Hırıltılı Öksürük

Bebeklerde Hırıltı: Hırıltı bazen çok hafif olup, stetoskop yardımı ile duyulabilirken, bazı durumlarda ise hırıltılar dışarıdan çıplak kulakla bile duyulabilir. Hemen hemen herkesin hayatının belli dönemlerinde yaşadığı öksürük bebekler söz konusu olduğunda çok daha fazla önemsenmelidir. Yetişkinlere ve büyük çocuklara nazaran, bebeklerde ve çocuklarda hırıltılı öksürüğe daha sık rastlanır. Bebekte hırıltılı öksürük birçok nedenden kaynaklanıyor olabilir.

Bebeklerde Hırıltılı Öksürüğün Nedenleri?

1- Astım: Bebeklerde ve çocuklarda geceleri artan öksürükler meydana gelir, Solunum yollarının şişmesine ve daralmasına neden olur. Bu sebepledir ki ekstra mukus oluşumuna yol açar. Astımlı bebeklerde hırıltılı öksürüğe çok sık rastlanır.

2- Alerji: Bebeklerde ve çocuklarda rastlanan hırıltılı öksürüğün nedenlerinden biri de alerjidir. Bebeklerin hemen hemen hepsi soluk borusunda şişlik olduğunda hırıltı çıkarabilirler. Hırıltılı solunum aslında ne bir hastalık ne de bir bozukluktur. Bu tür alerjilere birçok şey neden olabilir. Örneğin; Toz, hayvan tüyleri, küf ve polen gibi maddelere maruz kalındığında, bebeğinizin alerjisi varsa eğer nefes alıp verme güçleşecek ve şişlikler meydana gelecektir. Alerji ile birlikte oluşan hırıltının yanı sıra hapşırma, burun akıntısı, kızarıklıklar görülebilmektedir.

3- Bronşit: Genel olarak viral bir enfeksiyondur. Belirtileri astıma çok benzer. Bronşlardaki şişmeler, nefes alıp vermede güçlüğe neden olur. Bronşitin en belirgin belirtileri, hırıltılı solunum, hızlı nefes alma, hırıltılı öksürük ve ateştir.

4-Gıda alerjileri: Hırıltılı solunum ve öksürük herhangi bir gıdaya olan alerjik reaksiyon sonucunda gelişebilir. Birçok gıda alerjik reaksiyona neden olabilir. Bu gıdalar; süt, yumurta, buğday, fındık, ceviz, badem, soya, çilek, domates vs.dir. Gıda alerjisinin belirtileri arasında ciltte kaşıntı, ağız çevresinde şişkinlik, kusma ve ishalde sayılabilir.

5- Zatürre: Bebekler çeşitli mikroorganizmalardan yetişkinlere göre daha çok etkilenebilirler ve bu mikroorganizmalar akciğer enfeksiyonu kapmalarına neden olabilir. En belirgin özellikleri; Ateş, öksürük, titreme, kan toplanması, solunum yetersizlikleri ve iştahsızlıktır.

6- Krup hastalığı: Ses tellerinde sert ve sürekli öksürüğün sebebidir. 5 yaşın altındaki çocuk ve bebeklerde görülme sıklığı çok daha fazladır. Hırıltılı öksürük bebeklerde ve çocuklarda krup hastalığının en belirgin özelliğidir.

7- Yabancı cisim yutma: Emzirme çağında olan bebekler, genellikle emzirme esnasında yanlış nefes alma sonucu bir miktar süt nefes borularına kaçabilir. Bu bebeklerin hırıltılı öksürmesine neden olabilir. Ayrıca küçük çocuklar minik oyuncak parçalarını nefes borularına kaçırabilirler. Bu durumda acilen bir sağlık kurumuna başvurulması gerekir.

Bebek ve Çocuklarda Hırıltılı Öksürüğe Ne Yapılması Gerekir?

İlk olarak yapmamız gereken hırıltılı öksürüğü olan çocuğumuzu uzman bir hekimimize götürmektir. Uzman doktorumuz hırıltılı öksürüğün nedenini bulmak için birçok tetkik ve tahlil yapacaktır. Bu tetkik ve tahliller sonucunda hırıltılı öksürüğün nedeni belirlenip ihtiyaca göre reçete edecektir. Doktorunuz ihtiyaca göre antibiyotik, antistaminik ilaçlar, anti-inflamatuvar ilaçlar, balgam söktürücüler, kortizonlar ve burun spreyleri ile tedavi etmeye çalışacaktır. Ayrıca hırıltılı öksürük için evde alınabilecek bazı önlemlerde de bulunulabilir. Bebek ve çocuklarınız yüksek yastıkta yatırmak, bebek odasının pencerelerine polen ve tozlardan koruyucu perdeler taktırmak, bol sıvı takviyesi, buhar makinası temin etme gibi bazı önerilerde de bulunacaktır.

Bebeklerde Hırıltılı Öksürükte Nelerden Kaçınılmalı…

Eğer öksürük balgamlı ise kesinlikle öksürük kesici ilaçlar kullanılmamalıdır. Yatmadan önce bebeğinizin boğazını yumuşatacak ılık sıvılar tüketmesine yardımcı olursanız, bebeğiniz rahat bir uyku uyuyacaktır. Bal hırıltılı öksürükte birebirdir aslında ama çok önemle dikkat edilmesi gereken bir husus vardır. Bu husus balın 18 aylıktan küçük çocuklarda kesinlikle kullanılmaması gerekir. Diğer bitkisel çaylarda bebeklerde çok dikkatli kullanılmalı. Doktor tavsiyesi alınmadan mümkünse hiç bir bitki kullanılmamalıdır.

Yorumlar

Bir Cevap Yazın