Ciğerden Gelen Öksürük

Öksürük aslında bir hastalıktan çok bir savunma mekanizmasıdır. Sağlıklı bir bireyin solunum yollarında bulunan yabancı olarak tanımladığımız cisimleri temizlemek ve dışarı atmak için yaptığı bir tür reflekstir. Bununla birlikte maruz kaldığı egzoz kokusu gibi keskin ve boğucu kokularda öksürüğe yol açmaktadır. Vücudun savunma mekanizması içerisinde yer alan öksürük ayrıca bronşların içinde oluşan ve balgam diye tanımladığımız mukusların da dışarıya atılmasını sağlamaktadır. Bu doğal savunma mekanizmaları dışında bazı hastalıkların habercisi olarak da karşımıza çıkabilen öksürük, kişinin gündelik hayatını büyük ölçüde etkilemektedir. Aynı zamanda kişinin kendisini etkilediği gibi havada asılı kalan damlacıklar yolu ile verem ve zatürre gibi ciddi hastalıkların başkalarına yayılmasına da yol açar. Peki, ciğerden gelen öksürük nasıl anlaşılır?

Öksürükte Dikkat Edilmesi Gerekenler

Birçok rahatsızlığın belirtisi olarak karşımıza çıkan öksürük süre ve yapı bakımından dikkatle takip etmeli ve görülen farklı belirtiler sonrasında erken teşhis için doktora gidilmelidir. Genellikle 3 – 8 hafta arasında süren öksürüğün en sık nedeni enfeksiyonlardır. Astım, sinüzit alerji ise diğer en sık görülen nedenlerden biridir. Akut ve kronik olarak sürelerine göre ikiye ayrılan öksürük, balgamlı ve kanlı olmasına göre de teşhis edilmektedir. Diğer bir unsur olan balgamlı ve kanlı öksürükler genellikle solunum yolları iltihabı, akciğer kanseri ve verem gibi hayatı önem taşıyan hastalıkların belirtisidir.

Öksürük Çeşitleri

Balgamlı öksürük: Öksürük balgamlı ve sık oluyorsa ve buna ek olarak ateşiniz varsa zatürreenin habercisi olabilir. Öksürdükten sonra dışarıya çıkartılan balgamın rengi hastalık değerlendirmede doktor kadar hasta içinde önem taşımaktadır. Balgam rengi sarı ve yeşil ise kalp yetmezliği riski, kanlı bir balgam ise öncelikle akciğer kanserlerini akla getirmektedir.

Akut öksürük: Bu öksürük türü ani gelişiyor ise bebeklerde enfeksiyon ve boğaza yabancı cisim kaçması düşünülebilir. Ancak yetişkinlerde ve çocuklarda ise kötü kimyasal gazların solunmasına bağlı olarak akut öksürük gelişebilmektedir.

Kuru öksürük: Kişi hafif halsizlik durumu içerisindeyse ve kuru öksürükten şikâyet ediyorsa, bu basit bir üst solunum yolu enfeksiyonunu akla getirir.

Kronik öksürük: Dört haftayı geçkin öksürükler çocuklarda astım, kistik fibrozis adını verdiğimiz genetik özellik içeren hastalıkları işaret ederken, yetişkinlerde buna ek olarak balgam söz konusu ise astım, bronşit, tümör, kalp yetmezliği ve verem gibi ciddi hastalıkları akla getirmektedir.

Ciğerlerden gelen öksürük ise bireyin ciğerlerinde bir zaman sonra kansere sebebiyet vermektedir. Özellikle aşırı sigara ve alkol tüketimi bu durumu büyük oranda tetiklemektedir. Hasta bu zararlı maddeleri aşırı miktarda kullanması halinde ciğerden öksürük gelmesi sorununa yakalanması kaçınılmaz olabilmektedir. Bunlara ek olarak ciğerden gelen öksürüğün bir diğer nedeni ise hava değişimlerinin yaşanmasıdır. Bu durumun en önemli belirtisi ise boğazda tıkanma, nefes alırken zorlanma ve ciğerden gelen öksürük sorunu olarak karşımıza çıkmaktadır. Peki, ciğerden gelen öksürüğe ne iyi gelir?

Ciğerden Öksürüğe Ne İyi Gelir

Ciddi bir sorun olarak karşımıza çıkan ciğerden gelen öksürüğün bazen bir hekime danışılması gerektiği gibi bazen de kendiliğinden zamanla iyileşebilmektedir. 3-4 hafta süren öksürüklerde mutlaka bir hekime danışılmalıdır. Ciğerden gelen öksürüğe ne iyi gelir diye araştırıp evde kendi başınıza alacağınız çoğu ilacın daha başka yan etkileri olabilmektedir. Bunlara ek olarak dikkat edilmesi gereken bir başka durum ise kıyafet seçimidir. Bu gibi durumlarda kendinizi koruyan kıyafetler giymeniz oldukça önemlidir. Aksi takdirde hastalığın şiddeti artabilir ve ciğerden gelen öksürük problemi bir başka hastalığın oluşmasını tetikleyebilir.

Yorumlar

Bir Cevap Yazın