Actidem Öksürük Şurubu

Actidem öksürük şurubu öksürüğü önlediği gibi burun tıkanıklığı durumunun ortadan kalkmasında sağlamaktadır. Alerjik nezle, grip, soğuk algınlığı, grip gibi solunum yolu hastalıklarına bağlı olarak yaşanan burun akması burunda kızarma, kaşıntı ödem, öksürük gibi sorunların giderilmesinde etkili olmaktadır. Hastalık belirtilerini iyileştirerek öksürüğün ortadan kalkmasına yardımcı olmaktadır. Psödoefedrin hidroklorür, Triprolidin hidroklorür ve Dekstrometorfan hidrobromür maddeleri Actidem öksürük şurubunun etken maddeleridir. Özellikle burunda oluşan tıkanma durumlarında Actidem öksürük şurubu çok etkili olmaktadır.

Actidem Öksürük Şurubu İle İlgili Bilinmesi Gerekeler Nelerdir?

* Öksürük şurubunun içeriğinde bulunan etken maddelere karşı alerjiniz varsa eğer bu öksürük şurubunu kullanmanız doğru değildir.

* Genel olarak boğazda ve bronşlarda soğuk algınlığına bağlı olarak oluşan tahriş nedeni ile öksürük ve burun tıkanıklığı sorunlarında kullanılmaktadır.

* Beş günden daha uzun süre kullanılması önerilmemektedir.

* Yüksek tansiyonu olanların ya da kalp yetmezliği olanların bu ilacı kullanması önerilmemektedir.

* İlaç düzenli olarak kullanılmasına rağmen öksürük hala geçmiyorsa eğer mutlaka tekrar doktor kontrolü gerekmektedir.

* Diyabet hastalarının da bu öksürük şurubunu kullanması önerilmemektedir.

* Epilepsi hastalarının bu ilacı kullanması doğru değildir.

* Astıma bağlı olarak gelişen öksürüklerde de kullanılması yanlıştır.

* Mao inhibitörü grubuna ait olan herhangi bir ilacı son 14 gün içerisinde kullandıysanız eğer bu şurubu içmeniz önerilmemektedir. Hayati durumu tehdit eden tehlikeler yaşanabilmektedir.

* 12 yaşından küçük olan çocukların bu şurubu kullanmaması gerekmektedir.

* Hamile ve emzirme dönemlerinde mutlaka doktor onayı ile kullanılması doğru olmaktadır. Anne sütüne geçebilen bir ilaç olması sebebi ile bebeğe zarar verme olasılığı bulunmaktadır.

Actidem Öksürük Şurubu Kullanım Şekli Nasıl Olmalıdır?

* Doktor muayenesinin ardından size nasıl önerildi ise şurubu o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresi boyunca doktorun önerileri dikkate alınmalıdır.

* Actidem öksürük şurubu içerisinde bulunan ölçü kaşığı kullanılmalıdır. Ve doz şekli doktor tarafından belirlenmeli, bu ölçü ile belirlenen zamanlarda alınmalıdır.

Actidem Öksürük Şurubu Olası Yan Etkileri Nelerdir?

Her ilaçta olduğu gibi actidem öksürük şurubu yan etkileri bulunmaktadır. Prospekstüs içerisinde bu yan etkiler madde madde sıralanmaktadır. Actidem öksürük şurubu kullanıyorsanız eğer olası yan etkiler aşağıda sıralanmaktadır.

* Nefes almada güçlük

* Uykusuzluk

* Göz, dil, burun, dudak, boğaz bölgelerinde şişlik

* kurdeşen

* ağız kuruluğu

* bulantı

* kusma

* asabiyet

* sersemlik

* huysuzluk

* uyuşukluk

Yukarıda belirtilen yan etkilerin herhangi birisinin görülmesi durumunda acil bir şekilde doktora başvurulması gerekmektedir. Bu listede yer alan yan etkilerin dışında başka yan etkilerde görülebilme olasılığı bulunmaktadır. Bu nedenle ilacı kullanırken dikkatli olunması önerilmektedir.

Actidem Öksürük Şurubu Hangi Kategoride Yer Almaktadır?

Soğuk algınlığı ve öksürük ilaçları, diğer soğuk algınlığı kombinasyonları, solunum sistemi hastalıklarının tedavi edilmesinde kullanılan ilaçlar kategorisinde yer almaktadır. Etkili bir öksürük şurubu olması sebebi ile üst solunum yolu enfeksiyonlarından kaynaklanan öksürüklerin kısa süre içerisinde giderilmesinde etkili olmaktadır.

Actidem Öksürük Şurubu 150 ml Uyarılar Nelerdir?

İnternet üzerinden doktor olduğunu söyleyen kişiler tarafından söylenen ilaçlara itibar etmemelisiniz. Hiçbir ilacı doktorunuza ya da eczacınıza danışmadan kullanmamalı ve çok dikkatli davranmalısınız. İnternet sitelerinde ilaçlar hakkında verilen bilgiler sizin aydınlanmanız ve bilgi sahibi olmanız içindir. Asla bir doktorun muayene etmesi yerine geçmemektedir. Bir kişinin öksürük şurubu kullanarak iyileşmesi durumunu duyarak bu olasılık ile doktora muayene olmadan ilaç kullanmayınız. Orjinal ilaç sınıfında olan bu öksürük şurubunu sadece eczanelerden temin etmelisiniz. 2 yaşından küçük çocuklara bu ilacı vermeden önce mutlaka doktorunuza danışmalısınız. Fazla doz alımı ile karşı karşıya kaldığınızda mutlaka 112 acil servisi arayarak bilgi ve destek almalısınız. Alkol ile birlikte şurubu asla kullanmayınız.

Yorumlar

Bir Cevap Yazın