Gece Öksürüğüne Ne İyi Gelir

Soğuk algınlığı, grip, bronşit veya astım gibi hastalıklara bağlı olarak ortaya çıkan gece öksürüğü, uykunuzun bölünmesine kötü ve uykusuz geceler geçirmenize neden olabilir. Bütün gün kendinizi çok iyi hissetmenize rağmen gece yatağa girdiğinizde gıcık şeklinde oluşan öksürük için ne yapmalı sorusunu cevaplayalım.

Gece Öksürüğünün Nedenleri Nelerdir?

Boğazı tahriş edip gece öksürüğüne neden olan grip, sigara kullanımı ve soğuk algınlığı dışındaki 5 yaygın öksürük sebepleri;

Astım: Astım sadece nefes darlığı olarak bilinir ancak astım gece kuru kuru öksürmenin de belirtisidir. Öksürük nedeninin astım olup olmadığı hakkında net bir bilgiye kavuşmak istiyorsanız mutlaka doktorunuza danışın.

Sinüzit: Sinüslerin tıkanmasıyla birlikte mukus boğazın arka tarafına kaçarak gıcık oluşturur. Bu durumda gece öksürüğünün bir diğer nedeni arasına girmektedir.

Reflü: Uyurken midedeki asit hazımsızlığa ve mide ekşimesine neden olarak akciğeri etkiler ve bu durum gece öksürüğün meydana gelmesine neden olur.

Demir Eksikliği: Bazı mineralleri eksik almanızdan oluşan demir eksikliği, boğazın arkasında şişliğe ve şişlikle birlikte öksürüğe neden olur.

Bazı İlaçlar: Yüksek tansiyon hastalarına verilen ACE inhibitörü bazı ilaçlar yan etki yaparak öksürüğe neden olabilir. İlaçların herhangi bir yan etki yaptığını düşünüyorsanız mutlaka bir doktora başvurun.

Gece Öksürüğü Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Hassaslaşmış olan solunum yollarını yumuşatıp rahatlatarak gece öksürüğünden kurtulmak mümkün. Peki, gece öksürüğü için ne yapmalı?

Bitki Çayı Tüketin: Gece uyumadan bitki çayı tüketimini alışkanlık haline getirirseniz, öksürükten doğal yollarla kurtulmuş olursunuz. Boğazı yumuşatıp, solunum yollarındaki mukusu yok eden sıcak içeceklere bal eklediğinizde daha etkili bir tedavi sağlamış olacaksınız.

Uyku Pozisyonunuz Dik Olsun: Gün boyunca yutulmuş olan mukus, uyuduğunuzda geri geldiğinden boğazı rahatsız ederek gece öksürük oluşturacaktır. Bu sebepten ötürü oluşan öksürüğü yok etmek için en doğru uyku pozisyonunu tercih etmeniz gerekir. Özellikle reflü hastaları başlarının arkasına yastık koyarak dik bir uyku pozisyonu tercih etmelidir.

Buhar Kullanımı: Gece öksürüğünün giderilmesini sağlayan bir diğer yöntem, buhar yöntemidir. Gece sıcak bir duş alarak ya da buharlı bir banyoda belirli bir süre oturarak gece öksürüğüne engel olabilirsiniz. Buhar yöntemini kesinlikle astım hastaları tercih etmemelidir.

Nem Oranı: Çok kuru hava veya çok nemli hava gece öksürüğe sebep olabilir. Bu nedenle odadaki nem oranı %40-%50 arası olmalıdır.

Doktora Gidin: Eğer gece öksürük nöbeti 7 günden fazla sürdüyse mutlaka bir uzmandan yardım alın. Bu sayede gece öksürüğünüzün net sebebini öğrenebilir ve doğru tedavi yöntemi ile rahat gece uykularına yeniden kavuşabilirsiniz.

Gece Öksürüğüne Ne İyi Gelir?

Öksürük tedavisi için kimyasal barındıran ilaçlar kullanmak yerine doğal yöntemlerle hazırlanan bitkisel kürleri tercih edin. Peki, “gece öksürüğü nasıl geçer”, “öksürüğü kesmek için ne yapmalı”? Gece öksürüğünü gidermek için yapılması gereken en doğru yöntem bol miktarda bitki çayları tüketmektedir. Öksürük için bitkisel çözüm yöntemleri ise,

Bal, Karabiber Karışımı: Ses kısıklığının giderilmesinde de oldukça etkili olan bu yöntem, kuru öksürüğün giderilmesini sağlayarak boğazda bir rahatlamanın oluşmasına neden olur. Öksürüğe bitkisel çözüm sağlayan bu yöntemin hazırlanması da oldukça kolay. Bir çay kaşığı karabibere 1 kaşık bal ilave ederek hazırlayacağınız bu karışımı yavaşça yutkunarak tüketin.

Zencefil Bal Karışımı: Birçok hastalığa iyi gelen zencefil, öksürük içinde oldukça etkili bir yöntemdir. Özellikle bal ile tüketildiğinde öksürüğü çok kısa sürede tedavi eder. Zencefili rendeledikten sonra suyunun çıkması için iyice ezin. Ardından çıkan su içerisine bir kaşık bal ilave ederek tüketin.

Yorumlar

Bir Cevap Yazın