Gıcık Öksürüğe Ne İyi Gelir

Gıcık öksürük değişik nedenlerden dolayı ortaya çıkabilecek bir durumdur. Genellikle alerjiler sonucunda gıcık öksürüğü görülür. Alerjik bir maddeye maruz kalındığında kişiyi gıcık tutabilir ve kişi öksürür. Gıcık öksürüğünü tetikleyen bazı alerjik maddeler vardır. Bunlara örnek olarak, mevsim değişiklikleri, sıcak ve kuru hava, sıcak su içilmesi, tozlu ortamda bulunmak ve hayvanların tüylerine maruz kalmak sayılabilir.

Gıcık Öksürük Nedir?

Gıcık öksürük değişik nedenlerden dolayı ortaya çıkabilecek bir durumdur. Genellikle alerjiler sonucunda gıcık öksürüğü görülür. Alerjik bir maddeye maruz kalındığında kişiyi gıcık tutabilir ve kişi öksürür. Gıcık öksürüğünü tetikleyen bazı alerjik maddeler vardır. Bunlara örnek olarak, mevsim değişiklikleri, sıcak ve kuru hava, sıcak su içilmesi, tozlu ortamda bulunmak ve hayvanların tüylerine maruz kalmak sayılabilir. Öksürük uzun süre devam ettiği zaman hekimi tavsiyesi doğrultusunda ilaç kullanılabilir ve uygun bir tedavi yolu izlenebilir. Ama aniden gelişen ve ilaç kullanımını gerektirmeyecek kadar hafif şiddetteki öksürükler için ilaca alternatif olan bazı tedavi seçenekleri mevcuttur. Bu makalede gıcık öksürüğe ne iyi gelir sorusu ayrıntılı şekilde cevaplanmıştır.

Gıcık Öksürüğü Kolayca Atlatın!

Gıcık öksürüğü ne geçirir sorusu sorulduğunda akla ilk gelen bitkisel çözüm yollarından biri karabiberdir. Karabiber içerdiği tanenler sayesinde vücudun akışını hızlandırır bu sayede solunumu da düzenler. Gıcık şeklinde öksürük durumlarında karabiber iyi bir çözüm yoludur. Eğer karabiber tüketimi zor geliyorsa veya kişi karabiberden tiksiniyorsa karabiber bal ile verilerek kişinin hem rahatlaması hem de boğazda gıcık öksürük durumunu kolayca atlatabilir. Gıcık öksürük için bir başka tedavi seçeneği de kekiktir. Tıpkı karabiber gibi kekik de boğaz gıcığına ne iyi gelir sorusuna verilecek cevaplardan biridir. Kuru öksürük için sıcak su kaynatarak kekiği sıcak su içine atıp tüketebilirsiniz. Veyahut kekiği de tıpkı karabiber gibi bal ile karıştırarak gıcık öksürük durumunda güvenle uygulayabilirsiniz.

Boğaz Gıcığı Artık Bir Sorun Olmaktan Çıkıyor!

Gıcık öksürük yanında çoğu kişinin şikayet ettiği bir başka durum da boğaz gıcığıdır. Alerjen maddelere maruz kalınması sonucu veya yemek yerken yiyecek maddelerinin boğazda tahriş oluşturması sonucu boğazda gıcık görülebilir. Boğaz gıcığına ne iyi gelir sorusuna cevap olarak ise öncelikle su içmek verilebilir. Su içerek boğazdaki gıcık geçirilebilir. Eğer su içilmesine rağmen gıcık geçmiyorsa adaçayı gibi bitkisel çaylar içilebilir. Boğazda görülen gıcık için bitkisel tedaviler işe yaramadıysa ve boğaz gıcığı uzun süre devam ettiyse mutlaka bir hekime gidilmelidir.

Boğaz gıcığı ve kuru öksürükler çoğu kişide görülebilen durumlardandır. Çoğu kişi çeşitli sebeplerle bu şikayetlerden yakınmaktadır. Mevsim değişiklikleriyle birlikte gelen polen oluşumu başta olmak üzere çevredeki birçok etken de boğaz gıcığına ve kuru öksürüğe neden olabilir. Bu durumlarda kolayca çözüm yolu bulmak ise sanıldığı kadar zor değil. Karabiber ve kekik doğanın öksürük ve boğaz gıcığı için insanlığa sunduğu mucizelerdendir. Bal da tüm vücut için faydası kanıtlanmış bir besindir. Karabiber ve kekik tek başına kuru öksürük ve boğaz gıcığı için kullanılabileceği gibi bu mucize besinler bal ile birleştirilerek de kullanılabilir. Kişilerin ağız tadına uygun olan bitkisel tedavi yollarından hoşuna gideni seçerek kuru öksürük ve boğaz gıcığı durumunda uygulamalıdır.

Bu içerikte boğazdaki gıcık öksürüğe ne iyi gelir ve boğazda gıcık öksürük nasıl geçer sorularına cevap verilmiştir. Özellikle mevsim geçişleri döneminde sık rastlanılan gıcık öksürüğü durumlarında acilen bir tedavi yolu denenmelidir. Özellikle uzun süreli öksürüklerde ve gıcık durumlarında hekime gidilmesi gerekmektedir. Çünkü çoğu durumda uzun süreli öksürük ve gıcıklar vücuttaki başka bir hastalığın habercisi olabilmektedir. Sağlıklı bir şekilde beslenerek ve mevsim geçişlerinde sağlığa dikkat edilirse gıcık ve öksürük durumları kolaylıkla atlatılabilir. Gıcık öksürük nasıl geçer sorusuna bitkisel yollarla çözüm bulabilirsiniz.

Gıcık veya öksürük şikâyetleri durumunda size uygun olan bitkisel tedavileri uygulayarak sağlığınıza kısa sürede kavuşabilirsiniz. Siz de öksürük ve gıcık durumlarınızda geç kalmadan uygun bir tedavi yolunu izleyin.

Yorumlar

Bir Cevap Yazın