Çocuklar İçin Öksürük Şurubu

Her yaştan insan için en sıkıntılı geçen hastalıklar şüphesiz öksürüklü hastalıklardır. Öksüren insanlar hem hastalıklarından dolayı hem de etraflarına verdikleri zararlardan dolayı rahatsız olmadan edemezler. Kişi kendi öksürüğü ile savaşabilirken, çocuğunun öksürüğü onu daha da tedirgin eder ve çocuğunun öksürüğünün geçmesi için her türlü çözüm yolunu denemekte kararlıdır. Bunun için en iyi öksürük şuruplarını araştırarak, düzenli bir şekilde öksürük şurubu verilir. Çoğu evde yapılan şey budur: Birkaç kez öksürmüş bir çocuğa öksürük şurubu vermek. Bu hareket tamamen bilmeden yapılan, etraftan çokça görüldüğü için tekrarlanan bir harekettir.

Türkiye’de öksürük şurubu kullanımı çok yüksektir. Oysa doktorlar öksürüğü bir hastalık olarak tanımlamazlar. Sadece öksüren kişilere bir hastalık için teşhis bile koymazlar. Haliyle öksürüğü şuruplarla geçirmeye çalışmak çok sağlıklı değildir. Bu aşamada evde hazırlanan doğal şurupları kullanmakta fayda vardır. Çocuk öksürük şurupları kulağa çok çekici gelse de daha o yaşta ilaç kullanmaya başlamak en son tercih edilmesi gereken şeydir.

Hastalanan pek çok çocuğa öksürük şurubu içirmek alışılagelmiş bir olaydır. Ancak özellikle altı yaş altında öksürük şurubu kullanılmamalıdır. 2012 yılında altı yaş altındaki çocuklara öksürük şurubu yasağı getirilmiştir çünkü bu şurupların hiçbir işe yaramadığı düşünülmektedir.

Altı yaş üzerindeki çocuklara şurup yazılmaktadır. Öksürük şurubu çocuklar için en son tercih edilen şey olmalıdır.

  • Levopront Fort Öksürük Şurubu: Çeşitli nedenlerle ortaya çıkmış öksürük için kullanılmaktadır. İçindeki etken maddelere karşı alerji gösterilmediği taktirde, hamile veya emziren bayanlar dışında kullanıma uygundur. Çocuklara da verilen bir ilaçtır. Olası yan koşulları soluk almada zorluk, vücudunun bazı yerlerinde ödeme bağlı şişlikler ve kızarıklıklardır.
  • Prospan Bebekler-Çocuklar İçin Öksürük Şurubu: Bu şurup kimyasal ve şekerli diğer şuruplar gibi değildir. Yani birçok şurubun aksine diyabet hastalarının da kullanabileceği bir şuruptur. Bu şurup tamamen doğal, bitkisel yollardan hazırlanmış bir şuruptur. Bilinçli ebeveynler şurup kullanma konusunda rahat değildir. Özellikle onlar için hazırlanmış bu şurubun bilinen yan etkileri bulunmamaktadır.
  • Benical Öksürük Şurubu: Pek çok evde bulunan, öksürüklü hastalıklarda öksürük baskılayıcı olarak verilen bir şuruptur. Üst solunum yollarının temizlenmesinde kullanılır. Kullanırken etken maddelerine karşı alerji bulunup bulunmadığı kontrol edilmelidir. Hamilelik ve emzirmede kullanılmamalıdır. Çocuklara verilmeden önce mutlaka doktora danışılmalıdır.
  • Kreval Öksürük Şurubu: Bu öksürük şurubu, öksürük baskılayıcı olarak geçmektedir. Ölçekleri ile birlikte satılmakta, çocuğun yaşına göre verilen dozu değişmektedir.

Çocuklarda şurup kullanımına çok dikkat edilmelidir. Öksürüğün aşırı olmadığı durumlarda evde doğal şuruplar da hazırlanabilir. Evde şurup hazırlamak çok basittir. Bunun için doğal antibiyotik olan soğan ve sarımsak demirbaştır. Büyük bir cezve içerisine soğan ve sarımsaklar kesilir ve üzerine yaklaşık bir litre su eklenir. Kaynatılır ve su soğuyana dek demlenir. Buradaki amaç soğan ve sarımsağın özünün alınmasını sağlanmaktır. Ardından bu karışımın suyu süzülür. Bu suya yarım veya bir limon sıkılır. Daha sonra zencefil ve tarçın da bu karışıma eklenerek bekletilir. Özlerini saldıklarından emin olduğunuzda yenilecek bir kısmı balla karıştırılır. Bu şurup hasta değilken de tüketilirse bağışıklık sistemini destekleyecek ve olası hastalıklardan çocukları koruyacaktır.

Çocuklar için evde yapılacak bir diğer şurup ise sütlü bir şuruptur. Bunu çocuklara daha kolay içirmek mümkün olacaktır. Bir bardakta süt ve bal karıştırılır ardından da karabiber eklenir veya aynı etki pekmez ve karabiber karışımıyla da elde edilecektir. Özellikle çocukların öksürükleri doğal yollardan geçirilmeye çalışılmalıdır.

Yorumlar

Bir Cevap Yazın