Geniz Akıntısı Öksürük

Geniz akıntısı ve öksürük her yaşta görülebilir. Normalde burundan zararlı maddelerin vücuda girmesini engelleyen mukus tabakası her insanda bulunur. Soğuk hava ya da enfeksiyon hastalıkları nedeni ile mukusun çoğalması geniz akıntısına neden olur. Koyu olmayan ve az miktarda geniz akıntısı kişinin hafif soğuk algınlığı nedeni ile ortaya çıkar.Koyu renkli ve çoğalarak devam eden geniz akıntısı ise ağır soğuk algınlığı nedeni ile ortaya çıkar.

Geniz akıntısı çoğalması ve boğazda birikmesi, öksürüğe neden olabilir. Boğazda biriken mukus salgısının balgam şeklinde dışarı atılması için öksürmek gerekebilir. Bu öksürük geniz akıntısının yoğunluğuna göre değişiklik gösterebilir. Geniz akıntısı öncesinde vücutta görülen değişiklikleri aşağıda maddeler halinde sizlerle paylaşıyoruz.

 • Burun tıkanıklığı
 • Kuru öksürük
 • Boğazda gıcık
 • Sürekli yutkunma isteği

Yukarıdaki belirtiler çok ağır olmayan geniz akıntısı durumlarında ortaya çıkar. Geniz akıntısının belirtilerinin ardından şimdi de kısaca boğazda geniz akıntısının nedenlerini maddeler halinde görelim.

 • Dana çok soğuk havalarda görülen grip, nezle gibi üst solunum yolu hastalıkları
 • Her hangi bir nedenden dolayı ortaya çııkan alerji
 • Sinüzit enfeksiyonu
 • Çocuklarda her hangi bir neden ile buruna yabancı cisim kaçması
 • Hamilelik döneminde anne adaylarının bazılarında görülür
 • İki burun deliklerini ayıran duvarda oluşan anormal durumlar
 • Mevsimsel ya da bulunduğu yerin değişiminden kaynaklanan hava değişimleri
 • Baharatlı gıdaların fazla tüketilmesi
 • Parfüm, kimyasal, temizlik ürünleri, duman gibi tahriş edici maddelere uzun süre maruz kalma
 • Sigara kullanımı ya da sigara içilen ortamlarda fazla bulunup dumanına maruz kalma
 • Aşırı kafeinli içecekleri tüketmek, genelde geniz akıntısının nedenlerini oluşturuyor. Bu nedenlere bağlı ortaya çııkan geniz akıntılarının tedavisi için ilk olarak geniz akıntısının önlenmesi gerekir.

Geniz akıntısı ile birlikte görülen öksürüğün tedavisi için ilk olarak geniz akıntısının yok edilmesi gerekir. Geniz akıntısına neden olan etkenlerin ortadan kaldırılması ile yavaş yavaş akıntı son bulur. Bu da öksürüğün ortadan kalkmasını sağlar. En son şiddetli öksürük nedeni ile boğazda bir tahriş söz konusu ise bununla ilgili tedavinin yapılması gerekir.

Geniz akıntısı öksürük bitkisel tedavi yöntemleri ile kısa sürede iyileşme sağlanabilir. Normal ilaç kullanmak istemeyenler bu yöntemleri deneyebilir. Ancak bitkisel de olsa alerji yapabilir düşüncesi ile denemeden önce mutlaka doktora danışılması gerekir. Geniz akıntısı ve geniz akıntısına bağlı öksürük için uygulanabilecek en doğal ve en zararsız yöntem, adaçayı gargarasıdır. Gargara için bir su bardağı sıcak suyun içine bir tutam adaçayı koyun ve 5 dakika kadar demlenmesini bekleyin. Demlenen adaçayı süzüp gargara olarak kullanabilirsiniz. 15 gün boyunca günde 2 defa bu gargarayı yapabilirsiniz. Eğer adaçayını içebiliyorsanız ılık olarak yine günde 2 defa tüketebilirsiniz.

Geniz akıntısına bağlı öksürük durumlarında hastaların yediklerine içtiklerine de dikkat etmesi önemlidir. Baharatlı ve acı besinlerden mümkün olduğunca uzak durun. Bu besinler, boğazın tahriş olmasına ve daha uzun süre öksürük durumunun yaşanmasına neden olur.

Geniz akıntısı konusunda en çok merak edilen soruların başında geniz akıntısı öksürük yapar mı geliyor. Normalde de var olan az miktarda geniz akıntısı öksürüğe neden olmaz. Ancak miktarı artan ve boğaz bölgesine kadar inen geniz akıntısı öksürüğe neden olabilir. Boğazda kaşıntı, gıcıklanma ve tıkanma ile birlikte görülen öksürük geniz akıntısı kaynaklıdır ve ilk olarak akıntının nedeninin belirlenmesi, bu nedeninin ortadan kaldırılması gerekir.

Kısaca geniz akıntısı öksürük nasıl geçer, bitkisel tedavi yöntemleri hakkında kısa bilgileri sizlerle paylaştık. Bu bilgileri değerlendirerek siz de kısa sürede geniz akıntısı ve öksürükten kurtulabilirsiniz. Ancak doğal da olsa bitkisel yöntemlerin uygulanmasında da yine doktorunuza danışmanız gerekir.

Yorumlar

Bir Cevap Yazın