Balgamlı Öksürük Neden Olur

Balgamlı öksürük, bazen geçici, bazen de uzun süreli problemler yaratabilmektedir. Özellikle kış aylarında balgamlı öksürüğün görülme olasılığı artmaktadır. Sürekli tekrarlaması, hırıltılı olması rahatsız edicidir. Bu kapsamda balgamlı öksürük nedenleri üzerine bazı bilgiler vermeye çalışacağız. Balgamlı öksürüğe yakalanan kişiler nefes alıp vermekte güçlük çekebilirler. Bunun dışında uzun süreli ve geçmeyen balgamlı öksürükler sinüzit, bronşit ve astım gibi ciddi hastalıkları habercisi olabilecektir. Farklı nedenlerden ve farklı türlerde ortaya çıkan balgamlı öksürük için tedavi uygulanmalı ve ihmal edilmemelidir.

Balgamlı öksürük en çok sigara içen kişilerde görülür. Sigaranın içerisinde bulunan zehirli maddeler solunum yolları ve akciğere ciddi zararlar verir. Bu nedenle sigara tüketimini azaltmak veya bırakmak çok önemlidir. Bu kapsamda balgam ve öksürük birbiri ile ilişkili olan sorunlardır. Öksürük olmadan balgam oluşmaz. Aynı şekilde balgamın çıkarılması öksürük sayesinde mümkündür. Balgamlı öksürük sorunlarında pek çok insanın düştüğü önemli hatalar bulunmaktadır. Balgamı söktürmek adına bilinçsiz bir şekilde kullanılan ilaçlar faydadan çok zarar verecektir. Bu nedenle bilmediğiniz ve doktorunuzun önermediği ilaçları kesinlikle kullanmamalısınız. Balgamın sabah saatlerinde daha çok yaşandığını biliyoruz. Balgamın çıkarılma kolaylığı, sıklığı ve rengi çok önemlidir. Yeşile yakın renkte olan, çıkarması zor ve çıkartırken hırıltılı olan balgamlı öksürükler sağlığınız için ciddi risklerin habercisi olabilecektir. Beyaz renkte oluşan balgam daha çok sigara tüketimi ile ilişkilidir. Sigara kullanan kişilerde genellikle yaşanan bir problemdir. Beyaz renkten sarı ve yeşile dönen balgamlar için hemen doktora gitmeniz gerekecektir.

Enfeksiyona bağlı olarak gelişen balgamlı öksürüklerde balgamın miktarı çok fazla olabilecektir. İstenmeyen enfeksiyon durumları balgamın miktarını arttırabilecektir. Özellikle balgamın rengine dikkat etmenizi öneriyoruz.. Balgamın rengi koyu kahve rengi tarzı oluşmuşsa durum çok daha tehlikeli düzeye gelmiş olabilir. Bu durumda zaturre olmuş olabilirsiniz. İşte bu nedenlerden dolayı sağlık problemlerini hiçbir şekilde ihmal etmemeniz gerekiyor. En basit bir ihmalkarlık sorunu çok daha farklı seviyelere taşıyabilecektir. Bu tür problemlerle karşılaşmamak için hemen doktora gitmeniz gerekmektedir. Bazı durumlarda balgam içinde kuru noktalar görülebilir. Bunun nedeni kirli havadır. Bazı durumlarda da balgam kanlı olarak çıkabilir. Bu tür bir problemde de ilerlemiş bronşit sorunu ile karşı karşıya kalmışsınız demektir.

Başlangıç ve orta safhalardaki balgamlı öksürük için evde bazı pratik uygulamaları deneyebilirsiniz. Bu uygulamalar bitkisel ve şifalı olacaktır. Yukarıda geçmeyen balgamlı öksürük nedenleri üzerine çok fazla bilgi verdik. Ancak, öksürük için neler yapılabilir üzerine çok fazla detay vermemiştik. İşte evinizde yapabileceğiniz bazı basit uygulamalar.

  • Ihlamur çayı balgamlı öksürük için inanılmaz faydalı bir yöntemdir. Halk arasında da çok uzun zamandır bilinen ve kullanılan ıhlamur çayı öksürüğü rahatlataca ve size nefes aldıracaktır.
  • Tarçın kökü ve zencefil karışımı öksürük için etkilidir. Geçmeyen balgamlı öksürüğü söktürecek ve size şifa verecektir. Tek seferlik kullanım değil, düzenli ve kararınca kullanmanız daha faydalı sonuç verecektir.
  • Elma çayı bir diğer etkili seçenektir. Bir litre su içine elma kabuklarını ilave edin ve ortalama 10 dakika kadar kaynatın. Daha sonra içine ıhlamur, tarçın ve zencefil ilave edebilirsiniz. Gün içinde 3 defa içilerek göğüsleri rahatlatabilir, balgamı söktürebilir ve rahat bir nefes alabilirsiniz.
  • Bal öksürük tedavisinde mucize bir üründür. Doğal ve kaliteli bal için zencefil veya tarçın ilave ederek inanılmaz bir mucizeye imza atabilirsiniz. Gün içinde 2 defa tüketerek şifa bulabilirsiniz. Düzenli tüketilmesi durumunda kısa sürede faydasını görüyor olacaksınız.
Yorumlar

Bir Cevap Yazın