Boza Öksürüğe İyi Gelir Mi

Ferahlatıcı ve besleyici içecekler arasında yer alan ve darıdan yapılan boza insan sağlığına çok fazla faydası bulunan bir içecektir. İçeriğinde aktif mayaların olması sayesinde sindirim sitemini de düzenleyen bir içecektir. Zengin karbonhidrat, protein, B vitamini içerdiği için özellikle sporcular için boza içmek çok faydalıdır. Boza içmenin saymakla bitmeyen faydaları bulunmaktadır. En çok merak edilen sorulardan biriside boza öksürüğe iyi gelir mi şeklinde olmaktadır. Boza öksürük kesici olarak da kullanılabilmektedir. Özellikle çocukların öksürüklerinde antibiyotik kullanmak yerine tarçınlı boza içeceği çok iyi gelmektedir.

Bozanın faydaları öksürük hastalığında da çok etkilidir. Öksürük problemi yaşayanlar için boza çok faydalı olmaktadır. İsteğe bağlı olarak soğuk ya da sıcak olarak içilebilmektedir. Özellikle kış mevsiminde ve mevsim değişikliklerinde yaşanan öksürük durumlarında en iyi çare boza olmaktadır. Doğal yollar ile öksürüğe karşı koyabilmek ilaç kullanmaktan çok daha iyi olmaktadır. Öksürüğü bıçak gibi kestiği bilinen boza karaturp ve bal karışımına rakip olarak karşımıza çıkmaktadır. Kuru öksürük sorunu yaşayanlar için birebir çözümdür. Özellikle gece yatmadan bir saat önce içilmesi durumunda öksürmeden rahat bir uyku çekmek mümkündür.

Bozanın Faydaları Nelerdir?

Bozanın içerisinde A, C, B, E vitaminleri bol miktarda bulunmaktadır. Laktik asit miktarının boza içerisinde bol miktarda bulunması sayesinde de boza çok değerli bir içecek olma özelliğine sahip olmaktadır. Enerji veren bir içecek çeşidi olmasından dolayı sporcuların çok fazla tükettiği bilinmektedir. Ayrıca boza anne sütünün de artmasında etkili olmaktadır. Emziren annelerin gün içerisinde mutlaka boza tüketmeleri önerilmektedir. Nezle, grip gibi üst solunum yolu enfeksiyonlarının ardından vücudun kendisini toparlamasında çok faydalı olmaktadır. Zihin açıcı özelliğe sahiptir. Doğal yatıştırıcı özelliğide bulunmaktadır. İçeriğinde bulunana laktik asitler probiyotik özellik göstermektedir. Kilo almakta sorun yaşayanlar için düzenli olarak boza tüketimi kilo almalarını sağlamaktadır. Soğuk havalar nedeni ile yaşanan boğaz enfeksiyonlarında ya da öksürükte boza çok faydalıdır.

Bozanın Öksürüğe Olan Faydaları Nelerdir?

Son yıllarda boza üzerinde yapılan araştırmalar sonucunda bozanın öksürüğü bıçak kadar etkili bir şekilde kestiği teşhisi konulmuştur. Tedavi amaçlı olarak kullanılmasının da ana sebebi budur. Büyükşehirlerde yaşayarak büyüyen çocukların kirli havaya maruz kalmaları nedeni ile öksürük sorunu yaşamaları daha çok görülmektedir. Kış aylarının etkisi, alerjenlerin artması gibi durumlar nedeni ile de öksürük sorunu artış göstermektedir. Bronşların tahrip olmasından dolayı oluşan öksürüklerin mutlaka tedavi edilmesi gerekmektedir. Evde kendinizin yapabileceği en iyi tedavi şekli boza içmek ve içirmektir. Doktorların önermiş olduğu tedaviye ek olarak boza içirme tedavisi uygulayabilirsiniz. Bozanın düzenli olarak tüketilmesi sayesinde bronşlar temizlenmektedir. Çocuklar balgamı daha kolay çıkarabilmektedir. Daha rahat bir şekilde nefes alınmasını sağlayan boza öksürük için birebir çözümdür.

Bozanın Zararları Var Mıdır?

Bugüne kadar bozanın insan sağlığına vermiş olduğu zarar tespit edilmemiştir. Genel anlamda güvenle tüketilebilecek bir içecektir. Önemli olan dozunda tüketmektedir. Aşırı tüketilmesi durumunda gaz yapabilme ya da şişkinlik yapma gibi durumlar oluşabilmektedir. Aşırı tüketildiğinde ishal olabilme riski yüksek olmaktadır. İçeriğinde bulunan asitler sindirim sistemi için faydalı olabilecekken fazla tüketildiği zaman ishal sorunu ile karşı karşıya kalınabilmektedir.

Öksürük İçin Boza Nasıl Tüketilmelidir?

Hem çocuklarınız hem de kendiniz için bozayı öksürük sorununu tedavi etmek için güvenli bir şekilde tüketebilirsiniz. Her gün 1 çay bardağı içine boza doldurun ve üzerine tarçın ekleyerek için. Bu içecek sayesinde 2 gün içerisinde öksürüğün kesildiğini ve rahatladığınızı göreceksiniz. Bozanızın aşırı soğuk değil oda sıcaklığında olması önemlidir. Soğuk tüketmeniz durumunda boğazınızı üşütebilirsiniz.

Yorumlar

Bir Cevap Yazın