En Etkili Öksürük Şurubu

Piyasada birçok öksürük şurubu bulunmaktadır. Öksürüklü bir hastalığın en rahatsız edici yanı vücudun halsizliğinden de öte olan öksürüktür. Nerede olunursa olunsun, gece-gündüz rahatsızlık verdiği için en kısa yoldan geçmesi istenir. Bu yüzden de en etkili öksürük şurubu aranır.

Aşağıda en etkili öksürük şuruplarının isimleri ve özellikleri bulunmaktadır.  Aşağıdaki yazıyı okurken aklınızdan çıkarmamanız gereken şey her öksürükte şuruba koşmamak olmalıdır. En iyi öksürük şurubu hangisidir diye arayıştaysanız, en etkili olan şurubun evden yapılacağını unutmayınız. Çünkü dışarıdan alının her şurup, vücudunuz belirli bir kısmını düzeltirken belirli bir kısmına zarar vermektedir. Özellikle çocuklarda öksürük şurubunu çok fazla tercih etmek, yapılacak en büyük hatalardan biridir. Aşağıda en iyi öksürük şurubu isimlerinin altında evde hazırlanabilecek bir öksürük şurubu tarifi bulunmaktadır. Bu tarif hastalar için de sağlıklı bireyler için de kullanılabilmektedir.

Öksürük şurubu tercih edilecekse dikkat edilmesi gereken ve düşünülmesi gereken ilk şey alerjidir. Öksürük şurubu fiyatları genellikle birbirine yakındır. Tamamen doğal, bitkisel şuruplarının fiyatı büyük bir farklılık gösterebilmektedir.

  • Levopront Fort Şurup: Bir öksürük şurubudur. Hamile ve emziren bayanlar ve bebekler dışında her birey kullanabilir. Olası yan etkileri soluk almada zorluk, vücutta şişlikler ve kızarmalardır. Yaştan yaşa kullanım şartları değişmektedir. 25 derece altında ve oda koşullarında saklanmalıdır. Fiyatı 5.22 Tl olarak belirlenmiştir.
  • Prospan Bebekler ve Çocuklar İçin Şurup: Türkiye’de ve dünyada bitkisel ilaçların kullanımı arttırılmaya çalışmaktadır. Normal ilaçların zararlarının da farkında olan aileler için bitkisel yollardan üretilen bu ilaçlar büyük önem taşımaktadır.Bu ilaç diğer şurupların aksine şekersiz ve doğal yollardan hazırlanan bir öksürük şurubudur. Özellikle daha hassas olan bebekler ve çocuklar için geliştirilmiştir. Şeker bulunmadığı için diyabet hastalarının da kullanabileceği söylenmektedir. Bilinen herhangi bir yan etkisi bulunmamaktadır. Fiyatı 30 Tl olarak belirlenmiştir.

  • Benical Şurup: Birçok kişinin evinde bulunan bir öksürük şurubudur. Doktorlar, öksürüklü hastalıklarda öksürük giderici olarak çokça bu ilacı tercih etmektedir. Bebeklerde, hamile veya emziren bayanlarda kullanımından kaçınılmalıdır. Şurup kullanılırken erken maddesine karşı alerji gösterip göstermediği iyi belirlenmelidir. Bu şurup kullanılırken alkol alımından kaçınılmalıdır. Yaştan yaşa kullanımı ve dozu değişmektedir. Olası yan etkileri: sinirlilik, karın ağrısı, nefes almada güçlük gibi karşımıza çıkabilmektedir.
  • Kreval Şurup: Öksürük baskılayıcı bir şurup olarak bilinmektedir. Çocuklarda kullanılabilen bu şurup, yaşa göre dozu ayarlanan bir şuruptur. Satılırken ölçekleriyle birlikte satılır. Kamu fiyatı 5,89 Tl’dir.
  • Broksin Öksürük Şurubu: Etkili bir şurup olarak bilinmektedir. Balgamlı öksürükler için birebirdir. Nefes darlığı görülen bronşiyal astım, kronik bronşit, kuru öksürükler, boğmaca öksürüğü gibi hastalıkların tedavisinde kullanılır. İlaç. Bronş kaslarının gevşemesini sağlar. Rahat nefes almayı kolaylaştırır. Fiyatı 6.03 Tl olarak belirlenmiştir.

En etkili öksürük şurubunun hangisidir sorusunun sevabı bünyeden bünyeye değişiklik göstermektedir. Çoğu uzmana göre en sağlıklı şurup evde hazırlanan doğal bir şuruptur. Bu şuruplar farklı tarifler olarak karşımıza çıkar.

Evde hazırlanabilecek en iyi öksürük şuruplarından biri bal-zencefil karışımıdır. Zencefilin sağlık üzerine çok büyük yararları vardır. Bal, boğaza çok iyi gelmektedir. Düzenli tüketilen bal-zencefil boğazı yumuşatır ve öksürüğü giderir.

Evde hazırlanıp tüketilebilecek bir diğer şurup ise pekmez-karabiber karışıdır. Hemen tüketilmeden önce bir kaşıkta hazırlanan bu karışım öksürüğü söküp atar.

Yukarıdaki doğal tariflere göre biraz daha zahmetli olan tere ve soğan kürleri de bulunmaktadır. Hiçbir yan etkileri bulunmayan bu doğal yollar ilk tercih edilen yollar olmalıdır.

Yorumlar

Bir Cevap Yazın