Balgamlı Öksürük İçin Şurup

Değişen hava şartlarının en kötü yanı vücuda yerleşen hastalıklardır. Vücudun direncini düşüren hastalıklar, öksürükle de birleşince toplu alanlarda yaşamak iyice zorlaşıyor. Hasta olan kişiler öksürüğün kendilerini rahatsız ettiği kadar dışarıdakileri de rahatsız ettiğinin farkındadır. Bu yüzden bir an önce bu öksürükten kurtulmak isterler. Özellikle balgamlı öksürükler, sürekli boğaz temizleme ihtiyacı doğururlar. Ayrıca kuru öksürüğe göre balgamlı öksürükler daha zor geçiyor. Özellikle geceleri büyük sorunlar çıkarıyor. Böyle zamanlarda hasta bireyler en işe yarayacak çözümü ararlar. Can havliyle duyduğu her şeyi yapmaya hevesli hastalar bu hususta çok dikkatli olmalılardır. Başvuracakları çözüm yolu ya doğal bir yol olmalıdır ya da bu çözüm yolu hastaneden geçmelidir.

Balgamı geçirmek için doğal yollar bulunduğu gibi ilaçlar da bulunmaktadır. Her kış hasta olunabileceği için zor durumda kalmadıkça vücudu ilaçlarla temizlemekten ziyade, doğal yollardan çözüm bulmak en sağlıklısı olacaktır. Bunun için en kullanışlı çözüm evde yapılabilecek şuruplardır. Antibiyotik etkili yiyeceklerle hazırlanan bu şuruplar hastalık gelmeden önce veya çok hafifken koruma amaçlı kullanılabilirler. Genellikle de bu konuda başarılı olurlar.

Sağlık sadece hastayken değil, her zaman dikkat edilmesi gereken bir meseledir. Ancak çoğu insan sadece hasta iken sağlığı ile ilgilenip bitki çayları içer. Bitki çayları her zaman tüketilebilecek, vücuda direnç sağlayacak şeylerdir. Hastalık zamanında vücuda oldukça direnç sağlarlar. Öksürük ve balgama ne iyi gelir?  Bitki çayları bu konuda işe yarar mı? Öksürük denildiğinde ıhlamur akla gelmelidir. Boğazı yumuşatan güzel bir bitki çayıdır ve zencefil gibi bitkilerle birleştirildiğinde etkisi arttırılır.

Bitki çayları tedavinin ilk ve daimi basamaklarıdır. İkinci basamak evde yapılabilecek öksürük şuruplarıdır. Bu şurupların ortak noktası hiç şüphesiz soğan ve sarımsaktır. Soğan ve sarımsağın gücüne inanmayan yoktur. Bu şurup için soğan ve sarımsak küp küp doğranmalı ve bir kavanoza konulmalıdır. Üzerine bir bardak kaynar su koyulur ve soğan ve sarımsağın özünü salması beklenir. Bu su soğuyana kadar gerçekleşir ve kavanozdaki su süzülür. Ardından bir limon suyu süzülmüş suya eklenir. Zencefil ve tarçın da eklendikten sonra yenebilecek hale gelene dek bal eklenir. Doğal bir şurup haline gelmiş olan bu karışım her öğün bir tatlı kaşığı tüketilir. Bu karışım boğazı yumuşatırken balgamın da atılmasını sağlayacaktır.

Evde hazırlanan bu şuruplar hasta olmadan önce de tedbir amaçlı kullanılabilecek şuruplardır. Soğan ve sarımsak doğal antibiyotiklerdir. Ayrıca akciğer üzerine de temizleme etkisi gösterirler. Vücudun direncini arttırarak vücuda koruma sağlarlar.

Öksürüğü geçirebilecek bir diğer doğal şurup ise süt, bal ve karabiber karışımıdır. Boğazdaki ve akciğerlerdeki iltihabı sökebilecek olan bu karışım bol su ile tüketilmelidir.

Uyarıcı madde kullanan bireyler bu alışkanlıklarını kenara bırakmadıkları taktirde tedavi süreleri uzayacaktır.

Balgamlı öksürük tedavisinin en basiti su içmektir. Günde en az iki litre su içerek boğazın nemli tutulması çok önemlidir.

Doğal şuruplar işe yaramazsa mutlaka doktora danışılmalıdır. Bu yazıda eczanelerde satılan şurupların önerilmemesinin sebebi her öksürük ilacının her derde deva olmamasıdır. Bu ne demektir? Öksürük farklı nedenlere bağlı olarak ortaya çıkabilir. Neden belirlendikten sonra çözüm uygulanmaktadır. Evde bulunan herhangi bir öksürük şurubunun, doktora danışmadan kullanılması öksürüğü arttırabilir. Bu yüzden özellikle balgamlı öksürüklerde balgama ve öksürüğe neden olan etkeni belirlemek için doktora başvurunuz. Evdeki şurupları zorunlu kalmadıkça kullanmayıp, doğal yollar ile genel koruma yolları tercih etmeye çalışınız.

Yorumlar

Bir Cevap Yazın