Bricanyl Öksürük Şurubu

Bricanyl şurubu, aktif bileşen olarak terbutalin sülfat guafenezin içerir. Bu, beta-agonistler denilen bir grup ilaca aittir. Belirli kasları rahatlatarak çalışır. Bunun dışında doz başına 100 mg’dan daha az miktarda etanol ve artı olarak sorbitol içerir. Bricanyl şurup nefes darlığı tedavisi için kullanılır. bricanyl şurup öksürüğe iyi gelir mi Astım ve diğer bronş hastalıklarında bronş spazmının hafifletilmesi için uzun süreli bir etkiye sahiptir. Düzenli olarak süreklilik arz eden bir şekilde bricanyl öksürük şurubu kullanılmamalıdır. Bazı şekerlere hassasiyeti bulunanlarda doktor tavsiyesi ile kullanılmalıdır. Başka ilaçlar kullanılıyorsa doktora bu ilaçların bilgileri verilmelidir.

Bricanyl Şurubunun Kullanım Alanları

Terbutalin, hırıltılı solunum ve akciğer problemlerinden nefes darlığı (astım, kronik obstrüktif akciğer hastalığı, bronşit ve amfizem) rahatsızlıklarının tedavisinde kullanılır. Bu semptomların kontrol altına alınması, iş yerinden veya okuldan kaybedilen vakti azaltarak yaşam kalitesini arttırabilir. Terbutalin, nefes alma işlemini kolaylaştırmak için solunum yollarını açarak çalışan bir bronkodilatördür.

Bricanyl Nasıl Kullanılır?

Bu ilacı doktorunuzun tavsiye ettiği şekilde alın. Yetişkinler için başlangıç dozu günde 3 kez 5 ml kaşık ölçüsüdür. Dozaj, tıbbi durumunuza ve tedaviye yanıtınıza dayanır. Doktor önerisi dışında doz aşımı yapmayın. Almayı unuttuğunuz dozları es geçerek bir sonraki dozu normal olarak alın. Bu şurup ile tedavi süresi hastadan hastaya değişiklik gösterebilmektedir. Şurup, kutusunun içerisinde bulunan ölçüm kabı ile veya şurubun doz şırıngası ile kullanılmalıdır. Gelişi güzel çay ya da yemek kaşığı ile ölçü yapılmamalıdır.

Uyarılar Ve Önlemler

Bilinen kontrendikasyon bulunmamaktadır. Bununla birlikte, Bricanyl Şurup seçici olmayan beta bloke edici ajanlarla kullanılmamalıdır, ancak Betaloc Zok gibi kardiyak reseptörleri seçici olarak bloke eden ajanlarla birlikte kullanılabilir. Miyokard yetmezliği veya tirotoksikozu çeken hastalarda dikkatli olunmalıdır. 2 yaş altı bebeklerde kullanılmamalıdır.

Hayvan deneylerinde teratojenik etkiler gözlenmemesine rağmen, gebeliğin ilk üç ayında Bricanyl şurubu kullanırken dikkatli olunmalıdır. Gebelikle ilgili problem yaşayanlarda dikkatli kullanılmalıdır. Diyabet hastaları da aynı şekilde doktor kontrolü altında kullanmalıdır. Bricanyl Şurup almaya başladığınızda kan şekeri testleri yapılabilir. Kalp rahatsızlığı ve düzensiz kalp öyküsü, ritim bozukluğu bulunanlarda, karaciğer veya böbrek hastalığı olanlarda ya da yüksek kan basıncı sorunu olanlarda ve tiroid bezi aşırı aktif olanlarda almadan önce doktor ya da eczacı ile görüşülmelidir. Ayrıca bir çeşit kan hastalığı olan Porfiri hastalarında ve kalp büyümesi olan kişilerce kullanılmamalıdır.

Bunun dışında doz alımı sonrası Alerjik reaksiyonlar, vücutta şişkinlik, yüz ve deri döküntüleri, solunum sorunları, düşük kan basıncı, soluk ve çökük hissetmek, ani hırıltı gibi durumlarda doktorunuzla konuşmanız önerilir.

Olası diğer yan etkiler:

Çok Yaygın (10 kişiden 1’den fazlasını etkileyebilir)
Titreme veya sallanma.
Baş ağrısı.
Yaygın (10 kişide 1’i etkileyebilir)
Hızlı kalp atışı (çarpıntı).
Kramp veya gerginlik.
Kanınızdaki düşük potasyum seviyeleri
Kas zayıflığı, susama ya da ‘karıncalanma’.
Düzensiz kalp atışları.
Göğüs ağrısı (anjin gibi kalp problemlerinden).
Mide bulantısı
Ağız ve boğaz tahrişi.
Uyku düzenindeki değişiklikler ve davranış değişiklikleri,
Hiperaktif hissetmek.

Aşırı duyarlılık

Terbutalin sülfata, sempatomimetik aminlere veya bu ilacın herhangi bir bileşenine aşırı duyarlı olduğu bilinen hastalarda Bricanyl Şurup kontrendikedir. Doktorunuz bu konuda size yardımcı olacaktır. Onun sizin için daha iyi olana karar vermesine izin verin. Kendi kararınızla ilaç kullanımından kaçının ve nitelikli bir sağlık uzmanının reçetesi olmadan herhangi bir ilaç almayın.

Genellikle bronkodilatör olarak bricanyl şurup öksürük için kullanmak güvenlidir ve yan etkilerin sıklığı düşüktür. Bununla birlikte, bazı hastalarda tremor ve çarpıntı olabilir. Bunlar meydana geldiğinde, hastaların çoğunluğu tedavinin ilk haftasında kendiliğinden iyileşmiştir.

Yorumlar

Bir Cevap Yazın