Geniz Akıntısı ve Öksürük

Geniz akıntısı, normalde herkeste olan bir durumdur. Burun kısmından vücuda bakterilerin girmesini önleyen bu akıntı, normalde herkeste bulunur. Ancak bazı özel durumlarda daha fazla artar ve burun kısmından boğaza doğru akar. Her yaşta görülebilen geniz akıntısı, çoğu zaman beraberinde öksürüğü de getirir. Hem yetişkinlerde, hem bebeklerde geniz akıntısı ve öksürük hakkında detayları yazımızın devamında sizlerle paylaştık.

Geniz akıntısı soğuk algınlığı, alerjik reaksiyon ya da her hangi bir besin nedeni ile meydana gelebilir. Genelde çok fazla koyu olmayan, kokusuz ve kişinin aşırı rahatsız olmasına neden olmayan bir durumdur. Geniz akıntısının sinüslerden boğaz kısmına ulaşması öksürüğe neden olabilir. Bu öksürük kimi zaman hafif şiddetli olsa da kimi zaman kişinin günlük hayatını olumsuz yönde etkileyebilir. Bu tür öksürük durumlarında geniz akıntısı ve öksürük tedavisi birlikte yapılmalıdır. Yetişkinlerde tedavi edilmesi gereken geniz akıntısı problemlerinin başlangıcında genel olarak, kuru öksürük, boğazda gıcıklık, burun tıkanıklığı ve sürekli yutkunma gelir. Bu belirtilerin yanında kişinin kendisinin de hissedebileceği akıntı da sayılabilir.

Geniz akıntısının tedavisi için evde adaçayı kürü uygulanabilir. Bu kür için bir su bardağı suyu kaynatın. Kaynayan suyun içine bir tutam adaçayı ekleyin ve bu şekilde kaynatın. Kaynayan adaçayının ılımasını bekleyin. Süzüp günde 2 kere gargara yapabilirsiniz. Bu şekilde 15 gün gargara yaparak geniz akıntısı ve öksürük tedavi edilebilir.

Yetişkinlerde olduğu kadar bebeklerde de geniz akıntısı ve geniz akıntısına bağlı öksürük durumu söz konusu olabilir. Bu rahatsızlıkların tedavisi için yetişkinlere uygulanan tedav yöntemlerinin dışında bebekler için de özel yöntemler mevcuttur. Bu yöntemlerden en etkilisi yine yetişkinlerde olduğu gibi adaçayıdır. Bebeklerde geniz akıntısı için 1 bardak kadar suyu kaynatın. Kaynayan suyun üzerine 1 tatlı kaşığı adaçayı ekleyin ve kaynatmaya devam edin. 5 dakika kaynattıktan sonra altını kapatın ve ılımasını bekleyin. İçine bir kaç damla limon suyu ve 1 tatlı kaşığı bal karıştırın. Bu karışımı geceleri yatmadan önce bebeğinize biberon ile verin. Yaklaşık 2 hafta boyunca bu karışımı uyguladığınızda bebeğiniz rahatlayacak ve daha az öksürecektir.

Bebeklerde geniz akıntısı ve öksürük tedavisi için yukarıdaki adaçayı karışımını uygulayabilirsiniz. Bebeklerde geniz akıntısı yetişkinlere göre daha ciddi olabilir. Bu nedenle bebekleri geniz akıntısından korumak için aşağıdaki maddelere dikkat etmeniz gerekir.

  • Bebeğin yakınında ya da bulunduğu ortamda sigara içmeyin.
  • Bebek ya da küçük çocuğunuzun yeteri kadar vitamin ve mineral almasını sağlayın.
  • Alerjye sebep verebilecek her şeyi ortadan kaldırın ve mümkün olduğunca bebeğinizi uzak tutun.
  • Bebeğin gece uyuduğu odanın nemli olmasını sağlayın.
  • Bebeğin uyku düzenine, dinlenmesine, beslenmesine ve hijyenine dikkat edilmesi gerekir.
  • Kalabalık ortamlarda bulunulmamaya dikkat edilmeli, eğer mutlaka gidilmesi gerekiyorsa bebeğin yeterli derecede korunması gerekir.
  • Bebekte burun akıntısı olduğunda sümkürtülmeden silinmesine dikkat edilmeli.
  • Kış aylarında kapalı alanlarda fazla tutulmamalı, hava kirliliğinin arttığı akşam saatlerinde kesinlikle dışarı çıkartılmamalıdır.
  • Bebeğin kendi hijyeni kadar onu kucağına alan ya da bakımını yapanların da el hijyenlerine dikkat edilmesi gerekir.

Yukarıdaki maddelere dikkat ederek küçük çocuk ve bebeklerin geniz akıntısı ile karşı karşıya kalmasını önleyebilirsiniz. Benzer şekilde yetişkin olarak siz de aynı maddelere dikkat ederek özellikle soğuk havalarda soğuk algınlığı ya da geniz akıntısı gibi sağlık problemlerinden korunabilirsiniz.

Bebeklerde ve yetişkinlerde geniz akıntısı beraberinde gelen öksürük krize neden olabilir. Bu durumda daha hızlı şekilde müdahale edilmesi ve daha çabuk iyileşme sağlanması gerekebilir. Geniz akıntısı tedavisinde genelde bitkisel çaylar ya da doğal yöntemler deneniyor. Ancak yine de bir doktora başvurulması rahatsızlık için kullanılması gereken ilaçlar varsa kullanılması gerekir.

Yorumlar

Bir Cevap Yazın