Balgamlı Öksürük Tedavisi

Balgamlı öksürük tedavisi için tıbbi ve bitkisel pek çok seçenek mevcuttur. Özellikle kış aylarının en büyük sağlık problemlerinin başında gelen balgamlı öksürük için yapılması gerekenleri yazımızın içerisinde bulabiliyor olacaksınız. Yazımızı dikkatli bir şekilde okuyanlar balgamlı öksürük için ne yapmalı sorularının yanıtlarını bulabilecektir.

Balgamlı öksürük farklı nedenlere bağlı olarak ortaya çıkan bir sağlık problemidir. Bu problem ile başa çıkabilmek için yapabilecekleriniz bellidir. İlk olarak öksürüğün ve balgamın ne boyutta olduğunu izlemeniz gerekmektedir. Balgamlı öksürüğe neden olan faktörlerin başında sigara tüketimi gelmektedir. Sigara içenlerin zaman zaman balgamlı öksürüğe yakalandıkları görülür. Bu durum olağan ve geçicidir. Bazı durumlarda da soğuk algınlığından kaynaklı olarak balgamlı öksürük meydana gelebilmektedir. Bu durumda da bazı ilaçlar ve bitkisel karışımlar içilebilir. Bulaşıcı bir enfeksiyona bağlı olarakta balgamlı öksürük sorunu yaşayabilirsiniz. Özellikle üst solunum yollarında ve akciğerlerde meydana gelen enfeksiyonlar balgamlı öksürüğe yol açabilir. Dediğimiz gibi, balgamın durumu çok önemlidir. Özellikle geçmeyen balgamlı öksürük için kesinlikle doktora gitmeniz gerekmektedir. Kısa süreli yaşanan balgamlı öksürüklerde geçici çözümler uygulayabilirsiniz.

Ancak, balgamın şiddetini ve rengine göre bu durum değişebilecektir. En tehlikesiz ve riski en az olan beyaz olarak çıkan balgamdır. Daha çok sigara tüketimine bağlıdır. Bitkisel bağzı karışımları düzenli içerek balgamı söktürebilirsiniz. Ancak, yeşile dönük çıkan balgamlar daha risklidir. Yeşil renkli balgamlı öksürük problemi yaşıyorsanız bronşite yakalanmış olabilirsiniz. Bu nedenle doktora başvurmanız şarttır. Bunun dışında bir diğer önemli tehlike ise balgamın kahve rengi olarak çıkıyor olmasıdır. Bu durumda da zaturre riskiniz olacaktır. Bunun içinde acilen doktora gitmeniz gerekiyor. Bir diğer balgam şekli ise kanlı olarak çıkan balgamdır. Bu durumda da durumun ciddiyenin farkına varmanız ve derhal doktora başvurmanız gerekecektir. Doktorunuza başvurmanızla birlikte bazı kontrol ve testler yapılacaktır. Doktorunuz gerekli olan tıbbi tedaviye önerecektir. Önerilen bu tedavi ile uygulama aşamasına geçmeniz ve hiçbir detayı ihmal etmeden uygulamanız gerekmektedir.

Balgamlı Öksürük İçin Bitkisel Çözüm

Balgamlı öksürük için tek seçeneğiniz tıbbi ilaçlar değildir. Her zaman ve her sağlık probleminde doktora gitmeniz ve de antibiyotik tarzı ilaçları kullanmanız uzun vadede zararlı olacaktır. Bunun içinde balgamlı öksürük bitkisel tedavi yöntemlerini bilmeniz ve uygulamanız gerekmektedir. Yapabileceğiniz ve balgamlı öksürüğe fayda edecek bazı yöntemleri aşağıda paylaşıyoruz.

  • Balgamlı öksürük sorunlarında sıvı tüketimi çok önemlidir. Özellikle bol ılık su içmeniz sorunu hafifletecek ve ortadan kaldıracaktır. Bu süreçte gün içinde en az 2,5-3 litre ılık su içmenizi öneriyoruz.
  • Ihlamur, bitkisel çözüm arayanlar için en şifalı seçeneklerden biridir. Ihlamurun iyice kaynatılarak demlenmesi ile gün içinde 3 defa içebilirsiniz. Solunum yollarını çok iyi gelecek ve balgamın söktürülmesine yardımcı olacaktır.

  • Bir diğer önemli şifalı ürün ise baldır. Bal, insan sağlığı ve solunum yolu problemleri için mucizevi bir üründür. Bal içine tarçın ve zencefil ilave ederek şifa bulabilirsiniz. Balı gün içinde 2-3 defa yemeklerden önce olacak şekilde tüketebilirsiniz.
  • Nane ve limon karışımı yine faydalı seçeneklerden biridir. Nane limon karışımı sizi terletecek ve vücudunuzdaki virüs ve toksinlerin atılmasına yardımcı olacaktır. Aynı zamanda solunum yollarını rahatlatacaktır.
  • Elma çayı içerek balgamlı öksürüğü hafifletebilir ve söktürebilirsiniz. Elma dilimlerini ve kabuklarını iyice kaynatarak çay haline getirebilir ve gün içinde içebilirsiniz.
  • Bazı özel öksürük kürleri ile sorunu hafifletmeniz çok daha kolay hale gelebilir. Özellikle soğan kürü yaygın olarak kullanılmakta ve faydalarından yararlanılmaktadır.
Yorumlar

Bir Cevap Yazın