Çocuklarda Balgamlı Öksürüğe Ne İyi Gelir

Kış aylarının en korku veren yanı hasta olmaktır ya da eğer ebeveyn iseniz en korkutucu şey çocuklarınızın hasta olmasıdır. Ateş veya karın ağrısı kısa sürede tedavi edilirken solunum enfeksiyonlarına bağlı olarak ortaya çıkan öksürük kolay kolay geçmemektedir. Hastalık anında büyük sıkıntılar yaratırken, hastalık vücudu terk ederken de en son öksürük geçer. Öksürük, kuru ve balgamlı şekilde olabilir. Balgamlı öksürük kuru öksürüğe göre daha zor geçen kısımdır. Balgam çoğu algının aksi kötü bir şey değildir ancak sürekli rahatsızlık yarattığı ve temizlenmesi gerektiği için en kısa yoldan kurtulmak istenir. Çocukları hasta olan ebeveynler uykusuz geceler geçirmekten kurtulmak isterler.

Öksürük ve balgam birleştiğinde geçirilmesi daha zor bir hal alır. Bunun için doktora başvurulabilir ancak çok ciddi olmadığı düşünülüyor ise evde geçmesi için bir şeyler hazırlanabilir. Çocuklarda biraz daha geç geçen öksürük ve balgamın sebebi kendilerine dikkat edemiyor oluşlarıdır.

Öksürüğün ve balgamın geçmesi isteniyorsa günlük tüketilen su miktarına dikkat edilmelidir. Doğal bitkilerden medet ummadan önce mutlaka dikkat edilmesi gereken kriter budur. Sürekli akılda durması gereken bu fikirden sonra doğal antibiyotik olarak da bilinen bazı maddeler karıştırılarak şurup gibi kullanılabilir.

Çocuklarda balgamlı öksürüğü önlemek için denenebilecek birçok doğal yol vardır. Bu aşamada tercih edilecek olan yola çocuğun damak tadına göre karar verilebilir. Karışımlar çocuklarının yiyebileceği şekilde, oranları değiştirilerek hazırlanabilir.

Balgama ne iyi gelir? Çocukları rahatsız ettikçe, çocukların mızmızlanmasına sebep açan balgam hastalığın en zor yanlarından biridir. Bunun için en çok tercih edilen karışım süt, bal ve karabiber karışımıdır. Bu karışım öksürük ve balgam söktürücü olarak da bilinmektedir. Bir çocuk için süt içilmesi kolay olduğu için çokça tercih edilebilir.

Öksürüğe iyi gelen bir başka şey ise zencefildir. Toz zencefil bir tabağın içinde balla karıştırılır ve yenilir. Çok fazla yenilmesine gerek yoktur. Bu karışım her yendiğinde boğazdaki acı hissini alacaktır. Boğazı yumuşatacaktır ve zamanla öksürüğün ortadan kalkmasını sağlayacaktır. Hastalığa yakalanmamışken, her sabah kahvaltıda tüketildiği halde boğaz ve üst solunum yolları ile bir sıkıntı yaşanmamasını destekleyecektir.

Bitki çayları bu tür hastalıkların en büyük düşmanıdır. Hasta iken vücudu ve boğazı sıcak tutmak çok önemlidir. Bu konuda bitki çayları çok işe yarayacaktır. Boğazın yumuşak tutulmasını sağlayacaktır. Özellikle ıhlamur, öksürük ile özdeşleşmiştir. Çocuğa içirilebilecek ıhlamur öksürüğün geçmesine yardımcı olur.

Balgamlı öksürük denince akla gelen bir diğer bitki teredir. Tere kürleri yapılır. Bu bitki ocakta kaynatıldıktan sonra, bir süre soğuyana kadar beklenir ve süzülür. Daha sonra ister sıcak ister soğuk şekilde tüketilir. Tere bitkisi üst solunum enfeksiyonlarını temizlediği için balgamla savaşır.

Boğazı yumuşatmak için tercih edilebilecek, kolaylıkla hazırlanabilecek bir diğer karışım ise limonlu ballı sıcak su karışımıdır. Sıcak bir suyun içine bolca limon sıkılır ve çocuğun içebileceği kıvama kadar bal konulur ve sıcak limonlu suda eritilir. Günde birkaç kez içilen bu karışım boğazlara iyi gelecektir.

Son olarak da çok etkili bir başka kür olan soğan-sarımsak kürüdür. Bu kürü hazırlamak için bir tencere içine soğan ve sarımsak birkaç parça kesilerek atılır. Üzerine bir-iki litre su koyulur. Ocağın altı açılır ve su kaynatılır. Su kaynatıldıktan sonra kenara alınır. İçine zencefil, çubuk tarçın atılır. Daha sonra soğuduğunda karışım süzülür. İçileceği zaman balla karıştırılarak içilir.

Doğal yollardan bir gün içinde değişiklik görülmezse, nedeni bilinmeden öksürük şurubu kullanamayarak çocuğunuzu bir uzmana götürmelisiniz.

Yorumlar

Bir Cevap Yazın