Çocuklarda Öksürük için Bitkisel Tedavi

Çocuklarda en fazla görülen sağlık sorunlarından birisi öksürüktür… Daha çok kışın görülen bu sağlık sorunu dikkat edilmediğinde yaz aylarında da görülebilir. Yazın en sıcak günlerinde soğuk su içmek ya da soğuk besinler tüketmek sonucunda ortaya çıkan öksürüğün mutlaka tedavi edilmesi gerekir. Çoğu zaman yanında başka hastalıklar ve sağlık sorunlarını da getiren çocuklarda öksürük için çok sayıda bitkisel tedavi yöntemi de mevcuttur.

Çocuklarda öksürük, farklı nedenler ile ortaya çıkabilir. Tedavisi sırasında ilk olarak öksürük nedenlerinin iyi saptanması gerekir. Nedenlerin belirlenmesinin ardından ortadan kaldırılması ile öksürük tedavisine başlanır. Doktor kontrolünde yapılan tedavilerin yanında çocuklarda öksürük için bitkisel tedavi yöntemleri de mevcuttur. Bu yöntemleri sizlerle paylaşmadan önce eğer çocuğunuzda uygulamak istediğiniz bir karışım ve doğal yöntem olursa, ilk önce doktoruna danışıp daha sonra uygulamanız gerektiği hatırlatmak isteriz. Bu önemli hatırlatmanın ardından şimdi çocuklarda bitkisel tedavi öksürük için, konusuna geçebiliriz.

Çocuklarda Öksürük için Limonlu Su: Çocuk ve küçük bebeklerdeki öksürük sorunu için limonlu su kullanılabilir. Bu karışım için bir bardak ılık suyun içine bir çay kaşığı taze sıkılmış limon suyu ve 1 çay kaşığı bal ekleyin. Karıştırdığınız bu karışımdan günde 3 kere çocuklarınıza verebilirsiniz. İçinde bal olduğu için 1 yaşından önce bebeklere verilmemelidir.

Çocuklarda Öksürük için Bal: Çocuklarda öksürük sorunu için bal tek başına verilebilir. Alerjik durumu söz konusu olduğu için 1 yaşından önce bebeklere verilmemesi gerekir. 2-5 yaş arası çocuklara yarım çay kaşığı, 12 yaşa kadar çocuklara ise 2 çay kaşığı kadar bal verilebilir. Özellikle geceleri yatmadan önce verilen sade bal boğazın rahatlamasını sağlayacaktır.

Çocuklarda Öksürük için Zencefil: Çeyrek çay kaşığı acı biber ve aynı miktarda ezilmiş zencefili karıştırın. Karışımın üzerine 1 yemek kaşığı bal, 2 yemek kaşığı su ve 1 yemek kaşığı kadar elma sirkesi dökülüp karıştırılır. Elde edilen karışımı şurup gibi çocuğa 2 çay kaşığı kada verebilirsiniz.

Çocuklarda Öksürük için Elma Sirkesi: Yetişkinlerde de öksürük için kullanılan elma sirkesi, çocukların da inatçı öksürüklerinin tedavisinde etkilidir. Bir bardak suyun içine 1 çay kaşığı bal ve 1 çay kaşığı elma sirkesi ekleyip karıştırın. Bu karışımı 1 yaşından büyük bebek ve çocuklarınıza öksürük tedavisi için verebilirsiniz.

Çocuklarda Öksürük için Ev Yapımı Şurup Tarifi: Çocuğuna kimyasal ilaçlar vermek istemeyen annelerin tercihleri arasında yer alan ev yapımı öksürük şuruplarından birini sizlerle paylaşmak istiyoruz. Son derece etkili olan bu şurup tamamen doğal olmasına karşılık yine de doktora danışılmadan kullanılmamalıdır. Ev yapımı öksürük şurubu için filtrelenmiş bir şişe su içerisine 1 çorba kaşığı tarçın, çeyrek fincan hatmi kökü, çeyrek fincan papatya çiçeği ve çeyrek fincan kurutulmuş ya da taze rendelenmiş zencefil kökü eklenir, karıştırılır. Elde edilen bu karışım suyun yarısı kalana kadar kaynatılır ve ardından süzülür. İçerisine biraz bal ve limon suyu da eklendikten sonra iyice karıştırılır. 2 ay boyunca, hava geçirmez bir kapta saklanır ve gerektiğinde 1 çay kaşığı kadar çocuklara verilir. Aynı şurubu 1 yemek kaşığı olarak yetişkinler de kullanabilir.

Çocuklarda öksürük için bitkisel tedavi İbrahim Saraçoğlu tarafından da ele alınmış bir konudur. Ünlü uzman bu konuda çocukların öksürük tedavisinde keçi boynuzu pekmezi ve keçi boynuzu kürünün uygulanabileceğini belirtmiştir. Zayıf bünyeli ve sürekli hastalanan çocuklar için günde 2 kere 1 tatlı kaşığı doğal keçi boynuzu pekmezi öneren İbrahim Saraçoğlu, bu şekilde bünyesi güçlenen çocukların daha az hastalandıklarına dikkat çekiyor. Özellikle kış aylarında ister istemez herkesin yakalandığı öksürük içinse çocukların tedavisinde keçi boynuzu kürünün kullanımının ideal olduğunu belirtiyor. Çocuklarda öksürük için 1,5 su bardağı içine 5-6 adet keçi boynuzunu ortadan kırıp koyun. 7-8 dakika bu şekilde suyu kaynatın ve süre sonunda elde ettiğiniz karışımı ılıyınca süzüp çocuğunuza verin. Aşırıya kaçmadan düzenli olarak keçi boynuzu kürü uygulanan çocukların öksürüklerinin kısa zamanda kesildiği görülmüştür.

Yorumlar

Bir Cevap Yazın