Çocuklarda Kuru Öksürük Ne İyi Gelir

Kuru öksürük, her yaşta görülebilen, boğazda ya da genizde balgam olmadan öksürük tutması halidir. Bu tür bir öksürük hali genelde ciddi bir sağlık sorunu değildir. Her yaşta ve herkeste görülebilen kuru öksürük ile ilgili çocuklarda öksürük için ne iyi gelir konusunu sizler için araştırdık. İşte elde ettiğimiz sonuçlar…

Çocuklarda kuru öksürük nedenleri, yetişkinlerin nedenleri ile aynıdır. Öksürük ile birlikte gelen diğer belirtilerin iyi analiz edilmesi sonucu kuru öksürüğün nedenleri belirlenebilir. Nedeni belli olan kuru öksürüklerde tedavi için ilk olarak nedenlerin ortadan kaldırılması gerekir. Çocuklarda kuru öksürük genelde bronşit, alerji, astım, reflü, nezle, grip, sinüzit, burun tıkanıklığı, bademcik büyümesi ya da geniz eti nedeni ile meydana gelir. Bu nedenlerin tam olarak belirlenmesi sonucu daha kolay tedavi edilebilir. Nedenlerin kaldırılmasından sonra çocuklarda kuru öksürük ne iyi gelir sorusunun cevabını maddeler halinde aşağıda sizlerle paylaşıyoruz.

  • Çocuklarda öksürük eğer balgamlı ise öksürük şurubu kullanmayın. Kuru öksürük durumunda doktorunuzun verdiği çocuğunuzu yaşına uygun öksürük şuruplarından kullanabilirsiniz.
  • Kuru öksürük tedavisi sırasında çocuğun yanında kesinlikle sigara içmeyin. Açık havada bile içilen sigara çocuğunuzun boğazını etkileyip daha fazla öksürmesine neden olabilir.
  • Genelde boğaz kuruluğunda daha fazla öksürük yaşanır. Bu durumun önüne geçmek için çocuğunuza bol bol su verebilirsiniz. Eğer su içmek istemiyorsa çok şekerli olmayan, asitli olmayan içecekler ile boğazının ıslanmasını sağlayabilirsiniz.
  • Çocuklarda kuru öksürük kışın, buhar ile önlenebilir. Bunun için sürekli bulunduğu ortama bir kap su kyup ısıtıcı üzerine bırakabilirsiniz. Kalorifer peteği ya da sobanın üzerine bırakılan bir çaydanlık su ortamın nemlenmesine katkı sağlayacaktır.
  • Yetişkinlerde olduğu gibi çocuklardaki kuru öksürük için de bitki çaylarından yardım alınabilir. Adaçayı, papatya çayı, ıhlamur gibi bitki çayları boğazın yumuşamasını sağlayacaktır.
  • Bitki çaylarından hoşlanmayan çocuklar için limon, bal ve karabiber karışımını deneyebilirsiniz. Yetişkinler için de ideal bir tedavi karışımı olan bal, limon ve karabiber kürünü hazırladıktan sonra buzdolabında bir süre kapalı kapta saklayabilirsiniz. Yetişkinlerde kullanıldığından daha az miktarda genelde yarı yarıya şeklinde çocuklarda kullanılması gerekir.

Kuru öksürük yetişkinlerden çok çocuklarda görülür. Bu nedenle çocuklarda kuru öksürük tedavisi için doğal yöntemler de araştırılmıştır. Bu konuda en çok sorulan soru, çocuklarda öksürük ne iyi gelir, İbrahim Saraçoğlu tarafından da incelenmiştir. Kuru, balgamsız öksürük için Saraçoğlu, kuru soğanlı özel bir karışımı önermektedir.

İbrahim Saraçoğlu, çocuklarda kuru öksürük tedavisi için bir adet orta boy kuru soğan ve 2 su bardağı su yeterlidir. Özel karışım için ilk olarak kuru soğanı 6 yada 8 parçaya bölün. Üzerine 2 bardak su ilave edip kaynatın. Kaynayan karışımı soğumaya bırakıp, ılıyınca için ya da çocuğunuza içirin. Bu karışımı çocuğunuza içirirken dikkatli olup aşırıya kaçmadan yarım su bardağı kadar ve ılık olarak tüketmesini sağlayın. Her tüketim için taze olarak hazırlamanız gerekir.

Eğer çocuğunuzda uzun süren bir kuru öksürük durumu varsa doktora başvurmanız gerekir. Bazen öksürük ile birlikte başlayan mide bulantısı, yüksek ateş, halsizlik sorunları da çocukların acilen bir doktora gösterilmesini gerektirir. Bu tip belirtiler, onların ciddi sağlık problemleri olduğu konusunda belirtiler olabilir. Özellikle akciğer hastalıkları ya da ciddi üst solunum yolu hastalıklarında bu belirtiler görülebilir. Hırıltı ve nefes darlığı ile birlikte kuru öksürük ilerlemiş astım nedenleri arasında sayılabilir.

Yorumlar

Bir Cevap Yazın