Gıcık Öksürük

Zaman zaman hepimizin yaşadığı rahatsız edici sağlık sorunlarından birisidir gıcık şeklinde öksürük… Her hangi başka bir neden olmadan, durduk yere başlayan, kimi zaman kısa süreli kimi zaman uzun süreli öksürük nöbetlerine neden olan öksürük çeşididir. Kuru öksürük olarak da bilinen gıcık öksürük, yaz-kış, gece-gündüz ve her yaştan bireyde ortaya çıkabilir. Bu yazımızda rahatsız edici boğazda gıcık öksürük nasıl geçer sorusunun cevaplarını sizlerle paylaşacağız.

Boğazda gıcık öksürük dikkat edilmediğinde herkesin başına gelebilir. Geceleri uyutmayan, gündüzleri ise krizler şeklinde gelen bu öksürük türü, sigara kullanımı, kirli hava şartları, soğuk meşrubat tüketimi ya da klima kullanımına bağlı olarak ortaya çıkabilir. Bu nedenlerin biri ya da bir kaçı ile kişide ortaya çıkan boğazda gıcık ve öksürük eczanelerde satılan pastil tipi ilaçlar ile önlenebilir. Bu ilaçların yanında eğer her hangi bir enfeksiyon durumu söz konusu ise antibiyotik ilaçlar da kullanılabilir. Doktor kontrolünde alınması gereken ilaçları kullanmak istemeyen hastalar bu konuda bitkisel yöntemlerden de yararlanabilir. Gıcık öksürük için bitkisel bazı yöntemler ve diğer uygulanabilecekleri maddeler halinde sizlerle paylaşıyoruz.

 • Boğazda gıcık ve öksürük için bir miktar balın içine aynı miktarlarda zerdeçal ve zencefil ekleyin. Karıştırıp macun kıvamına getirdiğiniz ballı karışımı günde bir kaç kere ağzınızda çiğneyerek tüketin.
 • Boğaz gıcığı için elma sirkesi son derece etkilidir. 1 bardak suyun içine 1 yemek kaşığı elma sirkesi ekleyip karıştırın. Karışan bu su ile ağzınızı günde 2 kere gargara yapın. Bu şekilde boğaz gıcığını önlemiş olacaksınız.
 • Boğazda gıcık ve bu gıcığa bağlı öksürük için bol bol su tüketin. Gün içinde alınan su boğaz kuruluğunu giderip daha az öksürmenizi sağlayacaktır.
 • Kuru öksürük için denenebilecek bir diğer yöntemde ise bir miktar nişastayı suyla iyice karıştırın. Kaynatın ve daha sonra damak tadınıza göre içine limon ya da portakal suyu ekleyin. Eğer çok ekşi olursa tatlandırmak için biraz pekmez ilave edebilirsiniz. Bu karışımı ılık olarak düzenli bir şekilde tüketebilirsiniz.
 • Bal ve tarçın kürü ile de boğaz gıcığından kurtulabilirsiniz. Bunun için yarım çay kaşığı toz tarçın ile 1 çay kaşığı balı karıştırın. Gün içinde 3 kere bu kürü tüketin.

 • Süt içme alışkanlığınız varsa, her geve yatmadan önce bir bardak sütün içine bir çay kaşığı karabiber ekleyin ve karıştırın. Elde ettiğiniz bu karışımı düzenli olarak her gün tüketin.
 • Yine süt sevenler için bir bardak sütün içine bir çay kaşığı bal ekleyip karıştırın. Bu karışımı da her gün içebilirsiniz.
 • Süt sevmeyenler içinse bir bardak sıcak su ve 1 yemek kaşığı pekmez karışımı önerilerbilir. Bu karışımı günde 2 kere tüketebilirsiniz.
 • Eğer sigara kullanıyorsanız, gıcık öksürüğünüzün tedavisi sırasında sınırlandırma getirin. Hatta mümkünse hiç içmeseniz daha iyi olur.
 • Günde 2 fincan ıhlamur demleyip içmek de boğaz gıcığı için iyi gelecektir.
 • Sabahları uyanır uyanmaz, bir bardak ılık su içmek boğazınızın nemlenmesini sağlayacaktır.
 • Bir bardak su ile bir miktar kekiği kaynatarak demleyin. İçmeden önce içine bir kaç damla limon ve bal ekleyin. Karıştırıp günde 1 ya da 2 kere bu karışımı tüketebilirsiniz.

 • Yemek suyundan, pilav ya da makarnanın suyundan bir kaç çay kaşığı kadra içmek boğazınıza iyi gelecektir. Aynı durum tavuk haşlaması için de geçerlidir.
 • Gıcık tuttuğunda, öksürük krizi başladığında her hangi bir çorbadan 2 kaşık için. Bunu her seferde tekrar edin, mutlaka faydasını göreceksiniz.
 • Gıcık tuttuğu zaman iki adet kesme şekeri ağzınıza alıp emerek tüketin. Şekerler bitene kadar boğazınızdaki gıcık da yok olmuş olacak.
 • 3 adet bademi iyice ezip bir su bardağı portakal suyu ile karıştırın. Bu karışımı her gün tüketebilirsiniz.

Gıcık öksürük nasıl geçer sorusunun cevabını verdiğimiz konumuzdaki bilgiler tamamen öneri niteliğindedir. Uzun süre öksürük halinde mutlaka bir doktora başvurulması ve konu hakkında tedavide bulunulması gerekir.

Yorumlar

Bir Cevap Yazın