Çocuklarda Gece Kuru Öksürük

Çocuklarda kuru öksürük çok sık görülür. Hem gece, hem gündüz görülen bu öksürük türü çocukların rahat etmemesine neden olur. Özellikle geceleri ortaya çıkan kuru öksürük sürekli uyanmaya neden olur. Sürekli uyanan çocuklar, ertesi gün uykularını alamadıkları için huzursuz ve bitkin olabilir. Çocuklarda gece kuru öksürük bu nedenle mutlaka tedavi edilmelidir. Çocuklarda gece kuru öksürük ile ilgili detayları yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Çocuklarda gece saatlerinde başlayan kuru öksürük, gece boyunca rahatsız olmalarına neden olur. Hele ki bu öksürük kriz halinde başlıyor ve devam ediyorsa çocukların sağlığı için acil olarak tedavi edilmesi gerekir. Tedavi kısmına geçmeden önce kısaca çocuklarda gece kuru öksürük nedenleri konusuna değinmek istiyoruz. Çocuklarda gece kuru öksürük nedenleri; burun tıkanıklığı, reflü, astım, alerji, bronşit, sinüzit, nezle, grip, soğuk algınlığı, bronşiloit olarak sıralanabilir. Bu sağlık sorunu ve hastalıklardan bir ya da bir kaçı çocuğun özellikle geceleri daha fazla öksürmesine neden olabilir. Uzun süreli ve öksürük ile birlikte ortaya çıkan diğer belirtilerin çok iyi analiz edilmesi gerekir. Bu analizler sonunda nedenin belirlenmesinin ardından tedaviye başlanabilir.

Çocuklarda gece kuru öksürük tedavisi için doktor kontrolünde ilaç kullanılabilir. Öksürüğün nedenlerine göre tedavi yöntemleri ve ilaçlarında değişiklikler olacaktır. Anne babalar çocuklarının öksürüğü geçse bile doktorun belirttiği şekilde ilaçları kullanmaya devam etmelidir. Çocuklarda gece kuru öksürük nöbetlerinin hafifletilmesi için bitkisel çözümler de mevcuttur. Bu bitkisel çözümlerden en fazla uygulanılanı, ayva yaprağı kaynatmaktır. Karışım için ilk olarak bir bardak suyu kap içinde kaynatın. Ocağın altını kapatın ve 3-4 adet ayva yaprağını suyun içine bırakın. 5 dakika demlenmesini sağlayıp süzün. Ilık şekilde çocuğunuza içerebilirsiniz ancak mutlaka içirmeden önce doktoruna danışmayı unutmayın.

Ayva yaprağı uygulamasının dışında çocuklarda kuru öksürük için bal ve zerdeçal karışımı kullanılabilir. Bunun için aynı miktarlarda bal ve toz zerdeçalı karıştırın. Karışıp macun kıvamı alan bu kürden 1 tatlı kaşığı kadar çocuğunuza yedirebilirsiniz. Kısa sürede öksürüğünün hafiflemesi hatta tamamen geçmesini sağlayacaktır. Ayrıca sürekli ve şiddetli öksürük nedeni ile boğazı tahriş olan, yanan çocukların acısını da hafifletmek için bu karışım hazırlanabilir.

Çocuklarda gece kuru öksürük krizlerini önlemek için bitki çaylarından da yararlanılabilir. Alerjik yapısı en az olan ıhlamur, adaçayı ya da yeşil çay tüketimi ile çocuğunuzun daha az öksürmesini sağlayabilirsiniz. Aynı çaylar, yetişkinlerde de ortaya çıkan kuru öksürüğün tedavisinde tüketilebilir.

Çocuklarda gece kuru öksürük nasıl giderilir sorusunun cevabını verdikten sonra son olarak çocukların kuru öksürük yaşamaması için dikkat edilmesi gerekenleri belirtmek istiyoruz. Geceleri ya da gündüz saatlerinde kuru öksürük sorunu olan çocukların tedavisi sırasında mümkün olduğunca temiz havalı ortamlarda olmalarına dikkat edin. Sigara dumanı ya da kirli havaya sahip ortamlardan çocuklarınızı mümkün olduğunca uzak tutun. Tozlu eşyalara dokunmasına izin vermeyin. Her zaman temiz kıyafetler ile dolaşmasını, ellerini toz, toprak içine sokmamasını sağlayın. Öksüren çocukların gün içinde bol miktarda su tüketmesi gerekir. Boğazın sürekli nemlendirilmesi, kuru öksürüğün tedavisinde önemlidir. Su tüketiminin yanında doğal, şekersiz içecekler ile de yine boğazın ıslatılması gerekir. Kış aylarında kapalı ortamlardaki nemin yüksek tutulması da kuru öksürük tedavisinde önemlidir. Bunun için soba ya da kalorifer üzerine bir kap içinde su konulup buharlaşması sağlanır. Ya da özel olarak satılan buhar makineleri ile ortamın nem dengesi sağlanır. Alınan bu önlemler ile çocukların gece öksürük krizlerinin büyük ölçüde önüne geçilmiş olunacaktır.

Yorumlar

Bir Cevap Yazın