Bebek Öksürük Şurubu İsimleri

Öksürük hem bebeklerde hem de büyük insanlarda hava değişimleri ve alerjenler nedeni ile sıklıkla görülebilmektedir. Özellikle kış aylarında öksürük vakası ile daha sık karşılaşılmaktadır. Öksürük bulgusu olan bütün bebekler için çeşitli öksürük şurupları verilmektedir. Doktorlar bebek öksürük şurubu konusunda daha hassas davranmaktadır. Çünkü bebekler için öksürük şurubu farklı çeşitlerde ve isimlerde olabilmektedir.

Bebekler meraklı olmalarından dolayı etraftaki tüm cisimleri ağızlarına katma eğilimindedir. Bu nedenle boğaza bir cisim kaçmasından dolayı da öksürük görülebilmektedir. Yemek parçalarının kaçması durumunda da bebekler öksürmektedir. Ayrıca soğuk algınlığı sebebi ile de öksürük bebeklerde çok sık görülmektedir.

Bebeklerde Öksürük Şurubu Çeşitleri Nelerdir?

Bebeklerde öksürük şurubu 2 grup altında toplanmaktadır. Birincisi ıslak öksürük şurupları iken ikincisi ise kuru öksürük şurupları olmaktadır. Islak öksürüp şuruplarının kullanım amacı alerjenler, soğuk algınlığı ve grip gibi hastalıklar içindir. Salgılarla meydana gelen öksürüklerde balgamın dışarıya atılması gerekmektedir. Bebeğin havadan mikrop kapması sonucunda oluşan balgamın dışarıya atılabilmesi için öksürmesi gerekmektedir. 4 aydan küçük olan bebeklerde görülen öksürüklere dikkat edilmelidir ve tehlikeli hastalık riskine karşı uzman doktora başvurulmalıdır. Bu iki farklı öksürüp gruplandırması nedeni ile bebekler için öksürük şurubu isimleri farklı olabilmektedir.

Bebekler İçin Öksürük Şurubu İsimleri Nelerdir?

Benical Şurup

Alerjik öksürüklerde ve üst solunum yolu hastalıklarında en çok tercih edilen bebek öksürük şurubu isimleri arasında yer almaktadır.

Actifed Şurup

Mukoza ve sinüslerin temizlenmesinde ayrıca üst solunum yolu enfeksiyonlarında etkili bir şekilde doktorlar tarafından tavsiye edilmektedir. 3 yaş altı çocuklarda kullanılması gerekiyorsa eğer bu şurubun mutlaka doktor tavsiyesi ile kullanılması gerekmektedir.

Butirol Şurup

Hem çocukların hem de yetişkinlerin öksürük tedavisi için kullanabileceği bir şuruptur. Meyvemsi bir tadının olması sayesinde içimi kolaydır.

Amoklavin Şurup

Öksürük şurupları arasında en çok duyulan bir şuruptur. İki aylık bir bebek rahatlıkla bu şurubu kullanabilir. Ayrıca 12 yaşına kadar kullanılması önerilmektedir. Bir antibiyotik şurup olma özelliğine sahip olduğu için boğaz iltihaplanmalarının giderilmesinde tercih edilmektedir. Çocuğun gelişim durumuna göre 4 saatte bir verilebilmektedir.

Mukotik Şurup

Öksüren ve fazlası ile de balgamı olan çocuklara verilen bir öksürük şurubudur. Bronşların yoğun ve yapışkan özelliğini değiştirerek çocukların rahatlamasını sağlamaktadır.

Zaditen Şurup

İçeriğinde ketotifen maddesi bulunmaktadır. Alerjik nezle, mevsim değişikliğine bağlı olarak gelişen nezle, nefes darlığı gibi hastalıkların tedavisinde tercih edilmektedir. Vücut ağırlığına göre çocuklara içirilebilir. Ayrıca 6 aydan 3 yaşa kadar tüm çocuklar bu şurubu kullanabilmektedir.

Pedifen Şurup

Sinüzit, nezle, grip, faranjit gibi üst solunum yolu hastalıklarının giderilmesinde doktor tarafından reçete ile önerilmektedir. Ayrıca ateş düşürülmesi konusunda da başarılı olan bir şuruptur. Genel olarak çok fazla doktorlar tarafından verilen bir şurup kategorisinde yer almaktadır.

Bebeklerde İlaç Kullanırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Bebekler ebeveynler için bir emanettir. Onlara en iyi şekilde bakılmalarına rağmen hasta olabilmektedirler. Hasta olan bebek için tedirgin olmamalı ve kısa süre içinde uzman doktora götürülmelidir. Özellikle öksüren bebekler mutlaka aksatılmadan sağlık kurumuna götürülmelidir. Doktorun vermiş olduğu ilaçlar tercih edilmeli ve yalnızca doktorun belirlemiş olduğu doz ve zamanda ilaçlar içirilmelidir. Fazla doz alımına maruz kalan bebekler acil olarak doktora götürülmelidir. Eczaneden reçete ile ilaçları almalısınız.

Doktorun vermiş olmasına rağmen bebeklerde ilaçların alerji yapabilme riskinin olduğunu bilmelisiniz ve herhangi bir yan etki görüldüğünde hekime başvurmalısınız. İlaçları saklarken bebeklerin ulaşamayacağı yerleri tercih etmelisiniz. İlaç kullanımının yanı sıra doğal yöntemler ile de bebeğe takviyede bulunabilir ayrıca sağlıklı beslenmesine de dikkat edebilirsiniz.

Yorumlar

Bir Cevap Yazın