydana gelmektedir. Öksürük tahrişi durumlarında kan tükürmek normal olarak sayılabilmektedir. Akciğer kanseri gibi ciddi hastalıklar nedeni ile de kanlı öksürük olabilmektedir. Ciddi bir hastalığın belirtisi olabileceği için mutlaka önemsenmesi gerekmektedir. Öksürükten kan gelmesi kimi zaman burun ve boğazın tahriş olmasından kaynaklanıyor olabilmektedir. Kulak, burun ve boğaz bölgesinin ilk olarak kontrol edilmesi eğer buralarda kanama durumu yoksa akciğerin muayene edilmesi ve bazı tetkiklerin alınması gerekmektedir. Balgamlı öksürük olma durumlarında da kan görülebilmektedir.

Kanlı Balgam Neden Olur?

1-) Sinüzit hastalığı; sinülerin iltihaplanması sonucunda boğaz dokularında hassasiyet ve kuruluk meydana gelmektedir. Bu sebepler doğrultusunda öksürünce kan gelmesi gibi durumlar ile karşı karşıya kalınabilmektedir. Ayrıca grip, nezle gibi üst solunum yolu enfeksiyonlarında da kanlı balgam söz konusu olabilmektedir.

2-) Ağız ve burun kanamaları; darbe nedeni ile oluşabilecek ağız ve burun kanamaları nedeni ile de kanlı balgam görülebilmektedir.

3-) Yabancı cisimlerin boğaza kaçması; gibi durumların yaşanmasında da kanama riski bulunmaktadır.

4-) Bronş sorunları; akciğerlere dağılan borucukların hastalanması neticesinde kanlı öksürük durumları oluşabilmektedir. Bronşit, zatürre, bronşektazi gibi hastalıkların oluşumu balgama neden olmaktadır.

5-) Akciğerlerde su toplanması durumunda da görülebilmektedir.

6-) Kalp yetmezlikleri

7-) Akciğer embolisi

😎 Kalp kapakçık sorunu

9-) Kan hastalıkları

10-) Böbrek hastalıkları gibi hastalıklar nedeni ile kanlı öksürük durumu yaşanabilmektedir.

Kanlı Balgam Kimlerde Görülür?

Kanlı balgam ya da kanlı öksürük hemen hemen her yaş grubunda görülebilecek bir hastalıktır. Sigara tüketiminin çok yaygın olduğu kişilerde çok daha fazla oranla görülebilen bir hastalıktır. Sigara balgam oluşumunu ve öksürüğü tetiklemektedir. Çocuklarda bile balgamdan kan gelmesi durumu yaşanabilmektedir. Genel olarak çocukların boğazına yabancı cisim kaçması sonucunda görülebilmektedir. Ayrıca zatürre ve alt solunum yolu enfeksiyonlarında kan görülme riski daha fazla olmaktadır. Her türlü bu rahatsızlık sebebi ne olursa olsun ciddiye alınmalı ve mutlaka doktora başvurulmalıdır.

Kanlı Balgam İle Hangi Belirtiler Olursa Doktora Başvurulmalıdır?

* 38 derece ve üstü yüksek ateş

* Dışkıda ve idrarda şiddetli kan

* Aniden yaşanan kilo kaybı

* Nefesin daralması, göğüste ağrı olması

* Halsizlik, yorgunluk, bitkinlik hissedilmesi

* Kanlı öksürüğün yoğun olması

Kanlı Balgam Tedavisi Nasıl Olur?

Öncelikle kanlı balgamın neden kaynaklandığının bulunması gerekmektedir. Basit yaralanmalarda bile görülebilen kanlı öksürük akciğer kanserine kadar ulaşan geniş bir yelpazeye uzanmaktadır. Bir çorba kaşığından fazla kan tükürülmesi durumunda hemen 112 Acil Servisin aranması gerekmektedir. Öncelikle kendinizin yapması gereken adımlar ve dikkat etmesi gereken hususlar bulunmaktadır. Sıcak içecek tüketmeye dikkat etmelisiniz. Bağışıklığı kuvvetlendire, iltihap söken sıcak içecekleri tercih etmeniz gerekmektedir. Özellikle bal ve zencefil karışımı çok iyi gelmektedir.

Aşırı öksürdüğünüz için kanlı balgam çıkartıyorsanız eğer hemen bu durumdan kurtulmanız gerekmektedir. Bu nedenle kesinlikle ve kesinlikle sigara, alkol tüketmemelisiniz. Uyurken ya da evde odanızda zaman geçirirken mutlaka nemlendirici makineler ile odanızı nemlendirmelisiniz. Okaliptüs, andız otu gibi bitkilerden bitkisel destek tedavi uygulaması alabilirsiniz. Genellikle röntgen filmleri ile hastalığın nereden kaynaklandığı bulunmaktadır. Sorun akciğerde ise ona göre bir uygulama ve tedavi tercih edilmektedir. Korku ve endişe veren kanlı öksürük durumunda derhal kurtulmak için tedavisine başlanılması gerekmektedir. Konusunda uzman olan hekimlerin uygulayacağı tedaviler sayesinde iyileşme ve rahatlama sağlanması mümkün olmaktadır.

Yorumlar

Bir Cevap Yazın